Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas pranešė sekmadienį, kad neatsisakys kasmečio bendravimo su rinkėjais televizijos "tiesioginėmis linijomis" ir ketina kalbėtis su jais per televiziją jau kaip didžiausios parlamento partijos lyderis.
V.Putinas užleido valstybės vadovo postą buvusiam pirmajam vicepremjerui Dmitrijui Medvedevui, bet demonstruoja, jog, kaip ir anksčiau, siekia kontroliuoti politinį gyvenimą.
Po kelias valandas trunkančios atsakymų į piliečių klausimus laidos per televiziją tapo aštuonerių metų V.Putino prezidentavimo praktika. Rusijos gyventojai nuo Vladivostoko iki Kaliningrado užduodavo jam klausimus apie vidaus ir išorės politiką ir prašė pagalbos, spręsdami ūkio problemas.
"Manau galima pasinaudoti tiesioginių televizijos linijų praktika. Bus galima gyvai bendrauti su žmonėmis, kurie kreipiasi į priimamuosius, ir suteikti tam sistemos pobūdį", - sakė premjeras per susitikimą su "Vieningosios Rusijos" frakcijos, turinčios Dūmoje daugumą, nariais. Išsamiau jis to nekomentavo.
Savo ruožtu "Vieningosios Rusijos" nariai pasiūlė sukurti visoje šalyje specialių priimamųjų, per kurias galėtų kreiptis piliečiai į V.Putiną, tinklą.
"Mes kalbame apie tai, kad reikia sukurti partijos pirmininko priimamųjų tinklą", - sakė žurnalistams "Vieningosios Rusijos centrinio vykdomojo komiteto vadovas Viačeslavas Volodinas.
Pastaroji "tiesioginės linijos" laida vyko 2007 metų spalį, kai V.Putinas, neigiamai atsakęs į raginimus pratęsti savo prezidentavimo įgaliojimus, dar nenurodė D.Medvedevo savo įgaliojimų perėmėju. Tada jis, be kita ko, pranešė, kad Rusijai reikia "rankinio valdymo režimo" dar 15-20 metų.
Artėjant parlamento ir prezidento rinkimams V.Putinas sakė, kad šalyje yra ne "du valdžios centrai, o vienas - valstybės vadovas drauge su parlamentu". Šiais metais jis sutiko tapti vyriausybės ir "Vieningosios Rusijos" pirmininku ir pažadėjo efektyvų valdžios tandemą su įpėdiniu Dmitrijumi Medvedevu. Rusijos gyventojai jį ir išrinko per rinkimus, kurių Vakarai nepripažino visiškai demokratiškais.
PAGRINDINIS SIGNALAS
Po D.Medvedevo inauguracijos V.Putinas aplankė Prancūziją su vizitu, kurį vietos valdžia pavadino "prezidentiniu".
Interviu Prancūzijos laikraščiui "Le Monde" jis sakė, jog Rusijos valdžia neketina panaikinti svarbiausio prezidento vaidmens, ir pažymėjo kaip svarbų faktą tai, kad jis drauge su vyriausybe ėmė vadovauti partijai, kuri "užima lyderės pozicijas šalies politiniame gyvenime ir turi stabilią daugumą parlamente".
V.Putinas pavadino tai " ženklu, kad Rusijoje daugiau dėmesio skiriama daugiapartiškumui ir parlamento įtakos didėjimui", ir "iš tikrųjų ... pagrindiniu politikos signalu".
Iš prezidento administracijos atstovų kol kas nepavyko gauti atsakymo į klausimą, ar ketina D.Medvedevas dalyvauti tokiose "tiesioginėse linijose".
Kremliaus kritikai mano, jog pareigūnai vadovavo klausimui prezidentui televizijos laidoje atrinkimui, palikdami tik V.Putinui parankius ir jį giriančius klausimus, ir teigia, kad paskutinėje atsakymų laidoje didžiausi televizijos kanalai perėjo į valdžios kontrolę kaip propagandos įrankiai.
Tačiau D.Medvedevas interviu agentūrai "Reuters" birželį paneigė šią nuomonę ir pavadino spaudą Rusijoje "visiškai laisva".
Jis taip pat pranešė, jog pasirengęs dirbti poroje su ministru pirmininku V.Putinu "tiek, kiek reikės", ir mano, kad ši valdžios sąjunga "nebloga".
Kai kurie V.Putino kritikai įžvelgė D.Medvedevo požiūryje jo pirmtako sprendimų peržiūrėjimo tikimybę, tačiau daug kas yra įsitikinę, kad buvęs prezidentas Rusijos valdžios duete griežia pirmuoju smuiku.