REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiekvienas darbuotojas, susitaręs su savo darbdaviu, pasinaudoja galimybe išeiti apmokamų atostogų. Tiesa, neatostogaujantys ir liekantys dirbti galiausiai turi pavaduoti savo kolegas, o tai pareikalauja ir didesnio krūvio. 

Kiekvienas darbuotojas, susitaręs su savo darbdaviu, pasinaudoja galimybe išeiti apmokamų atostogų. Tiesa, neatostogaujantys ir liekantys dirbti galiausiai turi pavaduoti savo kolegas, o tai pareikalauja ir didesnio krūvio. 

REKLAMA

Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) atstovai kiek anksčiau naujienų portalui tv3.lt paaiškino, kokiais atvejais ir kokio dydžio priedai priklauso darbuotojams, kurie pavaduoja atostogaujančius kolegas.

Priklauso nuo susitarimo ir darbo laiko

Kaip priminė VDI, Darbo kodekse (DK) nurodyta, kad kai padidinamas darbuotojo darbo mastas, mokamas padidintas, palyginti su normaliomis darbo sąlygomis, darbo užmokestis. Konkretūs apmokėjimo dydžiai nustatomi kolektyvinėse ir darbo sutartyse. 

„Taigi jeigu yra poreikis atlikti darbo sutartyje sulygtą darbo funkciją padidinta apimtimi (padidinamas darbo krūvis), už tai turi būti mokamas padidintas darbo užmokestis, o dėl konkretaus dydžio šalys turi susitarti darbo arba kolektyvinėje sutartyje“, – komentavo VDI atstovai.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak inspekcijos specialistų, tuo atveju, kai darbuotojui pavedama atlikti tokią pačią darbo funkciją ir ji turi būti atliekama viršijant nustatytą dienos ar apskaitinio laikotarpio darbo laiko trukmę, toks darbas turėtų būti laikomas viršvalandiniu darbu ir atitinkamai apmokamas ne mažesniu kaip 1,5 darbuotojo darbo užmokesčio dydžio užmokesčiu. 

REKLAMA

„Tačiau ir šiuo atveju darbdavys ir darbuotojas abipuse laisva valia galėtų darbo sutartyje susitarti dėl tos pačios funkcijos atlikimo padidinta apimtimi viršijant nustatytą darbo laiko normą“, – aiškino VDI.

Esą darbuotojui tokiu atveju turi būti garantuojamas proporcingai didesnis, palyginti su nustatyta norma, apmokėjimas.

Susitarimas dėl papildomo darbo

„Pažymime, kad jeigu darbo sutartyje ar pareigybės aprašyme pavadavimas yra nurodytas kaip viena iš darbuotojo darbo funkcijų, padidintas darbo užmokestis nemokamas, jeigu pavaduojant nėra viršijama darbo sutartyje nustatyta darbo laiko norma“, – pabrėžė inspekcijos specialistai.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu yra poreikis, kad darbuotojas laikinai ar nuolat atliktų kitą, negu nustatyta jo darbo sutartyje, darbo funkciją, darbo sutarties šalys gali susitarti dėl papildomo darbo.

Tokia veikla gali būti atliekama laisvu nuo pagrindinės darbo funkcijos atlikimo laiku (susitarimas dėl darbo funkcijų jungimo) arba atliekama tuo pačiu metu kaip ir pagrindinė darbo funkcija (susitarimas dėl darbo funkcijų gretinimo), arba susitariama dėl projektinio darbo (susitarimas dėl projektinio darbo).

Susitarime dėl papildomo darbo turi būti nurodyta, kuriuo metu bus atliekama papildoma darbo funkcija, jos apimtis darbo valandomis, darbo užmokestis ar priemoka už papildomą darbą ar kita.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Atkreiptinas dėmesys, kad atliekant darbo funkciją padidinta apimtimi ar vykdant susitarimus dėl papildomo darbo, negali būti pažeisti DK ar kitų darbo teisės normų nustatyti maksimaliojo darbo ir minimaliojo poilsio laiko reikalavimai“, – apibendrino VDI.

Pagal DK, įprastai darbuotojui suteikia 20 darbo dienų kasmetinių atostogų. Kai kurioms profesijoms yra nustatytos pailgintos atostogos. Be to, kai kurioms darbuotojų grupėms suteikiamos papildomos dienos atostogų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų