Europos Sąjungos (ES) fondų struktūrinė parama skatins mokslinių tyrimų ir technologijų plėtrą šalies įmonėse.
Kaip teigia „Respublika“, ūkio ministerija paskelbė kvietimą gauti 2007-2013 m. ES fondų struktūrinę paramą pagal priemonę „Intelektas LT+“.
Pagal šią priemonę bus remiamos įmonių pradinės investicijos, kuriomis kuriama ar plečiama įmonės mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros (MTTP) infrastruktūra, t.y. įmonės naujų produktų kūrimo ar konstravimo laboratorijų infrastruktūra su reikalingais įrengimais ir įranga. Priemonei „Intelektas LT+“ numatoma skirti iki 222 mln. litų.
Technologinės inovacijos veiklos apima visą kompleksą mokslinių, technologinių, organizacinių, finansinių ir komercinių veiksmų, įskaitant ir investicijas į naujas žinias, kurias naudojant siekiama įdiegti naujus ar iš esmės pagerintus produktus ar procesus. MTTP yra vienas iš pirmiau minėtų technologinės inovacijos veiksmų, kuris gali būti atliekamas įvairiuose inovacijos proceso stadijose. MTTP gali būti ne tik naujų idėjų šaltinis, bet ir priemonė problemoms spręsti. Pagal priemonę „Intelektas LT+“ MTTP laikomi suplanuoti tyrinėjimai, kuriais siekiama įgyti naujų žinių ir įgūdžių, kad būtų galima juos panaudoti kuriant naujus produktus, procesus ar paslaugas arba akivaizdžiai patobulinti esamus produktus, procesus ar paslaugas, bei mokslinių, technologinių, verslo ir kitų žinių bei įgūdžių įgijimas, kombinavimas, formavimas ir taikymas naujų, patobulintų ar pagerintų produktų, procesų arba paslaugų realizavimo planams, išdėstymo schemoms ar modeliams sukurti.
Priemonės „Intelektas LT+“ tikslas - skatinti įmonių plėtrą ir naujų inovacinių įmonių steigimą, padedant įmonėms kurti naujas tyrėjų, technikų (laborantų) ir panašaus aukštos kvalifikacijos personalo darbo vietas.
„Tai nauja priemonė, ir ne tik Lietuvoje. Ji skatins mokslinių tyrimų ir technologijų plėtrą privačiame sektoriuje. Norint pritraukti į verslą daugiau tyrėjų, inžinierių, reikia sukurti kokybiškas darbo vietas ir tinkamą infrastruktūrą, o to Lietuvoje labai trūksta“, - sakė ūkio ministras Vytas Navickas.
Tarptautinis ūkio konkurencingumas ir ekonomikos augimas yra tiesiogiai susiję su valstybės bei verslo investicijomis į aukštos kokybės mokslinius tyrimus ir technologinę plėtrą. Deja, investicijos šioje srityje, ypač privačiame sektoriuje, mūsų šalyje yra nepakankamos.
Įvairūs tyrimai rodo, kad šioje srityje Lietuva labai atsilieka nuo ES senbuvių. Mūsų šalies įmonių išlaidos moksliniams tyrimams ir technologinei plėtrai siekia vos 12 proc. ES vidurkio.
Lietuvos ekonomikai būdinga santykinai maža aukštųjų ir vidutiniųjų technologijų dalis. Šalies įmonėse dirba mažai tyrėjų, o viešojo sektoriaus mokslinių tyrimų ir technologinė plėtra nepakankamai efektyvi, mažai orientuota į ūkio ir verslo poreikius.
Todėl, pasak Ūkio ministerijos sekretoriaus A.Keramino, numatoma tiesioginė parama privačioms įmonėms, investuojančioms į nuosavą mokslinių tyrimų ir eksperimentinę bazę, skirtą inovatyviems produktams kurti.
ES fondų struktūrinės paramos lėšomis bus finansuojamas mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros infrastruktūrai priskirtinų įrengimų, įrangos, prietaisų, įrankių ir įrenginių įsigijimas; patentų, licencijų, programinės įrangos įsigijimas; mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros infrastruktūrai priskirtinų statinių statyba ir rekonstravimas, remontas.
Pagal šią priemonę įmonės gali gauti iki 6 mln. litų paramos vienam projektui. Projektai turi būti įgyvendinami per 3 metus.
„Parama suteiks galimybių įmonėms atlikti mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros darbus, kurių jos anksčiau negalėjo atlikti dėl lėšų trūkumo ar padidėjusios idėjų įgyvendinimo rizikos“, - sakė ūkio ministras Vytas Navickas.
Paraiškos pagal priemonę „Intelektas LT+“ priimamos viešojoje įstaigoje „Lietuvos verslo paramos agentūra“ ir jos regioniniuose padaliniuose iki šių metų birželio 12 dienos 15 val. Paraiškas gali teikti privatūs juridiniai asmenys, atitinkantys priemonės „Intelektas LT+“ projektų finansavimo sąlygų apraše išvardytas sąlygas ir reikalavimus. Informaciją apie teikiamą paramą galima rasti Ūkio ministerijos tinklalapyje.