Jei nežinotum, jog Šeštokuose, Lazdijų gatvėje 4 numeriu pažymėtame pastate jau daugelį metų veikia viena iš Lazdijų rajono mokymo įstaigų – Šeštokų vidurinė mokykla – pagalvotum, jog kažkas ėmė, nugriovė senąjį apšiurusį pastatą ir pastatė visiškai naują. Tokios mintys kyla visiems, baigusiems šią mokyklą, išvykusiems ir vėl atklydusiems į miestelį.
Tai, kad mokykla gali atrodyti estetiškai, taupyti suvartojamą energiją ir tiesiog vilioti mokytis netikėjo ir prieš kelerius metus ją baigę Merkinės pagrindinės mokyklos, Alytaus profesinio rengimo centro ir kitų šio regiono ugdymo įstaigų auklėtiniai.
Bet mokyklų, vaikų darželių ir lopšelių, profesinio rengimo centrų ir kitų ugdymo įstaigų pastatai Alytaus regione vienas po kito atgijo, kai Ūkio ministerija jų atnaujinimui skyrė Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšų pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos prioriteto „Aplinka ir darnus vystymasis“ priemonę „Viešosios paskirties pastatų renovavimas nacionaliniu lygiu“.
Gelbėdami mokyklą, kreipėsi į Ūkio ministeriją
Prieš daugiau nei dvidešimt metų vidurinę mokyklą Šeštokuose baigusi Rita Jančienė dar mena laikus, kai dėl kiaurų langų žiemą pamokose tekdavo sėdėti su pirštinėmis ir tarp mokytojų parūpintų šildytuvų, o ir pats pastatas keldavo apgriuvusios valdiškos įstaigos, o ne jaukios mokymo institucijos įspūdį.
Anuomet ES struktūrinių fondų nebuvo, daugelis moksleivių neturėjo turtingų šeimų, kurios būtų pajėgios plačiau atverti pinigines mokyklos tvarkymui, todėl pastatas buvo remontuojamas kosmetiškai – tik tiek, kiek buvo būtina ir kiek galėjo pati mokykla. Todėl nieko stebėtina, kad 1965 m. pastatytas mokyklos pastatas visiškai neatitiko jokių statybos reikalavimų ir neužtikrino saugios mokymosi aplinkos nei moksleiviams, nei čia dirbantiems mokytojams.
Tad vos tik atsirado galimybė gauti ES struktūrinių fondų paramą, Lazdijų rajono savivaldybės Šeštokų vidurinės mokyklos vadovai parengė mokyklos rekonstravimo ir modernizavimo projektą ES paramai gauti.
Atnaujino iš esmės
Projektui „Lazdijų rajono savivaldybės Šeštokų vidurinės mokyklos pastato Šeštokuose, Lazdijų g. 4, rekonstravimas ir modernizavimas“ buvo skirta beveik 3 mln. Lt paramos. Per dvejus metus iš esmės buvo atnaujinta visa mokyklos šildymo sistema, apšiltinti suskilinėję fasadai, pakeista stogo danga bei pirmojo aukšto perdanga virš grunto, o taip pat - langai, durys, sutvarkyta apšvietimo sistema, įrengta vėdinimo sistema su šilumos grąža sporto salėje bei patalpose prie sporto salės ir kt.
Lazdijų rajono savivaldybės Šeštokų vidurinės mokyklos bendruomenė netruko pajusti darbo atnaujintame pastate privalumus: puikus mikroklimatas, saugios darbo sąlygos, sutaupyta energija, šiluma ir pinigai. Ir dar – žiemą pamirštos pirštinės ir šildytuvai.
ES parama sudomino ir kitas įstaigas
Geras pavyzdys – užkrečia, tad nieko nuostabaus, kad vos tik Ūkio ministerija ėmė administruoti tikslinę ES struktūrinių fondų paramą, skirtą viešosios paskirties pastatų renovacijai, ja nusprendė pasinaudoti ir kitos Alytaus regiono ugdymo įstaigos. Viena jų – Varėnos rajone esanti Merkinės pagrindinė mokykla.
Įgyvendinant daugiau kaip 1,5 mln. Lt vertės projektą, daugiausia orientuotasi į priemones, didinančias pastato energijos vartojimo efektyvumą – apšiltintos grindys, sienos, stogas, rekonstruota pastato šildymo sistema, sutvarkytas apšvietimas bei elektros instaliacija ir kt.
Po metus trukusios rekonstrukcijos Merkinės pagrindinės mokyklos pastatas ne tik nušvito naujomis spalvomis, bet ir leidžia sutaupyti suvartojamą šilumą ir, žinoma, už ją sumokamų lėšų.
Sutaupyta šiluma, jaukesnė aplinka, didesnė motyvacija
Vienas didžiausių rekonstrukcijos projektų Alytaus regione – Alytaus profesinio rengimo centro renovavimas, kurio bendra vertė sudarė per 5,4 mln. Lt, iš kurių didžioji dalis – Ūkio ministerijos skirtos ES struktūrinių fondų lėšos pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos prioriteto „Aplinka ir darnus vystymasis“ priemonę „Viešosios paskirties pastatų renovavimas nacionaliniu lygiu“.
Ir jei ne ši parama, Alytaus profesinio rengimo centras iš skiriamo metinio finansavimo ir specialiųjų lėšų nebūtų buvęs pajėgus niekada atlikti tokio masto renovacijos.
O regis didelė suma ištirpo vos tik prasidėjo rekonstrukcija, nes pastatas tiesiog šaukte šaukėsi kapitalinio remonto, kurio metu renovuoti trijų Alytaus profesinio rengimo centrui priklausančių pastatų – dviejų mokomųjų korpusų ir valgyklos – šilumos mazgai, šildymo ir karšto vandens, vėdinimo sistemos, apšiltinti stogai, sienos, grindys, pakeisti seni langai ir durys.
„Iš esmės moderniai pertvarkyta visa šildymo sistema dabar leidžia racionaliai, taupiai naudoti šilumos energiją, o sporto salėje įdiegta koloriferinė šildymo ir vėdinimo sistema leidžia atitinkamai reguliuoti ne tik temperatūrą, bet ir oro srautus, santykinį jo drėgnumą“, - džiaugėsi pavykusiu projektu Alytaus profesinio rengimo centro direktorius Vytautas Zubras ir patikino, kad įgyvendinus projektą, patalpos tapo ne tik šiltesnės ir jaukesnės, bet ir padidino mokinių motyvaciją siekti geresnių rezultatų, lankyti pamokas.
Administruoja didžiausią ES paramos dalį
Projektų, kuriems Ūkio ministerija skyrė ES struktūrinių fondų lėšas viešosios paskirties pastatų renovavimui nacionaliniu lygiu Alytaus regione – ne vienas. Renovuojamos ne tik mokyklos ir darželiai, bet ir ligoninės, sanatorijos, vaikų globos bei sutrikusio vystymosi kūdikių namai ir kt. Iš viso regione įgyvendinama 16 projektų (iš jų – 15 baigti), kurių bendra vertė – beveik 42,5 mln. Lt.
Šia parama pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programą siekiama užtikrinti Lietuvos gyventojų gerovę bei tolygų šalies ūkio ir ekonomikos augimą, mažinti socialinį atotrūkį tarp ekonomiškai stiprių regionų bei tų, kurie pritraukia menkas investicijas. Tai – reikšminga paskirtis Lietuvos ūkio modernizavimui ir ekonomikos vystymuisi.
Pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos prioriteto „Aplinka ir darnus vystymasis“ priemonę „Viešosios paskirties pastatų renovavimas nacionaliniu lygiu“ Ūkio ministerija planavo paskirstyti per 680 mln. Lt, tačiau ši suma gerokai viršyta – iš viso pasirašytos 304 sutartys, pagal kurias skirtas finansavimas siekia per 730 mln. Lt. Didžioji dalis projektų – 279 – jau baigti įgyvendinti, kitus tikimasi baigti artimiausiu metu.