REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyriausybės pasiryžimą sukurti trijų šalies energetikos įmonių susivienijimą ir padaryti jį atsakingą už naujos Ignalinos atominės elektrinės (IAE) statybos projekto įgyvendinimą iš esmės sveikina daugelis rinkos ekspertų.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau atrodo, kad šalies Vyriausybės laukia sunkus darbas - nuraminti privataus kapitalo valdomos VST savininkų sąmokslą prieš Lietuvą įtariančius vietos politikus ir ekspertus. Tokius įsitikinimus ar spėjimus stiprina tai, kad už šios bendrovės stovi viena stipriausių Baltijos šalyse "Vilniaus prekybos" verslo grupė, rašo "Kauno diena".

REKLAMA

Ekspertai atmeta galimybę, kad genialios VP verslo grupės strategų galvos numatė kelis šalies energetikos ūkio ėjimus į priekį: 2003 metais VP grupė nusiperka VST, o jau mažiau nei po ketverių metų yra kviečiama prisijungti prie milžiniškus pelnus žadančio projekto.

"Jeigu VP ir numatė tokią įvykių eigą, tai tas jų toliaregiškumas išeis į naudą ne tik jiems, bet ir valstybei. Nes akivaizdu, kad teisė administruoti nacionalinio investuotojo verslą bus patikėta VST, kuri įrodė mokanti dirbti. Kito varianto nematau, nes valstybė nepajėgi būti naujosios "Lietuvos energijos" operatoriumi. VST į konsorciumą veikiausiai eina su sąlyga, kad valstybė pasiliks susivienijimo kontrolę, bet atiduos valdymo teises privačiam kapitalui", - sako "Hansabanko" finansų rinkos tarnybos vadovas Tomas Andrejauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Konsorciumo projekte numatyta - dabartiniai VST ir RST savininkai praras bendrovių kontrolę - jų akcijos teks įstatinį kapitalą didinančiai "Lietuvos energijai".

Ne visi linkę manyti, kad "NDX energijai" reikia konsorciumo akcijų. Yra spėjančiųjų, kad VST savininkai ties konsorciumo steigimo finišu iškels Vyriausybei ultimatumą - arba ši nuperka iš jų bendrovę, arba jie pasitraukia iš konsorciumo projekto ir taip jį sugriauna.

Bandoma net skaičiuoti, kiek iš to VP grupė laimėtų. Kai kurie rinkos ekspertai skelbia, kad NDX šią įmonę valstybei galėtų parduoti ne mažiau kaip už 1,5-2 milijardo litų. Tokiam sandoriui nepavykus verslo grupės atsitraukimas nebūtų jai nuostolingas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Ir nebūtų joks stebuklas, jeigu VST savininkai parduotų bendrovę brangiau nei pirko. Tačiau netikiu, kad "Vilniaus prekyba" būtų surežisavusi šį spektaklį, tai veikiau atskleidžia visų iki šiol buvusių vyriausybių prastą strateginį mąstymą", - sako "DnB Nord" prezidento patarėjas Vadimas Titarenka.

Kokia akcijų dalis atiteks privačiai bendrovei "NDX energija", kuri valdo elektros skirstymo įmonę VST, priklausys nuo visų trijų konsorciumo įmonių nepriklausomo vertinimo rezultatų.

"Kad VST norės gauti kuo daugiau už savo įnašą į "Lietuvos energijos" holdingą, neturėtų nieko stebinti, ir tai nėra nieko smerktino. Privačiam kapitalui įstatymai nedraudžia rodyti tokios iniciatyvos". - įsitikinęs SEB Vilniaus banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda.

"NDX energijos" savininkai dar nežino, ką galutinai jiems pasiūlys šalies Vyriausybė. Tačiau yra įsitikinę, kad jeigu nekis būsimo holdingo steigimo principai, projektas yra pasmerktas sėkmei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų