• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per dešimtmečius moterų pajamos vidutiniškai padidėjo 63 proc., o daugiau kaip trečdalis jų uždirba daugiau už savo vyrus. Tokie skaičiai nestebina, nes anksčiau kartą paskatintos siekti aukštojo išsilavinimo, dabar jos pranoksta vyrus, gaudamos mokslinius bakalauro ar magistro laipsnius, rašo „Forbes“.

REKLAMA
REKLAMA

Moterys vis dar uždirba 82 centus nuo kiekvieno dolerio, sumokamo vyrams, bet vis daugiau jų kuriasi gerai apmokamose darbo vietose, taip mažindamos užmokesčio skirtumą. JAV Darbo statistikos biuras atliko vidutinio savaitės užmokesčio tyrimą pagal dirbančiųjų profesiją ir lytį. Jo rezultatai rodo, kokie 20 darbų moterims apmokami geriausiai. Didžioji dalis jų – sveikatos priežiūros, mokslo ir technologijų bei verslo srityse.

REKLAMA

Pirmoje vietoje – farmacininkės darbas. Per savaitę ji uždirba apytikriai 1,898 JAV dolerių, o per metus gauna 99 tūkst. dolerių. Moterys sudaro kiek daugiau nei pusę visų farmacininkų (56 proc.) ir uždirba beveik tiek pat, kiek vyrai.

„Žinoma, kad farmacija yra labai gerai apmokama sritis vos baigus mokslus ir visą karjerą“, – sakė Katie Bardaro, vyriausioji atlyginimų tyrimų bendrovės „PayScale“ ekonomistė. – Labai gera investicijų grąža, atsižvelgiant į laiką išsilavinimui įgyti“.

REKLAMA
REKLAMA

Farmacininkai turi mokytis 4 metus ir išlaikyti kvalifikacinius egzaminus licencijai gauti, o gydytojai terapeutai ir chirurgai 4 metus mokosi medicinos mokykloje, dar nuo 3 iki 8 metų trunka rezidentūra. Gydytojos yra ketvirtoje vietoje – po farmacininkių, teisininkių, esančių antroje vietoje, ir kompiuterių bei informacijos sistemų specialisčių (3 vieta). Moterys gydytojos gauna 1, 527 dolerių per savaitę (79 tūkst. dolerių per metus). Tačiau medikės uždirba 21 proc. mažiau nei gydytojai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

K. Badaro aiškina, kad vyrai medikai specializuojasi kitose srityse nei moterys: jie dirba rizikingose ir gerai apmokamose srityse, tokiose kaip plastinė ar smegenų chirurgija, o moterys dažniausiai yra bendrosios praktikos gydytojos arba pediatrės.

REKLAMA

Moterys medicinos seselės yra šeštoje sąrašo vietoje. Per savaitę jos vidutiniškai uždirba 1, 432 dolerių ir užima 85 proc. pozicijų. Moterys taip pat sudaro psichologų daugumą (10 geriausiai apmokama profesija), fizioterapeutų (12 vieta), ergoterapeutų (16 vieta) ir sveikatos priežiūros vadybininkų (16 vieta). Visos šių sričių atstovės per metus uždirba daugiau kaip 60 tūkst. dolerių.

REKLAMA

„Apsimoka dirbti ten, kur daugumą sudaro moterys, – sakė Caren Goldberg, vadybos profesorė iš Verslo mokyklos Vašingtone. –Didelėje grupėje moterų į tave nežiūrima kaip į „tipišką moterį“, ten rečiau jaučiama diskriminacija“.

Vadinamosiose MTIM srityse – moksle, technologijose, inžinerijoje ir matematikoje, taip pat fiksuojamas augimas, aukšti atlyginimai ir menki darbo užmokesčio skirtumai. Tačiau moterys yra mažiau linkusios siekti tokių darbo vietų. Programinę įrangą kuriančios moterys yra septintoje sąrašo vietoje. Jos uždirba 1, 388 dolerius per savaitę, tačiau sudaro vos 18 proc. šios srities specialistų. Programuotojos, uždirbančios 1, 238 dolerius per savaitę (11 vieta), sudaro tik penktadalį visų specialistų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„MTIM sritys siūlo daug galimybių, turėtumėme paskatinti moteris imtis tokių darbų“, – sako K. Bardaro. Jos nuomone, technologinėse srityse dominuoja vyrai ir jos esą ne tokios atviros moterims.

Moterims sunkiau užimti ir vadovų pozicijas. Generalinės direktorės darbas penktas geriausiai apmokamas: 1, 646 dolerių per savaitę (apie 76 tūkst. dolerių per metus). Tačiau moterys užima tik ketvirtadalį tokių pozicijų, be to uždirba 31 proc. mažiau nei jų kolegos vyrai (atlyginimas per savaitę skiriasi 658 doleriais). Panašiai skiriasi ir marketingo, pardavimo specialisčių darbo užmokesčiai: jos gauna 32 procentais mažiau už vyrus.

REKLAMA

K. Bardaro tyrimo duomenimis, net kai atsižvelgiama į išsilavinimo, patirties, įmonės dydžio faktorius, vis tiek lieka didelis tokių profesijų atlyginimų skirtumas, jį galima paaiškinti tik diskriminacija.

„Vyrų klubuose moterys nepirmauja skaičiuose, – sakė ji. - Taip pat žinoma, kad moterims ne taip pasiseka derybose dėl užmokesčio. “.

Anot K. Bardaro, gera naujiena, kad dėl aukšto moterų išsilavinimo pasikeitė jų atlyginimai, atsirado naujų darbo vietų.

„Reikės laiko kol sulauksime didelių pokyčių, bet manau, kad pagaliau matome mūsų motinų darbo vaisius“, – sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų