Auganti infliacija palietė ne tik kasdienes prekes, bet ir vasarojančių žmonių taip pamėgtus minkštų ledų furgonus. Ledų kainos įvairiose šalyse svyruoja nuo 49 centų (Tailande) iki net 24 eurų (Ispanijoje). Ar tikėtina, kad ledai taps prabangos preke?
Australija
Karštą vasaros dieną paplūdimyje dažnai galima pamatyti minkštųjų ledų furgonus. Tačiau jų kainos yra pakankamai didelės. Sidnėjaus Bondi paplūdimyje už vanilinio skonio ledus vaflyje su šokoladu sumokėsite 6 Australijos dolerius (3,69 euro), o už klasikinę vaflinių ledų porciją su dribsniais – 9 Australijos dolerius (5,53 euro), skelbia portalas „The Guardian“.
Ledų furgonų bendrovė „Mr Softy“ teigė, kad jų desertų kainos svyruoja nuo 4,50 Australijos dolerio (2,76 euro) už vieną vanilinių ledų porciją, tačiau už dvigubą vanilinių ledų porciją indelyje su priedais ir cukrine spurga gali tekti pakloti net 9,50 Australijos dolerio (5,84 euro).
Jimas Borasas, „Mr Softy“ direktorius, teigė, kad po COVID-19 pandemijos kainos išaugo trečdaliu. Pavyzdžiui, vieno vanilinio ledinuko kaina padidėjo nuo 3,50 iki 4,50 JAV dolerio (nuo 3,22 iki 4,14 euro) dėl padidėjusių tiekėjų išlaidų.
„Prieš COVID-19 už šokoladinių saldainių kibirėlį mokėjome 60 dolerių (55,27 euro), dabar mokame beveik 160 dolerių (beveik 147 eurus), – sakė jis. – Mūsų kainos priklauso nuo pasiūlos... Jei tiekėjai nedidina kainų, mes nedidiname savo kainų, nes pagrindinė mūsų auditorija yra vaikai“.
Vokietija
Nepaisant pastaraisiais metais sparčiai augančios infliacijos, vokiškų ledų kainos išlieka prieinamos, palyginti su daugeliu Europos kaimynų. Šį pavasarį vartotojų žurnalo „Coupons.de“ atlikto tyrimo visoje šalyje duomenimis, už ledus vidutiniškai sumokėsite tik 1,72 euro. Tai 6,2 proc. daugiau nei 2023 m.
Tačiau regionuose kainos labai skiriasi, pavyzdžiui, Rūro slėnyje esančiame Bochume už 1,40 euro galima nusipirkti tikrą „Schnäppchen“ (vok. pigią prekę), o turtingame Miunchene tai kainuos – 2,12 euro. Vokiečiai, labai mėgstantys itališką maistą, kasmet suvalgo vidutiniškai po aštuonis litrus ledų, t. y. apie 100 kaušų.
Vokiečiai paprastai renkasi klasikinius ledus, tokius kaip šokoladiniai, vaniliniai ir „stracciatella“ (ital. ledai su šokolado dribsniais), tačiau turi keletą nacionalinių keistenybių, tarp jų ir liūdnai pagarsėjusius „Spaghettieis“.
Manheime italų imigrantų sūnaus garbei sukurti ledai yra iš itin saldžios mikstūros, primenančios makaronų patiekalą – iš esmės kognityvinis disonansas lėkštėje. Jis gaminamas vanilinius ledus spaudžiant per specialų makaronų presą, kol jie tampa panašūs į spagečius, tada užpilami braškių padažu, imituojančiu itališkų makaronų padažą, ir galiausiai apibarstomi tarkuoto parmezano pakaitalu – dažniausiai kokoso drožlėmis arba riešutų dribsniais.
still not over last night's dream where my sister, Holmesie and I had ice cream, talking about GO and when my sister struggled to pronounce Aziraphale @michaelsheen fucking spawned out of nowhere, corrected her pronunciation, STOLE HER SPAGHETTIEIS (see image!) and disappeared... pic.twitter.com/r5IUpvubrG
— ❚❙ Ravioli (@corvigato) September 21, 2023
Dramblio Kaulo Krantas
Šį sezoną dėl karščio bangų Vakarų Afrikoje ledai tapo būtinybe, o Dramblio Kaulo Kranto komercinės sostinės Abidžano gyventojams – puikia dingstimi pasimėgauti, nes čia vyrauja „mantra Abidjan est doux“ (pranc. „Abidžanas yra saldus“ Dramblio Kaulo Kranto Nouchi žargonu).
