Ukrainos prezidentui iškėlus idėją atidaryti užsieniečiams galimybę tapti ministrais, Lietuvos politologų nuomonė šiuo klausimu išsiskyrė. Politologas, Kauno technologijos universiteto profesorius Algis Krupavičius sako, kad krizių metu tokia praktika pasaulyje buvo naudojama.
„Krizinėse situacijose tarptautinės organizacijos atlikdavo beveik vyriausybės funkcijas, nesvarbu, kad jie neturėjo ministro portfelio ar kitų pareigų. Kriziniais laikotarpiais tikrai tokia praktika yra naudojama ir tai yra vienas iš būdų pamėginti sunkumus įveikti. (...) Pavyzdžiui, Graikijoje Tarptautinis valiutos fondas (TVF), Europos Sąjungos patarėjai ar TVF Latvijoje krizės laikotarpiu“, - laidoje „Aktualioji valanda“ penktadienį sakė A. Krupavičius.
Jis pažymi, kad, pavyzdžiui, Japonijoje 19 a. pab. įvairūs užsienio patarėjai buvo itin populiarus dalykas. Užsieniečių ministrų esą taip pat rastume vieną kitą pavyzdį istorijoje.
„Bet kuri lazda turi du galus. Viena vertus, taip, bet kuris ministras užsienietis tikrai neturės tiek ryšių šalies viduje kaip kandidatas iš vidaus. Užsienietis gali turėti reikšmingos naujos kompetencijos ir patirties“,- dėstė A. Krupavičius.
Politologas Kęstutis Girnius pažymėjo, kad A. Krupavičiaus pavyzdžiai, kuomet užsienietis dalyvauja kitos valstybės valdyme – finansiniai.
„Šaltą buhalteriją gali daryti, bet, jeigu pasidaro vidaus reikalų ministras ar turi kovoti su korupcija – ką jis žino apie tą šalį, santykius tarp įvairių žinybų? Ar jis turės savo bendradarbių pasitikėjimą? Visai svetimas žmogus ateina ten ir bando įrodinėti žmonėms“, - kalbėjo politologas.
Jam atrodė keista, kad Ukraina – šalis, su 45 mln. gyventojų – negali rasti pakankamai savų žmonių, kurie yra pakankamai sąžiningi ir kompetentingi.
„Esu girdėjęs, kad yra nemaži ginčai tarp Jaceniuko (Ukrainos premjero Arsenijaus Jaceniuko – red.) ir Porošenkos (prezidento Petro Porošenkos – red.) ir kad čia gali būti vienas būdas mėginti, kad kai kurie svarbūs paskyrimai liktų prezidento rankose ir nepatektų į Jaceniuko“, - sakė K. Girnius.
Tapti Ukrainos ministrais pretenduoja keturi užsieniečiai, tarp jų – ir Lietuvos pilietis.
Parengė Ieva Kazlauskaitė