• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinės Valstijos planuoja nuo šių metų liepos vėl prisijungti prie UNESCO, pirmadienį pranešė organizacija.

Jungtinės Valstijos planuoja nuo šių metų liepos vėl prisijungti prie UNESCO, pirmadienį pranešė organizacija.

REKLAMA

Taip būtų užbaigtas daugiau nei dešimtmetį trukęs Vašingtono ir Jungtinių Tautų kultūros agentūros ginčas, dėl kurio 2018 metais JAV nutraukė savo narystę.

„Tai stiprus pasitikėjimo UNESCO ir daugiašališkumu aktas“, – sakė UNESCO generalinė direktorė Audrey Azoulay, Paryžiuje informavusi organizacijos valstybių narių atstovus apie Vašingtono sprendimą vėl prisijungti prie organizacijos.

Jungtinės Valstijos, vienos iš UNESCO steigėjų, daugiausiai prisidėjo prie UNESCO biudžeto iki 2011 metų, kai ši organizacija priėmė Palestiną kaip valstybę narę.

Dėl to pagal JAV teisę buvo nutrauktas įmokų mokėjimas.

Tada prezidentas Donaldas Trumpas žengė dar toliau ir 2017 metais paskelbė, kad Jungtinės Valstijos kartu su Izraeliu pasitraukia iš UNESCO, kaltindami šią organizaciją šališkumu žydų valstybės atžvilgiu.

REKLAMA
REKLAMA

JAV pasitraukimas įsigaliojo 2018 metais.

A. Azoulay, buvusi Prancūzijos kultūros ministrė, kuri nuo 2017 metų vadovauja UNESCO, savo kadencijos prioritetu laiko JAV sugrąžinimą į organizacijos gretas.

REKLAMA

JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas valdymui ir ištekliams Richardas Verma (Ričardas Verma) laiške A. Azoulay, su kuriuo susipažino naujienų agentūra AFP, teigė, kad Vašingtonas yra dėkingas A. Azoulay už pažangą sprendžiant svarbius klausimus, įskaitant „dėmesio politizuotoms diskusijoms mažinimą“.

Iki 2011 metų, kai sustabdė įmokas, JAV apmokėjo apie 22 proc. UNESCO biudžeto, t. y. 75 mln. dolerių (apie 70 mln. eurų).

Tačiau JAV Kongresas, kurį tuo metu visiškai kontroliavo prezidento Joe Bideno Demokratų partija, gruodį sudarė sąlygas Jungtinėms Valstijoms atkurti finansavimą ir biudžete numatė 150 mln. dolerių (139 mln. eurų).

REKLAMA
REKLAMA

Kovą JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas  pareiškė, kad JAV nedalyvavimas UNESCO veikloje leidžia Kinijai rašyti dirbtinio intelekto taisykles.

„Labai tikiu, kad turėtume grįžti į UNESCO – vėlgi, ne kaip dovana UNESCO, bet dėl to, kad tai, kas vyksta UNESCO, iš tikrųjų yra svarbu“, – pristatydamas biudžetą Senato komitetui sakė A. Blinkenas.

„Jie rengia dirbtinio intelekto taisykles, normas ir standartus. Mes norime būti ten“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

JAV 1984 metais buvo pasitraukusi iš UNESCO, o 2003 metų spalį vėl prisijungė prie šios organizacijos.

Pasiūlymas dėl prisijungimo 2023-iaisiais turi būti pateiktas UNESCO valstybių narių generalinei konferencijai. 

Kai kurios valstybės narės nori, kad neeilinė sesija, kurioje būtų priimtas sprendimas, būtų surengta nedelsiant. 

Pekinas sakė, kad neprieštaraus JAV prašymui vėl įstoti į UNESCO, pirmadienį pareiškė Kinijos ambasadorius prie šios JT kultūros organizacijos.

„UNESCO reikia, kad kiekviena valstybė narė suvienytų jėgas ir vykdytų savo misijas“, – sakė Yang Jinas (Jang Džinas) ir pridūrė, kad Kinija „nori dirbti su visomis valstybėmis narėmis, įskaitant Jungtines Valstijas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų