Galimą dujų tranzito į Kaliningradą nutraukimą amortizuotų Lietuvos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalas Klaipėdoje, sako ekspertai bei verslo atstovai, antradienį Rusijai Kaliningrade išbandžius savo SGD terminalą ir sumažinus tranzito vamzdynu srautus.

SGD terminalas (nuotr. TV3)

SGD terminalas (nuotr. TV3)

Nors Lietuva turi ilgalaikę tranzito sutartį su Rusijos koncernu „Gazprom“, energetikos ekspertas Romas Švedas teigia, kad vis dėlto labai tikėtina, jog ilgainiui dujų transportavimas per Lietuvą į Kaliningradą baigsis. Tačiau svarbiausia šiuo atveju esą ne tranzitas, bet ir dujų tiekimas į pačią Lietuvą.

„Labai tikėtina, kad Rusija gali nutraukti tiekimą gamtinių dujų per Lietuvą, tai yra tranzitu, ir tokiu būdu mūsų SGD terminalas taptų vieninteliu keliu, per kurį mes galime atsigabenti gamtines dujas (...) Tai yra iš tikrųjų labai tikėtinas scenarijus. Dramos nereikėtų Lietuvai įžvelgti vien dėl to, kad mes turime SGD terminalą. Ir turime labai gerą pavyzdį – „Družbos“ naftotiekis, – kuris jau kiek metų, sakykime, „sausas“ dėl politinių priežasčių“, – BNS sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) lektorius R. Švedas.

REKLAMA

Pasak jo, minėta tranzito nutraukimo rizika yra argumentas diskusijose, ar Lietuvai verta išpirkti SGD terminalo Klaipėdoje laivą-saugyklą. Eksperto teigimu, šiame kontekste Klaipėdos „SGD terminalo svarba padidėja mažiausiai dvigubai“.

„Tas terminalas Kaliningrade mūsų energetinį pažeidžiamumą sustiprina, ir labai gerai, kad turime savąjį SGD terminalą“, – sakė buvęs energetikos viceministras.

Be to, R. Švedo teigimu, šiame kontekste būtina turėti omenyje ir Baltijos jūros dugnu tiesiamą Rusijos dujotiekį „Nord Stream 2“.

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas BNS antradienį teigė, kad laikinai užfiksuotas sumažėjęs tranzito per Lietuvą kiekis paaiškinamas techninėmis priežastimis – Rusijos pusė bandė terminalą Kaliningrade. Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber Grid“ turi sutartį su „Gazprom“ iki 2025 metų ir šiuo metu pažeidimų nenustatyta. Pasak ministro, tiek Lietuva, tiek operatorius finansiniu požiūriu yra saugūs. Lygiai taip pat energetinį saugumą užtikrinantis terminalas Klaipėdoje.

„O energetinio saugumo, tiekimo saugumo požiūriu taip pat esame saugūs, nes turime savo suskystintų gamtinių dujų terminalą, kurio veiklos modelis pagrįstas būtent nuolatiniu veiklos užtikrinimu. Tai reiškia, kad Lietuva bet kada gali pasinaudoti šiuo terminalu tam, kad būtų užtikrintas dujų tiekimas Lietuvai ir jos vartotojams“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

Dujas gyventojams tiekianti bendrovė „Lietuvos energijos tiekimas“ teigia, kad jeigu „Gazprom“ atsisakytų tranzito per Lietuvą, tai neturėtų daryti įtakos šių dviejų bendrovių dvišalėms sutartims.

REKLAMA

„Jeigu „Gazprom“ atsisakytų tranzito per Lietuvą, tai neturėtų daryti įtakos „Lietuvos energijos tiekimo“ ir „Gazprom“ komerciniu pagrindu sudarytoms dujų tiekimo sutartims. Taip pat svarbu, kad Klaipėdoje esantis suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas bei Latvijos Inčukalnio požeminė dujų saugykla Lietuvai užtikrina alternatyvų dujų tiekimą ir energetinį saugumą“, – teigiama BNS atsiųstame LET komentare.

Į klausimą, ar su „Gazprom“ jau pasirašyta sutartis dėl dujų pirkimo 2019 metais, bendrovė nurodo, kad dėl tiekimo sąlygų sutarta.

„Šiuo metu vyksta sutarties formalizavimas, dėl sutarties sąlygų susitarta, nuo sausio 1 dienos dujų tiekimas yra užsitikrintas ir vykdomas“, – komentavo LET.

Paskutinės 2018-ųjų dienos popietę įmonės atstovai buvo nurodę BNS, kad tebelaukiama paskutinių parašų sutartyje.

Be „Gazprom“, „Lietuvos energijos tiekimas“ šiemet planuoja įsigyti suskystintų gamtinių dujų iš Norvegijos ir kitų tiekėjų.

„Gazprom“ duomenimis, pirmąjį 2018 metų pusmetį Lietuva iš Rusijos importavo 764 mln. kubinių metrų dujų – 4 proc. mažiau nei užpernai tuo pat metu.

2017 metais „Gazprom“ Lietuvai tiekė kiek daugiau nei pusę viso šalyje suvartoto dujų kiekio.

Grigorij
2019-01-09 03:47:39
Nes*kit slyvom i kelnes: mokesit uz vamzdines dujas - Gazpromas VISDA jums jas parduos! TSRS net didziausiame Saltojo Karo ikarstyje be problemu bei atsakingai tieke, pardavinejo dujas savo priesams Europoje. Bet uz arsiausia, niekuo nepagrista priesiskuma RU mokesit pilna kaina! Kaip sumokejot uz neleidima RU dalyvauti Mazeikio Naftos privatizavime, nors, butent TSRS ja state. Atsisaket draugystes, neprileidziant Ivano prie vamzdzio, - pelnytai likot be "Družbos". Putinas savo SGD panaudojo tam, kad uztikrinti Kaliningrado energetine nepriklausomybe, paliekant jus be RU duju tranzito ir galimybes reikalauti palankios RU duju kainos. O savo "Independence" dabar galit leisi ispirkti ŠunGrybei, arba sukisti ji jai i viena vieta. Nebent norit pirkti "laisvas ir kvepiancias" norvegu, JAV dujas. Tada bent "Gazprpromo" suskystintas dujas verciau butu pirkti. :))) Ir toliau rinkit i valdzia arsiausius RU priesus - konservus, grybes, liberalus, liaupsinkit dydvyrius ramanauskus vanagus. Tai - jusu reikalas, jusu pasirinkimas. Dar ir uz elektra mokesit dvigubai, vietoj to, kad pirkti pigia elektra is Astravo, Kaliningrado AES. Laikykites - Vakarai jums pades! (c) :)))
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Grigorij 2019-01-10 10:44:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Klaipedos terminalas NIEKO nekompensuos! Uztai, be abejo, Putinas kompensuos papildomas duju tiekimo Kaliningradui islaidas arsiausios prieses LR saskaita, uzkeliant duju kaina. Dar LR praras pajamas uz RU duju tranzita. Pavyzdys su naftotiekiu "Druzba", deja, niekuo jus nepamoke, nerozumni broliukai-labukai. Kaip rinkot landsberginius, kitus RU priesus, taip ir teberenkat. Na, NATO jums pades! :)))   ATSAKYTI
Grigorij 2019-01-10 10:50:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pinigai jums nereikalingi. Svarbiausia kariauti su RU, pildant TIKRU seimininku is Vasingtono Obkomo norus. Kitaip galetumet sudalyvauti ir "Nord Stream - 2", ir Kaliningrado AES statybose. Turetumet ir pigesniu duju, ir pigesnes elektros.   
AT 2019-01-09 20:15:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nieko nesupratau, kokiu tokiu budu terminalas kompensuos tranzito nutraukima? Ar cia kalba apie pajamas is tranzito - tai gal terminalas mokes negautas pajamas dujotiekio operatoriui?   ATSAKYTI
Grigorij 2019-01-09 22:28:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
AT,
gerai, kad bent tai supratot! LIE-TU-VA, BUK LAISVA! O JAV, Vakarai viska kompensuos, kaip kompensavo bulgarams atsisakyma statyti Belenes AES, dujotieki "East Stream", kaip iki pat 1953 Lietuvos "partizanams" zadejo laisvinti Lietuva, kaip padejo Sakasviliui pulti RU, kaip gelbeja UA. :)))  
petriukas 2019-01-09 08:45:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Sveiki,
Kas per smegenu plovimas, uz tranzita yra gaunamas puikus atlygis ir tai didina salies biudzeta, uz terminalo nuoma mes mokame kosmine kaina ir dujas jam perkame is Norvegu uz aukstesne nei rinkos kaina ir dar sako terminalas kompensuos,,,,,negi sio straipsnio uzsakovai galvoja kad LT zmones visai nieko nesupranta....tauta laukia kol bus paviesintos ofasoro savininku pavardes i kuria eina mokesciu moketoju pinigai uz terminalo nuoma....   ATSAKYTI
Grigorij 2019-01-09 03:47:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nes*kit slyvom i kelnes: mokesit uz vamzdines dujas - Gazpromas VISDA jums jas parduos! TSRS net didziausiame Saltojo Karo ikarstyje be problemu bei atsakingai tieke, pardavinejo dujas savo priesams Europoje. Bet uz arsiausia, niekuo nepagrista priesiskuma RU mokesit pilna kaina! Kaip sumokejot uz neleidima RU dalyvauti Mazeikio Naftos privatizavime, nors, butent TSRS ja state. Atsisaket draugystes, neprileidziant Ivano prie vamzdzio, - pelnytai likot be "Družbos". Putinas savo SGD panaudojo tam, kad uztikrinti Kaliningrado energetine nepriklausomybe, paliekant jus be RU duju tranzito ir galimybes reikalauti palankios RU duju kainos. O savo "Independence" dabar galit leisi ispirkti ŠunGrybei, arba sukisti ji jai i viena vieta. Nebent norit pirkti "laisvas ir kvepiancias" norvegu, JAV dujas. Tada bent "Gazprpromo" suskystintas dujas verciau butu pirkti. :))) Ir toliau rinkit i valdzia arsiausius RU priesus - konservus, grybes, liberalus, liaupsinkit dydvyrius ramanauskus vanagus. Tai - jusu reikalas, jusu pasirinkimas. Dar ir uz elektra mokesit dvigubai, vietoj to, kad pirkti pigia elektra is Astravo, Kaliningrado AES. Laikykites - Vakarai jums pades! (c) :)))   ATSAKYTI
AT 2019-01-09 20:09:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Turbut turtum labai didziuotis ir dziaugtis klestincia Baltarusijos ekonomika kuri gauna pigias dujas, nafta, elektra is Rusijos. o Gal pavyzdys turetu buti buvusios draugiskos Rusijai Ukrainos pasiekimai.
Reiketu suvokti kokia pigiu energetiniu istekliu i Rusijos tikroji kaina.
  
Grigorij 2019-01-09 22:17:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
AT,
taip, as didziuojosi, kad, skirtingai nuo "postindustrines" LR, BY savo pramone, "kolchozus" issaugojo ir isvyste. Jos ekonomika TIKRAI klesti! Gi "postindustriniai durneliai" lietuviai priversti masiskai apsipirkti maistu, dotuojamu is pramones, kaimynineje industrineje PL. UA nukentejo ne nuo pigiu RU energetiniu istekliu, o del LR kurstyto Maidano. Viena is jo priezasciu buvo ukrainieciu nesugebejimas tvardyti savo oligarchus bei valdzios korupcija. Bet sugebek tu man rasti iseiti urviniame banderovieciu (UA "zaliuku", "misko broliu" pasekeju) nacionalizme, ryzte varyti "maskolius" ant sakos, sukelti pilietini brolzudiska kara!.. Bat'ka savo nacius varineja, kad ju padai svyla! Be to, BY nera nei vieno oligarcho!!!

O siaip, 1991 Kaščejus Landsbergis liepe jums nepirkti pigiu, "smirdanciu" RU duju, o pirkti "europietiskas" norvegiskas, kad pasijusti "tikrais europieciais"! O jus, vaikai taip darykit, kaip Meistrelis daro! :))) Sekmes darbe! As didziuojosi jusu pasiekimais, masisku laisvu begimu, issilakstymu is LR, prikviestu cia Milzinisku NATO knibzde knibzdanciu gyvatynu-kirmelynu, kurio islaikymui jus lesu randat, nors jis sukelia realu pavoju LR gyventojams! As ikvieptas jusu ryztu laidoti modernia, pelninga IAES, bei pirkti aukso kiausinius dedanti "Independence". Na ir kas, kad desimtmeciams, gal amziuj, tuo paverget LR. LIE-TU-VA, BUK LAISVA! :)))  

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
V. Sutkus ir M. Zalatorius Biudžeto ir finansų komitete (apibraukti)
Dėl galimo kyšininkavimo, papirkimo, prekybos poveikiu, turto iššvaistymo ir dokumentų klastojimo antradienį sulaikyti Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus, ...
Radiniai pajūrio miškuose supykdė girininkus: gali būti susiję su Alytaus gaisru (nuotr. stop kadras)
Praėjusį rudenį įvykęs gaisras padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ nepaskatino valdžios institucijų parengti teisės aktus, kurie pažabotų fiktyvų padangų perdirbimą bei ...
Arvydas Sekmokas (nuotr. Sauliaus Žiūros)
Vyriausybei trečiadienį ketinant svarstyti Baltijos šalių susitarimą prekiaujant elektra su Baltarusija ir kitomis trečiosiomis šalimis, buvęs energetikos ministras Arvydas ...
STT (nuotr. Fotodiena.lt)
Specialiųjų tyrimų tarnyba antradienį apsilankė ir transporto infrastruktūros statybos bendrovėje „Kauno tiltai“. Pareigūnams įmonės vadovas pateikė prašytus dokumentus. ...
Z. Jedinskij (nuotr. Fotodiena.lt)
Bankų pelno apmokestinimas buvo laikomas kompromisiniu variantu, už kurį Seimas galėtų balsuoti, sako Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų