• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugelis įsivaizduoja, kad banke laikomus pinigus išsiimti grynaisiais galima bet kada – juk jie yra žmogaus nuosavybė. Tačiau taip nėra. Pasirodo, kai kuriais atvejais, kai kuriems klientams bankai pinigų gali ir neatiduoti. Tačiau, pasak pačių bankininkų, tam yra svarbių priežasčių.

Daugelis įsivaizduoja, kad banke laikomus pinigus išsiimti grynaisiais galima bet kada – juk jie yra žmogaus nuosavybė. Tačiau taip nėra. Pasirodo, kai kuriais atvejais, kai kuriems klientams bankai pinigų gali ir neatiduoti. Tačiau, pasak pačių bankininkų, tam yra svarbių priežasčių.

REKLAMA

Lietuvos bankas (LB) neseniai išnagrinėjo SEB banko ir kliento (jo tapatybė neatskleidžiama) ginčą, kuris kilo dėl to, kad bankas atsisakė išduoti 82 tūkst. eurų grynaisiais pinigais. Nors pinigai – asmeninėje banko sąskaitoje, bankas laikosi pozicijos, kad grynųjų mokėti neprivalo.

Dar 2024 m. buvo viešai paskelbta, kad šiam SEB banko klientui yra taikomos sankcijos dėl dalyvavimo neteisėtoje prekyboje narkotikais.

REKLAMA
REKLAMA

Bankas, atsižvelgdamas į šią informaciją, vienašališkai nutraukė su asmeniu visas dalykines sutartis ir uždarė jo banko sąskaitą.

REKLAMA

Tačiau ginčas kilo ne dėl sąskaitos uždarymo, o dėl 82 tūkst. eurų, likusių joje. Klientas pareikalavo, kad bankas šią sumą jam išduotų grynaisiais pinigais.

SEB bankas nesutiko ir pasiūlė pinigus pervesti į kitos finansų įstaigos sąskaitą arba trečiojo asmens vardu nurodytą paskyrą.

Banko klientas su tokiu pasiūlymu nesutiko, nes teigė neturintis galimybės nurodyti kitos sąskaitos ir reikalavo tik išmokėjimo grynaisiais.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak kliento, bankas nepagrįstai atsisako vykdyti pinigų išdavimą, nors, jo nuomone, tokia paslauga yra teikiama visiems. Vyras tikino, kad pinigai priklauso jam, nėra areštuoti ar ribojami, tad bankas juos privalo išmokėti jo pageidaujamu būdu.

LB pabrėžė, kad siekiant išspręsti situaciją svarbiausi išnagrinėti tarp banko ir kliento sudarytą sutartį ir sąlygas, nurodytas joje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Siekiant išspręsti tarp pareiškėjo ir banko kilusį ginčą, LB vertinimu, būtina nustatyti, ar bankas, nutraukęs dalykinius santykius su pareiškėju, privalo lėšas, esančias jo banko sąskaitoje, išduoti grynaisiais pinigais“, – nurodė LB.

Grynųjų mokėjimas – galimybė, bet ne pareiga

LB atkreipė dėmesį, kad nutraukus banko sąskaitos sutartį, lėšų likutis gali būti išmokėtas keliais būdais: tiek išduodant lėšas, tiek ir jas pervedant į kitą, paties asmens nurodytą sąskaitą. 

REKLAMA

Visgi ginčą išnagrinėjęs LB konstatavo, kad teisiškai grynųjų pinigų išdavimas šiam klientui nėra privalomas. Nors įstatymai tokios operacijos nedraudžia, jie taip pat nenustato banko pareigos išduoti lėšas būtent grynaisiais.

Be to, tarp banko ir kliento esą buvo sudaryta sąskaitos sutartis, kurioje aiškiai numatyta, kad uždarius sąskaitą, pinigai bus pervesti į kitą sąskaitą, o ne išmokami grynaisiais.

REKLAMA

„Kaip matyti iš šalių sudarytos sutarties nuostatų, ginčo šalys sutartyje aiškiai yra aptarusios būdą – lėšų išmokėjimą pavedimu į kitą sąskaitą, kuriuo pareiškėjui bus grąžinamos lėšos iš jo banko sąskaitos, nutraukus sutartį ir uždarius banko sąskaitą“, – įvardijo LB.

Todėl, remdamasis galiojančiais teisės aktais LB atmetė kliento reikalavimą grąžinti pinigus grynaisiais kaip nepagrįstą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pinigai liks banke, kol nurodys kitą sąskaitą

LB sutiko su SEB banku, kad klientas neturi teisės reikalauti lėšų grynaisiais, todėl atsisakymas jas taip išmokėti neprieštarauja nei įstatymams, nei sutarties sąlygoms.

Taip klientui lieka tik viena galimybė – nurodyti sąskaitą, į kurią būtų galima pervesti jo turimus 82 tūkst. eurų. Kitu atveju jie liks banke.

REKLAMA

Svarbu pažymėti, kad LB sprendimas yra rekomendacinio pobūdžio, o tiek SEB bankas, tiek klientas vis dar turi teisę kreiptis į teismą.

Jei ginčas pasiektų teisinį procesą, būtų iš naujo įvertintas banko veiksmų teisėtumas.

Tokių paslaugų neteikia

Komentare naujienų portalui tv3.lt SEB bankas akcentuoja, kad kliento prašymo nepatinkino todėl, nes nuo 2019 m. pabaigos neteikia grynųjų pinigų išdavimo paslaugos klientams, su kuriais nutraukti visi dalykiniai ryšiai.

REKLAMA

„SEB bankas grynųjų pinigų operacijų savo skyriuose neatlieka jau šešerius metus.

Visas grynųjų pinigų operacijas (pasiimti grynuosius pinigus ar juos įmokėti į sąskaitą) mokėjimo korteles turintys SEB banko klientai gali atlikti savarankiškai SEB banko savitarnos zonose, kuriose yra bankomatai, ir kurios įprastai veikia ištisą parą“, – nurodė bankas.

SEB nurodo, kad toks sprendimas banko skyriuose buvo priimtas atsižvelgiant į klientų įpročius ir elgseną. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Finansinius klausimus gyventojams patogu susitvarkyti skaitmeninėmis priemonėmis (interneto banke ir mobiliojoje programėlėje), taip pat gyventojai vis aktyviau naudojasi skaitmeniniais sprendimais atsiskaitydami už prekes ir paslaugas internetu, o gryniesiems pasiimti naudoja bankomatus“, – dalijosi bankas.

SEB bankas pabrėžė, kad šiuo atveju pareiškėjui lėšas gali grąžinti jas pervedant į kitą sąskaitą, kuriai nėra taikomos sankcijos, įskaitant JAV sankcijas.

REKLAMA

„Teikiant banko paslaugas klientams, tarp banko ir kliento pasirašoma Bendroji sutartis, kurioje nurodoma, kad, nutraukus Bendrąją sutartį ir uždarius banko sąskaitą, kliento lėšų likutis sąskaitoje pervedamas į kliento nurodytą sąskaitą (pavyzdžiui, kitame banke).

Nei specialieji, nei bendrieji Lietuvos teisės aktai nenustato pareigos bankui, nutraukus banko sąskaitos sutartį, banko sąskaitoje esančias lėšas išmokėti grynaisiais pinigais“, – komentavo SEB.

REKLAMA

Kiek kainuotų tokią sumą nusiimti bankomate?

Nors teisės aktai nenumato banko pareigos klientui išduoti pinigus grynaisiais, teoriškai tokia galimybė vis dar egzistuoja – jei sąskaita aktyvi, klientas gali išsiimti pinigus bankomate.

Tačiau tokia paslauga nėra nemokama – taigi, kiek tai kainuotų?

Pasiimti grynųjų pinigų SEB ar kituose Lietuvos bei užsienio bankomatuose šio banko klientams kainuoja 2 proc. nuo paimamos sumos, bet ne mažiau kaip 1 euras, jei klientas neturi paslaugų plano. 

Tai reiškia, kad jei klientas norėtų turimus 84 tūkst. eurų nusiimti bankomate, bankui už šią operaciją jis turėtų sumokėti 2 proc. nuo šios sumos, t. y. 1680 eurų.

Visgi šiuo atveju klientas to padaryti negali, kadangi jo banko sąskaita yra uždaryta.

REKLAMA
bauduvos rsp realybe.. Turi pinigus banke, ju gali ir neatgauti, nes jie kol banke yra banko nuosavybe. Tu, tik pasidejes ir bankas saugo... Turi grynus, darai ka nori, pasiimi kiek, tau reikalinga, nori perki, nori leidi. Gryni ,tai laisve ir nepriklausomybe, bankas, paskolos ir bla bla, tai vergija, ypac bauduvos rsp kurioje,vagys,zulikai ir korupcija.
Atims visą turtą ir pinigus, gydymą ir mokslą. Na ir kaip jums tai,vergai?
Pats geriausias bankas yra Savas Bankas
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų