Prekyboje – vis daugiau naujovių
Dar prieš ekonominę krizę Žemės ūkio ministerijos paskelbtoje Kaimo ir žemės ūkio plėtotės strategijoje teigiama, kad ekologiški maisto produktai Lietuvoje gali sudaryti apie 7 proc. viso suvartojamo maisto, tad vietos rinkai plėstis dar tikrai yra. Tačiau tam, kad būtų pasiekti minėti 7 procentai, reikia, jog parduotuvių lentynose vartotojai rastų platų ekologiškų gaminių pasirinkimą.
Duona, pieno gaminiai ar medus – jau seniai vietos gamintojų siūlomi ir pirkėjų pamėgti produktai. Visgi šiuolaikiniams vartotojams reikia daugiau ir įvairesnės ekologiškos produkcijos. Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto duomenimis, per krizę sumažėjęs ekologiškų, todėl brangesnių, produktų vartojimas vėl atsigauna ir per praėjusius metus ūgtelėjo beveik dešimtadaliu.
Nemažai ekologiškų produktų ir importuojama, tad parduotuvių lentynose nieko nebestebina ekologiški vynai, alus ar kiti bent kol kas Lietuvoje negaminami produktai. Tačiau statistika rodo, kad vartotojai labiau yra linkę rinktis būtent lietuvišką produkciją. Pavyzdžiui, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos kasmet rengiamo konkursto „Populiariausia prekė“ maisto produktų kategorijoje pernai tarp 43 nominuotų gaminių net 29 buvo lietuviški.
Tad vietos gamintojai stengiasi rinkai pateikti vis daugiau naujovių, kurios patenkintų pačius įvairiausius ekologiškų produktų gerbėjų poreikius.
Galimybę pamatė parodose
Pavyzdžiui, neseniai pasirodė pirmoji Lietuvoje pagaminta ekologiška degtinė. Jos kūrėjai sako, kad mintį imtis tokio gėrimo gamybos pakuždėjo pasaulinės tendencijos.
„Važinėjame po įvairias parodas ir matome, kas vyksta pasaulyje. Akivaizdi tendencija – augantis ekologiškų produktų vartojimas. Lietuvoje ekologiška degtinė yra naujiena, bet, pavyzdžiui, Vokietijoje toks gėrimas tikrai populiarus“, – sakė pirmosios lietuviškos ekologiškos degtinės gamintojai.
Imtis su ekologija susijusių projektų skatina ir Europos Sąjungos (ES) fondai, kurie teikia paramą ekologiniam ūkininkavimui bei remia projektus, informuojančius apie ekologiją, gilinančius vartotojų žinias ar stiprinančius ekologinės gamybos standartus.
Produktai žymimi ES logotipu
Kaip ir kiti ekologiški maisto produktai, pirmoji lietuviška ekologiška degtinė yra pažymėta visoje ES pripažįstamu ekologinės gamybos logotipu „Europos lapas“.
Leidimą savo produktą vadinti ekologišku ir naudoti „Europos lapo“ ženklą suteikia nepriklausoma ES kontrolės įstaiga, kuri sertifikuotus ūkio subjektus vėliau tikrina bent kartą per metus.
Produktams, kuriuos leidžiama žymėti „Europos lapo“ simboliu, taikomi griežti reikalavimai – gamyboje draudžiama naudoti sintetinius maisto priedus, sintetines trąšas ir pesticidus, genetiškai modifikuotas kultūras ir ingredientus, privaloma laikytis gyvūnų gerovės standartų ir kt.
Pirmoji lietuviška ekologiška degtinė yra dalis ES remiamo projekto „Ekologinių produktų informavimo ir skatinimo veiksmai Lietuvoje“, kurio ėmėsi Baltijos maisto organizacija su savo narėmis – maisto ir gėrimų pramonės įmonėmis. Šiuo projektu siekiama užpildyti vartotojų žinių apie ekologiškus produktus ir ES ekologiškų produktų ženklinimą spragas bei gerinti ekologiškų produktų pasiūlą. Todėl iki 2016-ųjų, kol tęsis šis projektas, Baltijos maisto organizacija kvies į įvairius renginius bei kurs informacinę medžiagą apie ekologinius projektus.