• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiomis dienomis baigiama viena skandalingiausių istorijų, nutikusių Rusijos ir Ukrainos dujų rinkoje.

REKLAMA
REKLAMA

Šveicarų bendrovė „RosUkrEnergo“ (RUE), paritetiniais pagrindais priklausiusi „Gazprom“ ir Ukrainos verslininkams milijardieriui Dmitrijui Firtašui ir Ivanui Fursinui, baigia savo veiklą.

REKLAMA

Kompanija bus uždaryta iš karto, kai tik parduos bendrovei „Gazprom eksport“ atsiurbtus nuo Ukrainos 12,1 mlrd. kub. m dujų. Tačiau „Gazprom“ iš savo senosios tarpininkės nori iš anksto atsiimti paskutines pajamas – 550 mln. dolerių, rašo „Komersant“.

„Gazprom“ atsiims savo dalį

Praėjusią savaitę paskelbtoje ataskaitoje „Gazprom“ pranešė su RUE sudariusi išankstinę paskolos sutartį (50 proc. RUE priklauso „Gazprom“, 45 proc. – D. Firtašui, 5 proc. – I. Fursinui), kurios tikslas – iki 2012 metų pritraukti 550 mln. dolerių. Kaip aiškina monopolinės kompanijos atstovai, pardavus dujų iš Ukrainos saugyklų RUE laikinai atsiras laisvųjų piniginių lėšų, kurių dalis iki pirmojo šių metų pusmečio pabaigos bus suteikta „Gazprom“ kaip paskola, skirta „einamiesiems poreikiams“.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak „Komersant“, formaliai dujų tarpininkė monopolininkei „Gazprom“ nieko neskolinga, o 550 mln. dolerių – potencialios RUE pajamos už parduotas dujas. „Gazprom“ nori jas gauti greičiau, nes pardavusi dujas RUE bus uždaryta. Tai „Komersant" patvirtino jo turimi šaltiniai.

Tokiu būdu skandalingiausia Rusijos ir Ukrainos energetinių santykių dalyvė lieka tik istorija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ukraina prarado dujas

Nuo pat pradžių RUE buvo laikoma uždara ir neskaidria kompanija. Jos veikla sukeldavo daugybę gandų ir skandalų. 2005–2006 metais žiniasklaida spėjo, kad tarpininkės akcininkai yra „žmonės, artimi Rusijos ir Ukrainos prezidentams“.

REKLAMA

2006–2008 metais RUE turėjo monopolines dujų tiekimo į Ukrainą teises ir dalyvavo visuose su dujomis susijusiuose skandaluose, kurie kildavo tarp abiejų šalių. Be to, tarpininkė tiekė rusiškas dujas į keletą Vakarų Europos valstybių. Tačiau 2009 metais, po didžiausio Maskvos ir Kijevo dujų karo, tuometinės Ukrainos premjerės Julijos Tymošenko reikalavimu „Gazprom“ atsisakė RUE paslaugų. Tarpininkė kaipmat prarado ir visas sutartis, pasirašytas su Europos valstybėmis. Be to, kompanija „Naftogaz Ukrainy“ iš šalies požeminių dujų saugyklų paėmė visas dujas, kuriomis anksčiau disponavo RUE. Tam pagrindu tapo 1,7 mlrd. dolerių tarpininkės skola, kurią kompanijai „Naftogaz“ perleido „Gazprom“. RUE Stokholmo arbitražiniame teisme užginčijo dujų poėmį ir 2010 metų vasarą šventė pergalę. Teismas įpareigojo tarpininkei grąžinti minėtą kiekį dujų.

REKLAMA

Analitikai įsitikinę, kad RUE turi būti uždaryta, nes „negalima turint blogą reputaciją pradėti naujų Rusijos ir Ukrainos prekybos dujomis projektų“.

Mafijos pėdsakai

Britų laikraštis „The Guardian“, remdamasis tinklalapyje „Wikileaks“ paskelbtais slaptais JAV valstybės departamento dokumentais, neseniai rašė, kad JAV diplomatai buvo gavę informacijos, esą dujų tiekimas iš Rusijos į ES ir į Ukrainą iš dalies priklausė nuo Rusijos mafijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jau seniai manoma, kad Rusijos mafijos vadeiva Semionas Mogilevičius slaptai gavo dalį Šveicarijoje registruotoje bendrovėje RUE„, – rašė „The Guardian“.

Šią informaciją Amerikos diplomatams pateikė vienas RUE savininkų milijardierius D. Firtašas.

Per konfidencialų pokalbį su JAV ambasadoriumi D. Firtašas pripažino, kad jo dujų verslo „reali jėga“ yra S. Mogilevičius.

REKLAMA

Jis taip pat pareiškė, kad Ukrainoje buvo neįmanoma turėti verslo nesudarius sandėrių su įvairiomis nusikalstamomis grupuotėmis.

„Jis pripažino palaikąs ryšius su Rusijos nusikalstamo pasaulio atstovu S. Mogilevičiumi ir pabrėžė, kad prieš pradėdamas savo verslą turėjo gauti jo pritarimą“, – sakoma ambasadoriaus ataskaitoje.

REKLAMA

„JAV mano, kad S. Mogilevičius – vienas galingiausių mafijos vadeivų pasaulyje. Vašingtonas įsitikinęs, kad dešimtame dešimtmetyje jis sukūrė stipriausią Rytų Europos nusikalstamą grupuotę. Jis įtrauktas į Federalinio tyrimų biuro sudarytą 10 ieškomiausių bėglių sąrašą: manoma, kad S. Mogilevičius susijęs su daug milijonų pajamų atnešusia Pensilvanijoje įsikūrusios bendrovės sukčiavimo operacija“, – pažymi „The Guardian“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2008 metais Rusija suėmė S.Mogilevičių dėl mokesčių vengimo viename kosmetikos prekybos tinkle. Tačiau pernai jis buvo mįslingai paleistas.

D. Firtašas, įkūręs holdingo bendrovę „Goup DF“ ir jai vadovaujantis, yra vienas iš oligarchų, kurie skyrė daugiausia lėšų, kad V.Janukovyčius iškiltų į valdžią.

REKLAMA

D. Firtašo verslo interesai Europoje apima energetikos, chemijos pramonės ir nekilnojamojo turto prekybos sritis. Jam taip pat priklauso viena įtakinga Ukrainos televizija.

FAKTAI: Skolos

RUE įkurta 2004 metais. Jos paskirtis buvo iš Rusijos ir Vidurinės Azijos tiekti dujas į Ukrainą. Ši tarpininkė praktiškai pakeitė privačią kompaniją „Itera“.

Nuo pirmųjų savo veiklos dienų RUE gaudavo kreditų iš „Gazprom“ ir „Gazprombank“ – skola vieną kartą buvo išaugusi net iki 2,8 mlrd. dolerių, tačiau 2010 metų gruodį visos paskolos buvo grąžintos.

RUE pasiskolino pinigų iš kompanijos „Gazprom eksport“ ir taip grąžino skolas koncernui „Gazprom“ ir naftos kompanijai „Naftogaz Ukrainy“. Už tai mainais gavo 12,1 mlrd. kub. m dujų iš Ukrainos dujų saugyklų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų