• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

“Klasika”, kurioje yra visko

“Klasika”, kurioje yra visko

REKLAMA

Įsijunkite ir bent pusdienį pasiklausykite Lietuvos radijo (LR) „Klasikos“.  Tarp eilučių (tai yra, tarp garsų)  išgirsite nemažai  Lietuvos radijo istorinio palikimo (tarp jo -  ir  privalomo).

REKLAMA
REKLAMA

„Klasika“ turbūt pavyzdingiausiai iš visų trijų LR programų vykdo misiją, kurios nuolat reikalauja ir besikeičiančios LRT tarybos, ir politikai, ir interesų grupės, ir mielai Lietuvos radijui pagalius į ratus kaišiojantys komerciniai  transliuotojai. Misijų ir pareigų „Klasika“, tęsdama LR antrosios programos tradicijas, yra paveldėjusi daug. „Klasikos“ sudėtis – marga. Tarkim, sekmadienio ryte lietuviškos liaudies muzikos pusvalandis, iškart po to – pusė valandos senosios klasikinės muzikos. Per pietus – mišių transliacija iš Vilniaus Arkikatedros bazilikos, popiet – valandinė „Santaros“ laida tautinėms mažumoms (rusų ir lenkų kalbomis, kitomis savaitės dienomis – ukrainiečių, baltarusių, žydų arba totorių kalbomis), pavakare – laiko patikrintos estradinės dainos laidoje „Muzikos muziejus“.

REKLAMA

Koks nors amerikietis radijo kritikas be jokių sentimentų pasakytų, kad  nėra aiškaus radijo formato (galima suskaičiuoti kone dešimt skirtingų formatų), o „Klasikos“ pavadinimas  reiškia daugiau siekiamybę, bet ne tikrovę. Dabartinei programai gal geriau tiktų pavadinimas „Kultūra“...

REKLAMA
REKLAMA

Iš tiesų, „Klasiką“ galima priskirti vadinamosioms „stalčiukų“ radijo programoms, kai yra daugybė gerokai besiskiriančių laidų  įvairioms auditorijoms, kurias domina skirtingos muzikos kryptys, laidų temos ir vedimo būdas (klasikinė muzika, džiazas ir šiek tiek estrados, sociologija ir antropologija, etnografija ir t.t.). Bet tie, kurie  ieškos klasikinę muziką grojančios stoties, gali nusivilti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Istoriškai visos radijo stotys transliacijas pradėjo nuo kaleidoskopinio laidų rinkinio: visiems skoniams, visų interesams. Vėliau su komercinio radijo atėjimu prasidėjo specializacija  ir juostinis programos  tinklelis, kuomet   kasdien tuo pačiu metu  išgirsti tą pačią laidą.  „Klasikos“ laidos irgi sudėliotos  juostos  principu, nors pati radijo programa –  pati  nekomerciškiausia. 

REKLAMA

„Klasikos“ analogai buvo išrasti anksčiau, negu gali atrodyti. XX amžiaus 4-ojo dešimtmečio pabaigoje Niujorko radijo stotis „WQXR-AM“ pirmoji Jungtinėse Valstijose pradėjo transliuoti beveik vien tik klasikinę muziką. Šiuo metu JAV veikia apie 30 klasikinės muzikos radijo stočių, skirtų ypač  išsilavinusiems klausytojams. Yra ir visuomeninių, ir privačių – uždirbančių netgi šiokį tokį pelną. Privačios radijo stotys apsiriboja garsiausiais  kompozitoriais (Mocartas, Bramsas, Čaikovskis, Stravinskis), ištraukomis, uvertiūromis arba  trumpesniais kūriniais (2–20 min.). Visuomeninės  stotys nevengia ir mažiau žinomų kompozitorių, ir ilgesnių kūrinių, o žanrų įvairovė siekia platesnį diapazoną – nuo koncertų, simfonijų ir sonatų iki operečių. Daugiau investuojama į tekstinę programos dalį.

REKLAMA

Panašiu keliu eina ir lietuviška „Klasika“, tik Lietuvos radijui dar reikėtų  tiksliau susidėlioti laidas, o gal ateityje steigti  dar vieną programą su vyraujančiomis tekstinėmis laidomis, joje  geriau tiktų ir kai kurios dabartinės „kalbančios“ “Klasikos” laidos. Juk  britų  visuomeninis radijas BBC turi 9, vokiečių NDR – 5 radijo programas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O kol bus ieškoma optimalaus laidų rinkinio, „Klasikos“ klausytojams teks toleruoti netikėtus formato lūžius bei nuolat besikeičiančią programos kryptį. Galbūt išprusę klausytojai  yra ir atlaidesni?

„Opus 3“, arba  trečias kartas nemelavo

„Vienintelis neužknisantis radijas“,  „neįkyri stotis“ – tokius naujosios Lietuvos radijo programos „Opus 3“ vertinimus  spontaniškai pateikė dvi mano paklaustos jaunos vilnietės.

REKLAMA

Radijo kritikui ne taip dažnai pasitaiko malonumas pripažinti: viskas tvarkoj. Yra koncepcija, orientacija į tikslinę miesto jaunimo auditoriją programos kūrėjams buvo aiški dar prieš startuojant (Lietuvoje taip nutinka ne visuomet). Net ir „popsinė“ informacija reikliai atsirenkama (tą pagarbiai pripažino ir keli kalbinti viešųjų ryšių darbuotojai, teikiantys informaciją žiniasklaidai ir pastebintys, kad „Opus 3“ žino savo vertę ir atsirenka pasiūlymus). Muzikos įvairovė – pakankama, laidų vedėjų balsai ir tekstai neerzina. Būtent neerzina – radijuje svarbiausia  nenubaidyti klausytojo, o patikti –  jau antras  uždavinys.

REKLAMA

Naujų radijo programų populiarumą pasitikrinti sociologiniais tyrimais verta ne anksčiau kaip praėjus vieneriems metams nuo transliacijų pradžios. “Opus 3” netrukus tai galės padaryti.  Kol kas – iškalbinga detalė. Jeigu ganėtinai ciniški ir reiklūs  naujausių madų žinovai, dirbantys vienoje  iš didžiausių tarptautinių reklamos agentūrų,   jau keletą mėnesių  klausosi  „Opus 3“, galima kalbėti apie Lietuvos radijo sėkmę. Visuomeninis transliuotojas iš tiesų atsikrato įvaizdžio, jog yra „subalansuotas vien tik vyresniems“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kurti trečiąją Lietuvos radijo programą  bandyta jau tris kartus. „Pirmas blynas“ – prieš kokį dešimtmetį paleista ir gan greitai sustabdyta LR-3 buvo orientuota į masinę jaunimo auditoriją. Po to nacionalinio radijo trečiasis kanalas perorganizuotas į klasikinės muzikos programą (dabartinės LR „Klasikos“ pirmtakę). Ir štai trečiasis bandymas – vėl programa jaunimui.

REKLAMA

Ar viskas čia  tik gerai? Na, rinkodaros žinovai tikriausiai dar surastų tobulintinų vietų „Opus 3“ savireklamos ir programos identifikavimo srityse. Tarkim, pirmą kartą įsijungusiam klausytojui, gali būti neaišku, ką reiškia dieną skirtukuose skambantis tekstas „Tavo muzika“. Ar tai yra visos  programos reklaminis šūkis, ar tik rytinės laidos pavadinimas?

REKLAMA

Bet viena kita nedidelė smulkmena negadina bendro skambėjimo. Artėjant pirmajam naujos programos gimtadieniui, sveikinimai Lietuvos radijui už išgrynintą (gal net gerąja prasme elitinę), išsilavinusiam  šiuolaikinio miesto jaunimui skirtą radiją.  „Opus 3“ sielai Dariui Užkuraičiui reikia palinkėti ištvermės atsakinėjant į draugų ir pažįstamų telefono skambučius ar  panašaus turinio elektroninius laiškus: „Koks ten geras gabalas vakar buvo apie trečią valandą? Patiko, tik nežinau, kas grojo...“

Autorius yra žurnalistas, reklamos agentūros “Lowe age“ projektų vadovas

Šis tekstas yra „Projekto Ž“ dalis

Projekto rengėjai - Lietuvos žurnalistikos centras

Projekto rėmėjai - Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų