• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vengrija yra pasirengusi atšaukti savo veto dėl dabartinio Europos Sąjungos (ES) 50 mlrd. eurų pagalbos paketo Ukrainai, jei ES atšaldys Budapeštui skirtus 30 mlrd. eurų, leidiniui „Bloomberg“ pareiškė Vengrijos premjero politinis direktorius Balazsas Orbanas.

11

Vengrija yra pasirengusi atšaukti savo veto dėl dabartinio Europos Sąjungos (ES) 50 mlrd. eurų pagalbos paketo Ukrainai, jei ES atšaldys Budapeštui skirtus 30 mlrd. eurų, leidiniui „Bloomberg“ pareiškė Vengrijos premjero politinis direktorius Balazsas Orbanas.

REKLAMA

Vengrija siekia išsireikalauti didelę sumą ES lėšų mainais už pritarimą paramai Ukrainai. Tačiau su tokiu ultimatumu likusioms bloko šalims gali būti sunku susitaikyti.

„ES finansavimas Vengrijai ir finansavimas Ukrainai yra du atskiri klausimai. Tačiau jei ES primygtinai reikalaus, kad Ukrainos finansavimas būtų vykdomas iš pakeisto ES biudžeto, šie du klausimai taps susiję“, – leidiniui sakė B. Orbanas.

Budapeštas didina riziką

Jis pridūrė, kad Vengrija ir toliau nepritaria visam ketverių metų pagalbos planui ir pageidautų, kad ES pasiūlytų Ukrainai vienerių metų finansavimą be jokių biudžeto pakeitimų.

REKLAMA
REKLAMA

Budapeštas didina riziką, kai  tikimasi, kad ES skirs apie 10 mlrd. eurų finansavimą po to, kai šalies vyriausybė priėmė įstatymus, kuriais siekiama sustiprinti teismo nepriklausomumą.

REKLAMA

Tačiau B. Orbanas pareiškė, kad ES turi pervesti visą sumą – apie 30 mlrd. eurų, kurios mokėjimas buvo sustabdytas praėjusiais metais.

Kad gautų visą šią sumą, šalis turi įvykdyti beveik dvi dešimtis reikalavimų – nuo akademinės laisvės užtikrinimo iki LGBTQ ir prieglobsčio teisių apsaugos.

Derybos dėl Ukrainos gali būti atidėtos

Jau rašėme, kad ES gali atidėti planuotą derybų dėl Ukrainos narystės pradžią iki kitų metų kovo mėn. dėl nesutaikomos Vengrijos pozicijos, „Euractiv“ cituoja „UNIAN“,

REKLAMA
REKLAMA

Gruodžio 14-15 d. vyksiančiame ES vadovų susitikime bus svarstomi keli klausimai, įskaitant derybų dėl Ukrainos narystės ES pradžią, taip pat 50 mlrd. eurų ekonominės paramos Kyjivui skyrimą ir dar 20 mlrd. eurų skyrimą karinėms reikmėms. Taip pat bus svarstomas klausimas dėl 12-ojo ES sankcijų Rusijai paketo.

Visiems šiems sprendimams turi vieningai pritarti visos 27 bloko šalys.

Kaip rašo „Euractiv“, naujos finansinės pagalbos iš Europos užsitikrinimas Ukrainai yra ypač svarbus, kai JAV kyla sunkumų tvirtinant finansavimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viktoras Orbanas (nuotr. SCANPIX)

Orbanas pagrasino vetuoti derybas

Tačiau Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas pagrasino vetuoti gruodžio 14–15 d. aukščiausiojo lygio susitikime vyksiančias derybas dėl pagalbos ir plėtros. Jis pareikalavo, kad ES surengtų „strateginę diskusiją“ dėl paramos Kyjivui.

Aukšto rango ES diplomatai „Euractiv“ nurodė, kad jei Vengrija blokuos paramą Ukrainai, stojimo derybų pradžia gali būti atidėta iki kovo mėn.

REKLAMA

„Tie, kurie tikisi, kad V. Orbanas nusileis, įvardijo galimą kompromisą – atidėti derybų su Ukraina pradžią iki kovo mėnesio, atsižvelgiant į galutines sąlygas. Kiti nerimauja, kad šį kartą Vengrijos lyderio įtikinti nepavyks“, – rašoma leidinyje.

ES paruošė planą „B“ 

ES gali atmesti Vengrijos veto dėl 50 mlrd. eurų paramos Ukrainai, prašydama kitų ES šalių atskirai surinkti tokią pačią sumą dvišaliais susitarimais. Tai pranešė „Reuters“, remdamasi šaltiniais.

REKLAMA

Bloko vadovybė pasiūlė išplėsti biudžeto paramą Ukrainai, kad šalis galėtų mokėti atlyginimus ir padengti kitas išlaidas, nes konfliktas tęsiasi jau 21 mėnesį, o finansinė pagalba yra gyvybiškai svarbi.

Referendumo rezultatais patenkintas Viktoras Orbanas: rinkėjai nesirinko Briuselio (nuotr. SCANPIX)

Blokas gali apeiti veto

Jei Budapeštas pasinaudos veto teise, blokas turės būdą ją apeiti, „Reuters“ teigė du ES pareigūnai. Anot jų, būtų prašoma, kad kiekviena ES vyriausybių parengtų savo atskirą pagalbos Ukrainai paketą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vengrija rizikuoja perlenkti lazdą. Norime, kad visi laikytųsi vieningos pozicijos, tačiau neabejotinai ateis ta akimirka, kai visiems pabos būti Vengrijos įkaitais. Nors teks įdėti daugiau pastangų, eiti per aplink, bet galime paprasčiausiai neturėti kito pasirinkimo“, – sakė pareigūnas.

Su tuo sutiko ir kitas ES pareigūnas: „Pinigų Ukrainai klausimas vienaip ar kitaip bus išspręstas, Kyjivas gaus ES paramą“, – pabrėžė jis.

Praėjusiais metais Vengrija vetavo pasiūlymą 2023 m. suteikti Ukrainai 18 mlrd. eurų finansinę paramą.

tik biznis brangioji
tik biznis brangioji
vengrai pragmatiški, turi stuburą, nepataikauja.
Kuo greičiau nutrauks tą paramą Ukrainai, tuo daugiau ukrainiečių gyvybių bus išsaugota. Spjaut ant tų teritorijų, jei nebeliks kad jose gyvena. Jokios paramos Ukrainai ginklais - tik taika, bet kokiomis sąlygomis! Baigti žudynes, neremti milijardierių, lobstančių iš gamybos ir prekybos ginklais! Atsipeikėkit, nutraukit žudynes!
Jo debile ir priimti ukrus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų