• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA), siekdama visuomenę plačiau supažindinti su atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) priemonių pritaikymu daugiabučių renovacijos projektuose, inicijavo parengti susistemintos medžiagos katalogą. Gyventojams jame suprantamai ir aiškiai pateikiama pagrindinė informacija apie AEI pritaikymą gyvenamuosiuose pastatuose.

Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA), siekdama visuomenę plačiau supažindinti su atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) priemonių pritaikymu daugiabučių renovacijos projektuose, inicijavo parengti susistemintos medžiagos katalogą. Gyventojams jame suprantamai ir aiškiai pateikiama pagrindinė informacija apie AEI pritaikymą gyvenamuosiuose pastatuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vykdant daugiabučių modernizacijos programą, valstybės institucijos nusprendė skirti paramą tiems projektams, kurie ne tik pasiekia A energinio efektyvumo klasę, bet ir pritaiko AEI priemones – saulės elektrines, vėjo jėgaines ar pan. Dėk šios priežasties, buvo nuspręsta sukurti pagalbinę priemonę, leidžiančią gyventojams ir daugiabučių administratoriams lengviau bei paprasčiau susipažinti su AEI, jų taikymu ir kita technine informacija.

REKLAMA

„Kataloge pateikiama apibendrinta informacija apie AEI technologijas, kurios gali būti pritaikomos individualiuose ar daugiabučiuose namuose. Iki šiol trūko leidinio, kuris būtų skirtas ne tik mokslininkams, projektuotojams, bet ir gyventojams, kurie, skaitydami šį leidinį, susipažins su galimomis technologijomis, kurios gali būti įdiegtos daugiabučiuose pastatuose“, – sako Saulius Skrodenis, Atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimo atnaujintuose /atnaujinamuose daugiabučiuose namuose priemonių ir techninių sprendinių katalogo rengėjas.

REKLAMA
REKLAMA

Daugiabučiams šilumos energijos taupymas itin aktualus

Leidinyje pateikiama naujausia 2023 m. informacija, o jis pasiekiamas APVA puslapyje. Katalogas yra recenzuotas VGTU doc. dr. Juozo Bielskaus. Daugiausia remtasi lietuviškais šaltiniais, taip pat užsienio šaltinių informacija, katalogo sukūrimas, informacijos surinkimas ir sisteminimas truko apie 9 mėnesius. Valstybės institucijų manymu, alternatyvi, atsinaujinanti energetika šiuo metu yra perspektyvi energijos gavybos sritis, kuri naudojama atnaujintuose arba atnaujinamuose daugiabučiuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Daugiabučiai gyvenamieji pastatai Lietuvoje, kurie sudaro 60 proc. visų Lietuvos pastatų fondo pagal plotą, sunaudoja daugiausia, t. y. 54 proc., galutinės suvartojamos šilumos energijos. Būtent šioje srityje yra didžiausias šilumos energijos kiekio taupymo potencialas, todėl AEI priemonės, jų diegimas atnaujinamuose ar atnaujintuose daugiabučiuose šiandien ir perspektyvoje itin svarbūs. APVA iniciatyva buvo parengtas šis katalogas, siekiant gyventojus ir daugiabučių namų administratorius paskatinti taikyti AEI priemones“, – teigia Edvardas Petrauskas, Pastatų energinio taupumo departamento Projektų įgyvendinimo ir priežiūros skyriaus patarėjas.

REKLAMA

Tikisi, kad padės gyventojams apsispręsti

Anot katalogo rengėjų, AEI plėtra daugiabučiuose pastatuose nėra sparti, bet tai gali greitai pasikeisti, nes daugiabučių finansavimo lygis priklausys ir nuo įrengtų atsinaujinančios energijos technologijų. Naujausiame kvietime valstybės paramai gauti jau taikomi šie reikalavimai. Tikimasi, kad kataloge pateikiama informacija gyventojams padės apsispręsti, nes valstybė ateityje paramos lėšas daugiabučių modernizavimo programose skirs tik tiems projektams, kurie leis sumažinti energijos suvartojimą ir naudos AEI.

REKLAMA

„Leidinyje perteikiamos naujovės mokslo srityje gali būti vertinamos kaip klasikinės, kurios jau pasaulyje diegiamos daugelį dešimtmečių, bet pateiktos technologijos daugeliui gyventojų gali būti naujiena ir naujovė, o leidinys ir skirtas šiai visuomenės daliai. Leidinyje technologijos pateikiamos nuo šilumos transformatorių (saulės kolektorių, šilumos siurblių) iki elektros (saulės jėgainės ir vėjo jėgainės). Leidinyje paminėtos technologijos nėra naujos, bet iki šiol sulaukia mokslininkų dėmesio bei šios technologijos nuolatos tobulinamos, plečiamos pritaikomumo sritys. Galima teigti, kad pagrindinis leidinio originalumas, kad jis yra koncentruotas į daugiabučius pastatus bei skirtas gyventojams“, – sako katalogo rengėjas S. Skrodenis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sukūrė AEI skaičiuoklę

Norėdama paskatinti gyventojus aktyviau domėtis ir rinktis AEI sprendimus atnaujinant savo būstą, APVA inicijavo sukurti patogią skaičiuoklę, padedančią apskaičiuoti, kiek kainuotų, per kiek laiko atsipirktų ir kokią naudą suteiktų name įsirengti AEI, tokie kaip saulės elektrinė, šilumos kolektoriai ir kitos priemonės.

REKLAMA

„Šia skaičiuokle siekėme gyventojams suteikti galimybę palyginti, kokių sutaupymų ir naudų galima pasiekti, kai daugiabučio renovacijos metu yra įdiegiamos įprastos priemonės ir kai papildomai įdiegiami AEI. Kai kurie gyventojai vis dar abejoja tokių sprendimų nauda arba galvoja, kad jie yra brangūs, todėl skaičiuoklė padės įsivertinti ir priimti sprendimą“, – teigia APVA Pastatų energinio taupumo departamento Pastatų energinio taupumo projektų įgyvendinimo ir priežiūros skyriaus patarėjas Edvardas Petrauskas.

Daugiau informacijos apie daugiabučių modernizavimo programą ir sąlygas rasite APVA tinklalapyje: https://modernizuok.apva.lt/

Straipsnio autorė: Kotryna Grušauskaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų