Deja, tie, kurie tikėjosi, kad aš rašysiu, ką vėl blogai padarė mūsų mylima valdžia, turės nusivilti. Nes, atvirai pasakius, aš dar nesu atsakęs sau į šį klausimą vienareikšmiai. Bet noriu pasidalinti, kaip šiuo metu interpretuoju, kas yra politikavimas, o kas – ne.
Jeigu remtumės Wikipedia, tai „Politikoje“ mus domintų penktas būdas. Bet kol kas neaišku, kas yra politikavimas? Įvedus šitą žodį į Wikipedia paieška, ji siūlo pasidomėti „Plėšikavimu“. Dėkui už tokią asociaciją, mes tai žinome ne teoriškai. Taigi perverčiau keletą žodynų, ir jie tokio žodžio nežino.
Taigi, kaip darbe išvengti politikavimo?
Dažnai politika reiškia, kad remi tam tikras idėjas ir vertybes. Jos neturėtų keistis per metus kelis kartus, arba apie jas prisimenama tik per rinkimus. Taigi, kai pradedi remti vertybes, nori to ar nenori, prisijungi prie bendraminčių. Kaip ir kol kas nieko blogo – priklausyti kokiai nors genčiai. Geriausia, kad ta gentis būtų stipresnė ir asimiliuotų silpnesnes gentis. Bet asimiliacijos metu reikia priimti sprendimus, kurie ne visada sutampa su deklaruojamomis vertybėmis. Todėl geriau, kad tokius sprendimus priimtų genties vadovas arba lyderis. Bet ar tai reiškia, kad mes tada pradedame remti konkretų žmogų, su jo gerais ir blogais darbais? Beveik visada galime atsakyti – TAIP. Va ir priėjome prie mano apibrėžimo, kas yra politikavimas. Politikavimas yra, kai remiamas lyderis su gerais ir blogais darbais. Jums bus gerai, kai lyderis laimės mūšį ir visiškai striuka, kai praloš. Nenorite įsivelti į politinius žaidimus darbe – niekada neremkite konkretaus žmogaus. Remkite tik konkrečius darbus, kurie nesikerta su jūsų vertybėmis. Taip pat aiškiai deklaruokite, kad nesate nei jūsų, nei mūsų, ir kad remiate konkrečius darbus, kurie neprieštarauja jūsų įsitikinimams. Ir čia pats sunkiausias darbas yra būti nuosekliam ir nesuvalgytam didesnės žmonių grupės.
Purvina yra ne politika, nes politikos esmė yra aiškios žaidimo taisyklės (saugumo, kokybės ir t.t.), o politikavimas. Kada taisyklėmis tampa žmogus-lyderis. Kokias nori, tokias ir kuria taisykles aplinkiniams, nes jam asmeniškai tai netaikoma. Norite pavyzdžių … nesakysiu, nes žadėjau apie tai nerašyti.