Šalyje, kuri tebėra didžiausia pasaulyje kakavos gamintoja, mėgstami kavos ir tiramisu skoniai, tačiau taip pat populiarūs vanilės ir pasiflorų skonio desertai.
Saldumynai, pavyzdžiui, prancūzams priklausančiame mažmeninės prekybos tinkle „Des Gâteaux et Du Pain“, esančiame Rue des Jardins gatvėje, parduodami po 1,5–2 tūkst CFA frankų (2,28–3,04 euro).
Ekonomiškesnių kainų ieškantys pirkėjai gali nueiti į prekybos centrus Marcory 4 zonoje ir Riviéra rajonuose, kur braškių ir vanilinių skonių ledai anksčiau kainavo vidutiniškai 2 500 CFA (3,25 svarų sterlingų), o dabar kainuoja nuo 3,2 tūkst. iki 3,5 tūkst. CFA (nuo 4,87 iki 5,33 euro).
Japonija
Japonija garsėja daugybe neįprastų ledų skonių, pavyzdžiui, baltųjų ungurių ar kalmarų rašalo, tačiau dauguma žmonių renkasi įprastesnes rūšis: vanilinius, šokoladinius ir žaliosios arbatos. Minkštų ledų ragelis iš specializuoto pardavėjo gali kainuoti nuo ¥500 (2,94 euro) iki maždaug ¥800 (4,71 euro), tačiau dauguma žmonių ledų įsigyja prekybos centruose ir parduotuvėse.
The flavor and color of this ice cream hinge on high-quality Japanese-style black sesame paste, which is made from roasted, un-hulled black sesame seeds.
[📹 xiaofeng202208]pic.twitter.com/dScfm9tWGmREKLAMA— Massimo (@Rainmaker1973) March 24, 2024
Naujoji Zelandija
Naujoji Zelandija – tai ledų mėgėjų tauta: nuo paprastų minkštų ledų, kuriuos karštą dieną galima iškepti sunkvežimyje, iki gurmaniškų gaminių iš parduotuvių. Šalis pirmauja ledų valgytojų sąraše visame pasaulyje – 28,40 litro ledų kiekvienam žmogui per metus, o mėgstamiausi skoniai – vaniliniai ir „hokey pokey“ (vaniliniai ledai su mažais medaus korio irisų gabalėliais).
Priklausomai nuo gamintojo, ledų kaina gali skirtis. Pigesni ledai, parduodami ledų vagonėlyje, kainuoja 3 naujosios Zelandijos dolerius (1,68 euro) už vaikišką porciją, 5 dolerius (2,81 euro) už standartinę viengubą porciją su priedais ir 7 dolerius (3,93 euro) už dvigubą porciją.
Įmonės savininkas Hamishas Williamsas sako, kad jo parduodami šerbeto skonio ledai kol kas yra perkamiausi. Šiais metais, didėjant degalų, produktų ir draudimo išlaidoms, H. Williamsas 1 JAV doleriu (0,92 euro) padidino kainas, tačiau vaikiškų porcijų kainas išlaikė pastovias.
Tokiose parduotuvėse, kaip „Duck Island“, ledai gaminami mažomis partijomis, naudojant vietinius ir sezoninius ingredientus, todėl jų kainos yra aukštesnės – 5,5 dolerio (5,06 euro) už vaikišką porciją, 7,5 dolerio (6,9 euro) už įprastą porciją ir 10 dolerių (9,21 euro) už dvigubą.
Didžiausias brangininkas – gurmaniškų ledų gamintojas „Giapo“ iš Oklendo. Vaikiškų ledų kaina čia prasideda nuo 7,5 JAV dolerio (6,9 euro), o už kai kuriuos įmantresnius „Giapo“ kūrinius, pavyzdžiui, „milžiniško kalmaro“ ledus, papuoštus susisukančiais šokolado čiuptuvais, mokama iki 34 JAV dolerių (31,3 euro).
A 3D-printed colossal squid icecream? I want one now! https://t.co/ABD160ybrI … pic.twitter.com/bN55F3Wlcy
— Kylie Walker (@kjwx) May 9, 2017
Ispanija
Šalyje, kurioje vasarą temperatūra gali pakilti iki 47,6 laipsnio, ledus galima nusipirkti už 1 arba 2 eurus.
Kainos didėja, jei norite ko nors labiau įmantresnio, ir, žinoma, priklausomai nuo to, kurioje Ispanijos dalyje esate. Gerai žinomoje „Heladería Sienna“, kuri jau daugiau kaip 40 metų Madrido gyventojams ir lankytojams, vaikštinėjantiems po netoliese esantį sostinės Retiro parką, tiekia itališkus ledus, siūlomas ilgas skonių sąrašas, įskaitant pasiflorą ir bazilikus, šokoladą ar net morkų pyragą. Už mažą porciją sumokėsite 2,6 euro, už vidutinę – 3,5 euro, o už didelę – 4,2 euro.
Nuėjus į Chuecą, gyvybingą Madrido LGBTQ+ kvartalą, ir populiarioje Kubos ir olandų valdomoje „Labonata“ kainos panašios – nuo maždaug 2,80 euro už mažą porciją iki 4,90 euro už didelę.
Norinys išbandyti drąsesnius skonius – ir turintys gilesnes kišenes – gali rasti ką nors šaunaus ir neįprasto Barselonoje esančiame „Parallelo“. Gorgonzolos ir habanero aitriosios paprikos ledai čia kainuoja nuo 9 iki 24 eurų, taip pat ir matcha arbatos skonio ledai.
Tailandas
Tailande yra daugybė ledų – nuo vaisių skonio, pavyzdžiui, ličių ir durianų, iki saldžios tailandietiškos arbatos, tačiau klasikinis ledų skonis yra kokosų. Juos galima valgyti su priedais, įskaitant kukurūzus, saldžiąsias bulves, žemės riešutus ar palmių sėklas. Ledai parduodami gatvės prekeivių vežimėliuose, turguose, parduotuvėse ar prekybos centruose. Bankoko centre, Asoko rajono prekyvietėje kainos svyruoja nuo 19 batų (0,49 euro) už spurgą iki 39 batų (1 euro) už puodelį.
JAV
Ledai iš prabangos prekės turtuoliams ir elitui XVII a. tapo pagrindine preke – pirmiausia XX a. pradžioje išpopuliarėjus ledų salonams ir limonadų parduotuvėms, o vėliau, kai tapo plačiai prieinama pigi šaldymo įranga. JAV netgi yra ledų sostine vadinama Le Marsas (Ajovos valstija), kuri gali pasigirti nuo 1994 m. vienoje vietoje pagaminusi daugiausiai ledų iš vieno gamintojo visame pasaulyje su „Blue Bunny“ prekės ženklu.
Tačiau pastaruoju metu kainos kilo: Federalinės rezervų sistemos duomenimis, 2023 m. mažmeninė pusės galono (1,89 litro) ledų kaina JAV pasiekė 6,02 JAV dolerio (5,54 euro) (naujas visų laikų rekordas), o 2024 m. balandį – 6,2 JAV dolerio (5,71 eurų). Kainoms tendencingai kylant aukštyn, ledų paklausa ir vartojimas JAV mažėjo: 2000 m. vienas amerikietis vidutiniškai suvalgydavo apie 10 kilogramų pilno riebumo ledų, tačiau 2021 m. šis rodiklis sumažėjo iki maždaug 7,5 kilogramų per metus.
Šis mažėjimas siejamas su susirūpinimu sveikata, nerimu dėl pieno pramonės poveikio aplinkai, didėjančia pieno produktų be pieno poreikių paklausa ir mažesnių, pintinės dydžio ledų plitimu rinkoje. Nepaisant sumažėjusio vartojimo, 2022 m. pieno ledų pardavimai siekė apie 7 mlrd.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!