Grėsmingos žinios Lietuvos regionams – minimali alga gali skaudžiai skirtis

Netrukus turėtų paaiškėtų, kiek nuo kitų metų pradžios didės minimumas. Tačiau siūlymas, kaip reikėtų jį didinti, kritikos sulaukia ne tik iš darbdavių. Darbuotojų nuomone, nesąžininga minimalią algą skaičiuoti pagal vidutinį darbo užmokestį. Taip esą nukentėtų mažesnių miestų gyventojai. Siekiama, jog už tokį patį darbą būtų mokamas vienodas atlyginimas.

Šią savaitę trišalė taryba, subūrusi vyriausybę, dalį darbdavių bei profesinių sąjungų atstovų, svarstys minimalios algos didinimą. Kiek šįkart ji galėtų kilti kol kas neaišku. Tikslų pasiūlymą tarybai turi pateikti Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Pernai rudenį, Lietuvos Respublikos trišalės tarybos posėdyje buvo nutarta, kad siekiant depolitizuoti minimalaus darbo užmokesčio dydžio nustatymą, siūlyti įtvirtinti, kad minimalaus darbo užmokesčio ir vidutinio darbo užmokesčio santykis neturi būti mažesnis kaip 45 procentai ir didesnis kaip 50 procentų.

Taip pat taikant šią formulę, jis turi atitikti ketvirtadalio didžiausią santykį tarp vidutinio darbo užmokesčio ir minimalaus darbo užmokesčio turinčių Europos Sąjungos (ES) valstybių vidurkį, kuris numatomas pagal ES statistikos tarybos paskutinių 3 metų skelbiamus duomenis.

Derybų objektas

Planuojama, jog minimali mėnesinė alga (MMA) turėtų kiltų nuo kitų metų. Anot premjero, Sauliaus Skvernelio, koks bus minimumo dydis - derybų objektas.

„Tai yra derybų esmė. Dabar Trišalė taryba sės derėtis ir išklausysime, kokie yra lūkesčiai darbuotojams atstovaujančių profesinių sąjungų, darbdavių. Kaip minėjau, Vyriausybė, aktyviai būdama Trišalės tarybos nare, veiks ir laikysis principo, ką mes jau esame Trišalėje taryboje įtvirtinę, kad (MMA – aut. pastaba) būtų tarp 42-48 procentų, kalbant apie vidutinį darbo užmokestį.

Apie formulę kalbant, apskritai, pritarus mokestinėms reformoms ir sujungus mokesčių dalį darbuotojo ir darbdavio, tai mes turėsime surasti kitokią formulę, nes proporcijos keisis. Tam irgi derybos, jos prasidės ir tikiuosi, kad rasime subalansuotą sprendimą, kuris tenkins pirmiausia tai darbuotojų interesus ir bus pakeliama našta verslui, ypač smulkiajam“, – žurnalistams sakė S. Skvernelis.

REKLAMA

Lietuvos darbdavių atstovai nors ir pritaria MMA nustatymui pagal formulę, vis tik pastebi jos nepritaikymą regionams. Neva skirtumas tarp vidutinio atlyginimo Vilniuje, Kaune ar Klaipėdoje bei mažesniuose šalies rajonuose yra didžiulis. Todėl minimumas regionuose būtų kur kas mažesnis, negu didmiesčiuose.

Minimali alga – juokinga

Didinti minimalią algą, anot darbuotojų atstovų, yra būtina. Tačiau ir šie kritikuoja siūlomą formulę. Darbuotojų nuomone, MMA turi būti vienoda visoje šalyje.

„Ar žmogus gyvena regione ar ne, jam gyventi reikia perkant prekes už tas pačias kainas. Beje, pastebėjau, kad regionuose kainos dar didesnės negu miestuose. Tad atsižvelgiant į tai, žmonėms dirbantiems ir gyvenantiems regionuose, algos turėtų būti didesnės“, - įsitikinęs valstybinių ir privačių įmonių profesinės sąjungos vadovas Alvidas Balskus.

Pernai minimali mėnesinė alga (MMA) buvo padidinta 20 eurų. Tad šiuo metu ji siekia 400 eurų. Ši suma, pašnekovo nuomone, neatitinka nei realybės, nei apibrėžimo, kas yra minimalus darbo užmokestis.

„Minimali alga, mano nuomone, yra siejama su tuo, kad žmogus gaunantis ją galėtų save ir savo šeimą išlaikyti. Bent jau taip yra tarptautiniuose dokumentuose – minimali alga yra susiejama su minimalių poreikių tenkinimu sau ir savo šeimai.

Šiuo atveju, minimalus atlyginimas Lietuvoje yra 400 Eur. Tai juokinga, neatitinka realybės ir kainų. Šiai dienai minimali alga turėtų būti 800 Eur į rankas“, - aiškina A. Balskus.

Nuostata nieko nereiškia

Pernai vasarą įsigaliojęs naujasis Darbo kodeksas reglamentuoja, kad šiuo metu MMA gali būti mokama tik už nekvalifikuotą darbą. Anot darbuotojų atstovo – tai tik minčių kratinys, kuris nieko nereiškia.

REKLAMA

„Nuostata, kad minimali alga mokama tik už nekvalifikuotą darbą nieko nereiškia. Tai yra labai lengvai apeinama nuostata. Sumokėjus 401 eurą algos, ji jau nebe bus minimali, o didesnė.

Šią nuostatą darbdaviams labai lengva apeiti, nes nėra pasakyta kiek daugiau turėtų būti sumokėta kvalifikuotam darbininkui. Pavyzdžiui, ne mažiau kaip 50 procentų ar panašiai. Todėl dabartinė nuostata tik minčių kratinys, kuris nieko nereiškia ir nesukuria jokių pasekmių“, - teigė A. Balskus.

Mažesniame mieste – didesnė alga

Pašnekovas mano, jei MMA bus skaičiuojama pagal formulę, atsižvelgiant į vidutinį darbo užmokestį, mažesniuose šalies regionuose žmonių skaičius dar labiau sumažės.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų