• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos dujų koncernas "Gazprom" ir Baltarusija paskutinėmis 2006-ųjų metų minutėmis pasirašė sutartį dėl dujų tiekimo 2007 metais po 100 JAV dolerių už 1000 kubinių metrų.

REKLAMA
REKLAMA

Rusijos koncernas, be to, per ketverius metus sumokės 2,5 mlrd. JAV dolerių už 50 proc. bendrovės "Beltransgaz" akcijų.

REKLAMA

Lietuva sausio 1-ąją dujas gauna be jokių sutrikimų, vartotojams jos tiekiamos normaliai, kaip ir anksčiau, BNS pranešė bendrovės "Lietuvos dujos" dispečerinė tarnyba.

"Gazprom" valdybos pirmininkas Aleksejus Mileris žurnalistams pranešė, kad vėliau dujų kaina Baltarusijai priklausys nuo formulės, kuri bus susijusi su dujų kaina Europos rinkai.

REKLAMA
REKLAMA

2008 metais dujų kaina Baltarusijai sudarys 67 proc. Europai tiekiamų dujų kainos, išskaičiavus transportavimo kaštus, 2009-aisiais - 80 proc., 2010 metais - 90 proc., o 2011 metais - 100 proc.

"Koeficientų didėjimo tempas visiškai atitinka tą tempą, kuris taikomas ir pačioje Rusijoje, kur priimtas sprendimas 2011 metais pramonei dujų kainą taikyti pagal europinę formulę. Derybų su Baltarusija metu mes padarėme kompromisą, kad Baltarusijai, kaip ir Rusijai, europinė formulė bus taikoma nuo 2011-ųjų", - sakė A.Mileris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusijos koncernas, be to, per ketverius metus sumokės 2,5 mlrd. JAV dolerių už 50 proc. bendrovės "Beltransgaz" akcijų.

"Mes sutikome su maksimaliu įvertinimu iš visų galimų, kuriuos pateikė vertintojas bankas "ABN Amro" - 5 mlrd. dolerių (už 100 proc. akcijų). Mes sumokėsime savo dalį pinigais lygiomis dalimis per ketverius metus", - sakė A.Mileris.

REKLAMA

Jis pabrėžė, kad pasiektas susitarimas dėl dujų tiekimo Baltarusijai ir tranzito per jos teritoriją yra labai svarbus dokumentas bendradarbiavimui tarp Rusijos ir Baltarusijos.

Baltarusijos premjeras Sergejus Sidorkinas pareiškė, kad dujų kainos padidinimas du kartus iki 100 JAV dolerių Baltarusijos ekonomikai yra labai skausmingas, jo žodžiais, net nepakeliamas.

REKLAMA

Anot jo, vyriausybei ir kitiems ekonomikos dalyviams teks daug dirbti, kad būtų užtikrintas rentabilumas ir produkcijos savikaina.

"Gerbdami mūsų partnerius, įskaitant ir europinius, kurie kreipėsi į mus pastarąsias dvi savaites, mes buvome priversti sutikti su šia kaina", - sakė Baltarusijos premjeras. Jis pridūrė, kad jei šalies dujų vartotojams pritrūks apyvartos lėšų, "Gazprom" bus prašoma atidėti mokėjimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuva, kuri baiminosi, kad dėl galimų nesėkmingų Rusijos ir Baltarusijos derybų sausio 1-ąją šaliai gali būti apribotas dujų tiekimas, praėjusį penktadienį Baltarusijos premjero buvo patikinta, kad Lietuva sausio pradžioje Rusijos gamtines dujas gaus be sutrikimų.

Tuomet skelbta, kad "Gazprom" siūlė Baltarusijai už 1000 kubinių metrų dujų mokėti 105 JAV dolerius, iš jų 75 JAV dolerius - grynaisiais, o dar 30 dolerių - bendrovės "Beltransgaz" akcijomis. Vėliau grynųjų pinigų dalis didėtų ir 2011 metais pasiektų Europos lygį, atmetus transportavimo kaštus bei eksporto muitą, o "Gazprom" iki tol įgytų 50 proc. "Beltransgaz" akcijų.

Tačiau Baltarusija su tokiu pasiūlymu anksčiau nesutiko, nenorėdama perleisti "Gazprom" savo dujotiekių operatorės akcijų.

Per Baltarusiją Rusija Europai tiekia maždaug trečdalį visų dujų. Vamzdynu dujas gauna Lietuva, Latvija, Lenkija, Vokietija ir Kaliningrado sritis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų