Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Mitochondrija – tai mūsų ląstelių viduje esanti savotiška „elektrinė“, atsakinga už energijos gamybą organizme. Deja, dėl mutavusių mitochondrijų kūdikiai iš savo mamų gali paveldėti sekinančių, o kartais ir rimtą pavojų gyvybei keliančių ligų.
„Mitochondrijų ligos atsiranda tada, kai šios nustoja veikti. Dėl to gali išsivystyti labai sunkios ligos. Pavyzdžiui, greitas širdies nepakankamumas, staigi mirtis, neurodegeneracinės ligos“, – aiškino Niukaslo universiteto profesorius Dougas Turnbullas.
Būtent tam kelią užkirsti siekia Niukaslo universiteto mokslininkai, kurie po ilgus metus trukusių tyrimų pagaliau patvirtino – yra pagalbinio apvaisinimo metodas, padedantis genetinių ligų išvengti. Tiesa, kūdikis gimsta ne tik su tėčio ir mamos, bet ir su dar vienos moters – donorės – DNR.
Mokslininkai iš apvaisintos kiaušialąstės pašalina branduolius su pagrindine genetine tėvo ir motinos informacija, nulemiančia, koks vaikas bus, ir palieka mutavusias motinos mitochondrijas. Tuomet toji dalis su visais tėvų genais keliauja į sveikos donorės kiaušialąstę.
„Kitaip tariant, vaikas paveldi visus svarbiausius bruožus iš savo tėvų, bet mitochondrijos yra iš donorės. Tada kiaušinėlis yra perkeliamas atgal į motinos gimdą ir ji pagimdo kūdikį“, – kalbėjo D. Turnbullas.
99,8 procentus kūdikio DNR sudaro tėvų genetinė informacija ir tik 0,2 procento – donorės, bet būtent tai apsaugo mažylį nuo sunkių ligų. Tokių vaikų Jungtinėje Karalystėje gimė jau 8. Vyriausiajam jų – dveji metai. Tiesa, Jungtinėse Valstijose toks pagalbinio apvaisinimo būdas yra draudžiamas. Pagrindinė priežastis – etinės ir moralinės dilemos.
Straipsnis parengtas pagal TV3 žinių reportažą.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:

















































































































































































































































































