unesco

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „unesco“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „unesco“.

UNESCO: Ukrainai reikia 9 mlrd. dolerių kultūros objektams ir turizmo pramonei atkurti

Jungtinių Tautų kultūros agentūra UNESCO antradienį pranešė, kad per ateinantį dešimtmetį Ukrainai prireiks beveik 9 mlrd. JAV dolerių (8,39 mlrd. eurų) kultūros objektams atstatyti ir turizmo pramonei atkurti po agresyvios Rusijos karinės invazijos.  UNESCO apskaičiavo, kad per karą, kuris prasidėjo beveik prieš dvejus metus, šalies kultūros ir turizmo sektorius neteko daugiau kaip 19 mlrd. dolerių (17,72 mlrd. eurų) pajamų.
2024-02-13

Kauno Žaliakalnyje namas nugriautas ne pagal planą: „Gavosi taip apmaudžiai“

Net UNESCO pasaulio paveldo sąrašas, į kurį įtraukta Kauno modernizmo architektūra, neapsaugojo Žaliakalnyje tarpukariu žinomo geografo, enciklopedininko Kazio Pakšto statyto namo. Nors paveldosaugininkai sako jame vertingų savybių nenustatę, projekto rengėjai buvo pasiryžę išsaugoti dvi sienas. Bet statybininkų ekskavatoriai jas išvertė.  Griaunamas tarpukarinis pastatas Vaižganto gatvėje Kaune įaudrino visuomenę, kad taip naikinama istorija.

Vilniaus savivaldybėje vyks konsultacija su visuomene dėl Vilniaus istorinio centro plano

Vilniaus miesto savivaldybėje vyks konsultacija su visuomene dėl UNESCO pasaulio paveldo vertybės, Vilniaus istorinio centro, valdymo plano.  Tai jau ketvirtasis toks susitikimas su visuomene.  Kaip skelbia Vilniaus miesto duomenų centras ID Vilnius, šis dokumentas taps strategine priemone, apibrėžiančia, kaip ir ką reikia saugoti Vilniaus istoriniame centre.
Aktualijos 2023-12-14

Tradicinius šiaudų sodus rišančios moterys džiaugiasi – jie taps UNESCO paveldu

Tradiciniai lietuviški šiaudų sodai jau netrukus bus įtraukti į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Ir taps ketvirtąja lietuviška vertybe po kryždirbystės, dainų ir šokių švenčių tradicijos Baltijos šalyse bei sutartinių. Tokie sodai anksčiau buvo vienas pagrindinių Kalėdų atributų kiekvienuose namuose. Naujai nupintus sodus kabindavo virš Kūčių stalo, kartais naudodavo kaip kalendorių.
Aktualijos 2023-12-10

Kairys: pašalinusi Rusiją iš UNESCO tarybos bendruomenė pastatė agresorių į vietą

Pašalinusi Rusiją iš UNESCO Vykdomosios tarybos, tarptautinė bendruomenė pastatė agresorių į vietą, sako kultūros ministras Simonas Kairys. „Pirma, tai tarptautinė bendruomenė pastatė agresorių į vietą, siųsdama aiškų signalą, kad civilizuotam pasauliui agresoriaus brutalūs veiksmai yra nepriimtini“, – BNS ketvirtadienį sakė ministras. Apie tai, kad Rusija pirmą kartą nepateko į UNESCO Vykdomąją tarybą, socialiniame tinkle „X“ trečiadienį pranešė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Nausėda sveikina Rusijos pašalinimą iš UNESCO Vykdomosios tarybos

Lietuvos prezidentas pasveikino sprendimą neišrinkti Rusijos į UNESCO Vykdomąją taryba ir paragino pašalinti ją ir iš Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos. „Puikios naujienos – Rusija buvo pašalinta iš UNESCO Vykdomosios tarybos, – socialiniame tinkle „X“ ketvirtadienį rašė G. Nausėda. – Agresorius, kuris naikina kultūros paveldą Ukrainoje nenusipelnė žodžio teisės kuriant taikos ir klestėjimo kultūrą.“ „Kitas žingsnis – Rusijos pašalinimas iš Saugumo Tarybos“, – pridūrė jis.
REKLAMA
Zanzibaro vaizdai  Zanzibaro vaizdai

Šios salos gyventojai mėgaujasi – jų vadinamas „pole“ režimas padės ir jums pasijusti it rojuje

Palmėmis nusėti balto smėlio paplūdimiai, skalaujami krištolo skaidrumo Indijos vandenyno – jausmas, kad patekote į atogrąžų rojų, Afrikai priklausančioje Zanzibaro saloje nepaleis nė akimirkai. Gyvenimas čia vyksta savu ritmu ir niekur neskubant, tad iš vietinių gyventojų išgirdę „pole pole“ („lėtai lėtai“), žinokite – pats metas tiesiog pasimėgauti akimirka.
2023-10-20

Kaunas priėmė rekomendacijas, po įtraukimo į UNESCO apibrėžiančias rekonstrukcijas centre

Kauno taryba antradienį pritarė rekomendacijoms, kurias savivaldybė parengė siekdama aiškiau reglamentuoti rekonstrukcijas miesto centrinėje dalyje. Nusprendus Kauno centrinę dalį įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas sakė, jog tai bus „pirmas apčiuopiamas žingsnis efektyvinti kultūros paveldo apsaugą“. Tuomet teigta, kad šios rekomendacijos yra reakcija į atvejus, kai pakeitimai saugomuose pastatuose sulaukė visuomenės ir archi...

Pradedamas rengti Kuršių nerijos valdymo planas, meras vertina kaip biurokratiją

Pradedamas rengti į UNESCO pasaulio paveldą įrašytos Kuršių nerijos Lietuvos teritorijoje valdymo planas, pranešė Aplinkos ministerija. Šis planas padės įvertinti saugomos vietovės dabartinę būklę ir numatyti veiksmų planą jos saugojimui ir darniajam vystymuisi ateityje. Neringos meras Darius Jasaitis tai vertina kaip dar vieną biurokratijos žingsnį.  „Rengiamas dokumentas taps dar vienu teisės aktu, kuris nepanaikins jau galiojančiųjų Neringoje.

Nausėda: Kauno pavyzdys rodo, kad kultūra gali būti socialinių pokyčių priešakyje

Kauno modernizmo architektūros įtraukimas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įrodo, kad kultūra gali būti esminių socialinių pokyčių priešakyje, sako prezidentas Gitanas Nausėda. „Šiandien Kauno modernizmo architektūra buvo įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą! Tai ne tik išskirtinio optimizmo architektūros fenomeno pripažinimas, bet ir dar vienas įrodymas, kad kultūra gali būti (ir yra!) esminių socialinių pokyčių priešakyje“, – savo „Facebook“ paskyroje rašo valstybės vadovas.
REKLAMA
REKLAMA

Kauno tarpukario architektūra įrašyta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą

 Kauno modernizmo architektūra įrašyta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, bet Lietuva privalės per pusantrų metų įgyvendinti ekspertų rekomendacijas. Toks sprendimas priimtas pirmadienį per Saudo Arabijoje, Rijade, vykstančią UNESCO Pasaulio paveldo komiteto sesiją.
Aktualijos 2023-09-18

Latvijos Kuldygos senamiestis įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą

Istorinė Latvijos vakarinio Kuldygos miesto dalis įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, sekmadienį pranešė pareigūnai. Šį sprendimą Pasaulio paveldo komiteto valstybės narės priėmė 45-ojoje sesijoje, kuri rugsėjo 10–25 dienomis vyksta Rijade Saudo Arabijoje. Kaip naujienų agentūrai LETA sakė Kuldygos savivaldybės atstovai, kelias į UNESCO miestui užtruko daugiau nei 20 metų.
2023-09-17

UNESCO: Kyjivo ir Lvivo objektai pateko į pavojuje esančio paveldo sąrašą

Jungtinių Tautų kultūros organizacija penktadienį įtraukė Kyjive ir Lvive esančius objektus į pavojuje atsidūrusių objektų sąrašą, teigdama, kad jiems gresia pavojus dėl Rusijos plataus masto karo Ukrainoje. Į pasaulio paveldo objektų, kuriems gresia pavojus, sąrašą jau įtrauktas Ukrainos uostamiesčio Odesos centras. Keli jo pastatai buvo sugriauti liepos pabaigoje per išpuolį, kurį UNESCO pavadino begėdišku.
2023-09-15

Kyjivo soboras ir Lvivo senamiestis gali patekti į pavojuje esančio paveldo sąrašą

Kyjivo Šv. Sofijos soboras ir Vakarų Ukrainoje įsikūrusio Lvivo istorinis centras dėl Rusijos invazijos turėtų būti įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo objektų, kuriems gresia pavojus, sąrašą, antradienį pareiškė šios Jungtinių Tautų kultūros organizacijos aukšto rango pareigūnas. „Šioms vietovėms gresia sunaikinimas.
2023-09-06

UNESCO rekomenduoja įtraukti Veneciją į pavojuje esančio pasaulio paveldo sąrašą

Jungtinių Tautų kultūros agentūra UNESCO pirmadienį rekomendavo į pasaulio paveldo, kuriam gresia pavojus, sąrašą įtraukti Veneciją, teigdama, kad Italijos valdžios institucijos turi dėti daugiau pastangų šiam istoriniam miestui ir jį supančiai lagūnai apsaugoti. UNESCO rekomendacijoje teigiama, kad Venecijai gresia negrįžtama žala dėl daugelio problemų – nuo klimato kaitos iki masinio turizmo.
2023-07-31

JAV pirmoji ponia atvyko į Prancūziją pažymėti JAV sugrįžimo į UNESCO

JAV pirmoji ponia Jill Biden pirmadienį atvyko į Prancūziją, kur dalyvaus iškilmingoje ceremonijoje, skirtoje paminėti Jungtinių Valstijų sugrįžimą į Jungtinių Tautų kultūros agentūrą UNESCO. Naujienų agentūros AFP fotografas sakė, kad J. Biden lėktuvas pirmadienio rytą nusileido Paryžiaus Orli oro uoste. Antradienį ji dalyvaus JAV vėliavos pakėlimo ceremonijoje UNESCO būstinėje Paryžiuje, taip pažymėdama įtampos, dėl kurios JAV pasitraukė iš šios organizacijos, pabaigą.
2023-07-24

Kauno paraišką UNESCO svarstys rugsėjį, ekspertai pasigedo ryšio su sovietų miestais

Dėl Kauno paraiškos įtraukti miesto modernizmo architektūrą į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą bus sprendžiama rugsėjį Rijade, Saudo Arabijoje, penktadienį BNS sakė kultūros ministras Simonas Kairys. Anot jo, šis sprendimas nebus lengvas, nes paraiška susijusi ne tik su architektūra, bet turi ir politinį kontekstą. Šiuo metu Kauno paraiškos rengėjai nagrinėja gautas ICOMOS (Tarptautinė paminklų ir vietovių taryba) ekspertų išvadas bei pastabas.

Jungtinės Valstijos vėl prisijungė prie UNESCO

Jungtinės Valstijos penktadienį vėl prisijungė prie UNESCO, atšaukdamos savo pasitraukimą Donaldo Trumpo  prezidentavimo laikotarpiu, pranešė Jungtinių Tautų kultūros agentūra. 2017 metais D. Trumpas paskelbė, kad jo šalis kartu su Izraeliu pasitraukia iš UNESCO, kaltindamas šią organizaciją šališkumu žydų valstybės atžvilgiu. Šis sprendimas įsigaliojo 2018 metais.
2023-06-30

UNESCO vadovė: nuo liepos JAV planuoja vėl prisijungti prie organizacijos

Jungtinės Valstijos planuoja nuo šių metų liepos vėl prisijungti prie UNESCO, pirmadienį pranešė organizacija. Taip būtų užbaigtas daugiau nei dešimtmetį trukęs Vašingtono ir Jungtinių Tautų kultūros agentūros ginčas, dėl kurio 2018 metais JAV nutraukė savo narystę.
2023-06-12

Lietuva išrinkta UNESCO kultūros vertybių apsaugos nuo grobstymo konvencijos komiteto nare

UNESCO būstinėje Paryžiuje Lietuva išrinkta šios organizacijos Nelegalaus kultūros vertybių įvežimo, išvežimo ir nuosavybės teisės perdavimo uždraudimo priemonių konvencijos pagalbinio komiteto nare. Kaip trečiadienį pranešė Kultūros ministerija, kartu su Turkija, Brazilija, Kinija, Iranu, Zambija, Egiptu, Palestina ir Azerbaidžanu į komitetą išrinkta Lietuva rinkimuose įveikė antrajai kadencijai savo kandidatūrą teikusią Rusiją. Antroje rinkiminėje komiteto grupėje buvo laisvos dvi vietos.
Aktualijos 2023-05-31

UNESCO Kuršių nerijos apsaugos planą Lietuvai nurodė rengti be Rusijos

 Į UNESCO pasaulinio kultūros paveldą įtrauktos Kuršių nerijos vertybes saugantį planą Lietuva rengs be Rusijos – ankstesnis reikalavimas abiem šalims kartu ruošti viso pusiasalio Baltijos jūroje planą pakeistas dėl karo Ukrainoje. UNESCO reikalaujamu planu siekiama išskirtinių regiono vertybių apsaugos, BNS sakė Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos vadovė Aušra Feser.
Aktualijos 2023-05-14

16 Europos valstybių reiškia protestą dėl Rusijos tolesnio dalyvavimo UNESCO organuose

Po neeilinės UNESCO Pasaulio paveldo komiteto sesijos 16 Europos šalių, tarp jų ir Lietuva, kreipėsi į UNESCO vadovus dėl, jų teigimu, neteisėto Rusijos dalyvavimo aukščiausiuose UNESCO organuose, antradienį pranešė Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriatas.
2023-02-28

UNESCO skambina pavojaus varpais dėl žemės drebėjimo žalos Turkijos ir Sirijos paveldui

Jungtinių Tautų kultūros agentūra UNESCO antradienį pranešė, kad yra pasirengusi suteikti pagalbą po to, kai per pražūtingą žemės drebėjimą nukentėjo dvi į jos Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktos vietovės Sirijoje ir Turkijoje. Be žalos Sirijos Alepo senamiesčiui ir tvirtovei Turkijos pietrytiniame Dijarbakyro mieste, UNESCO teigė, kad gali būti nukentėję dar bent trys pasaulio paveldo objektai.
2023-02-07

Šviesos blyksnis Ukrainoje: UNESCO įtraukė Odesos istorinį centrą į pasaulio paveldo sąrašą

Jungtinių Tautų kultūros agentūra trečiadienį, nepaisydama Rusijos pasipriešinimo, į Pasaulio paveldo sąrašą įtraukė Ukrainos Odesos uostamiesčio istorinį centrą. 21 UNESCO Pasaulio paveldo komiteto valstybė narė šešiais balsais „už“, vienu „prieš“ ir 14-ai susilaikius pritarė tam, kad į sąrašą būtų įtrauktos miesto, dažnai vadinamo „Juodosios jūros perlu“, teritorijos. Praėjusių metų vasarį į Ukrainą įsiveržusi Rusija ne kartą bandė atidėti balsavimą.
2023-01-25

UNESCO: 2022 metais 50 proc. padaugėjo žurnalistų ir žiniasklaidos darbuotojų nužudymų

Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) pirmadienį pranešė, kad, palyginti su 2021-aisiais, 2022 metais 50 proc. išaugo žurnalistų ir žiniasklaidos darbuotojų nužudymų skaičius.  Praėjusiais metais pasaulyje buvo nužudyti 86 žiniasklaidos darbuotojai. Šis rodiklis 2019–2021 metais buvo mažesnis, ir tuos trejus metus buvo nužudoma vidutiniškai po 58 žiniasklaidos darbuotojus.
2023-01-16

Vilniaus ir Kauno statiniai gali virsti oficialiais „Lego“ rinkiniais visame pasaulyje

Įžymūs Vilniaus ir Kauno statiniai gali virsti oficialiais „Lego“ rinkiniais visame pasaulyje. Vienas vilnietis mokslininkas sukūrė namo kopiją ir siekia, kad „Lego“ imtųsi masiškai gaminti modernistinio stiliaus Kauno Iljinų namą. O penkiolikmetis moksleivis to paties siekia ir Vilniaus Gedimino pilies bokštui. Vilnietis biologijos mokslų daktaras Rokas Mikšiūnas iš kaladėlių pastatė prieš 90 metų Kaune pastatyto modernizmo stiliaus įžymaus Iljinų namo „Lego“ versiją.

UNESCO saugomam Vilniaus istoriniam centrui ieškoma tvarkymo plano rengėjų

Kultūros paveldo departamentui paskelbus Vilniaus istorinio centro ir jo apsaugos zonos tvarkymo plano parengimo paslaugų pirkimą, įstaiga teigia, jog toks planas yra valstybės įsipareigojimas užtikrinti UNESCO pasaulio paveldo sąraše esančiai vertybei tinkamą teisinę apsaugą. Anot departamento, Vilniaus senamiesčio tvarkymo planu bus nustatyti paveldosaugos reikalavimai ir teritorinės apsaugos priemonės visai Vilniaus senamiesčio ir jo apsaugos zonos teritorijai.
Aktualijos 2023-01-14

Prancūzijoje – džiugi diena: „bagetės“ įtrauktos į UNESCO nematerialaus pasaulio paveldo sąrašą

Prancūzijos kepyklose – itin džiugi diena: jų ir visos šalies pasididžiavimą – vadinamąsias „bagetes“ – UNESCO įtraukė į nematerialaus pasaulio paveldo sąrašą. Patys prancūzai sako, kad šis kepinys – neatsiejama jų gyvenimo dalis, be kurios neįsivaizduoja nė dienos. Atsikąsti traškaus prancūziško batono – vadinamosios „bagetės“ – greičiausiai norėtų kiekvienas. Ir nors ji gaminama vos iš keturių ingredientų – vandens, miltų, druskos ir mielių – jos skonį pamiršti išties sunku.
2022-12-01

Nuo karo Ukrainoje pradžios padaryta žala 207 šalies kultūros objektams

Jungtinės Tautos trečiadienį pranešė, kad lygina palydovinius vaizdus, kad galėtų stebėti Rusijos karo Ukrainoje padarytą žalą kultūriniams objektams. Taip pat pranešama, kad po kelių savaičių visuomenei bus pristatyta stebėjimo platforma. Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) teigia, kad nuo Rusijos invazijos pradžios vasario 24-ąją buvo padaryta žala 207 kultūros objektams Ukrainoje.
2022-10-27

Zelenskis ragina UNESCO apsaugoti turtingą Odesos kultūrą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį oficialiai paprašė UNESCO įtraukti istorinį Odesos uostamiestį į Pasaulio paveldo sąrašą, siekdamas apsaugoti jį nuo Rusijos oro smūgių. „Turime duoti aiškų signalą, kad pasaulis neužmerks akių prieš mūsų bendros istorijos, bendros kultūros ir bendro paveldo sunaikinimą“, – iš anksto įrašytame vaizdo įraše sakė Ukrainos lyderis 58 valstybių, sudarančių JT kultūros stebėtojų tarybą, atstovams.
2022-10-12

Kairys ragina šalinti Rusiją iš UNESCO pirmininkavimo komitetui dėl karo Ukrainoje

Kultūros ministras Simonas Kairys UNESCO pasaulinėje konferencijoje Meksikoje paragino tarptautinę bendruomenę solidarizuotis su nepriklausomybę ginančia Ukraina ir šalinti karą vykdančią Rusiją iš pirmininkavimo organizacijos Pasaulio paveldo komitetui.
Aktualijos 2022-09-30

Gitanas Nausėda: Rusija turi atsakyti už prievartinį ukrainiečių vaikų išvežimą

Rusija turi atsakyti už iš okupuotų Ukrainos teritorijų prievarta išvežtus vaikus, sako prezidentas Gitanas Nausėda, dalyvavęs pirmadienį UNESCO rengtame Švietimo viršūnių susitikime. „Ukrainiečių mokytojai yra verčiami vartoti rusų kalbą ir mokyti pagal rusišką mokymo programą. Ukrainiečių vaikai prievarta vežami į Rusiją, kurioje juos įsivaikina rusų šeimos. Rusija turi atsakyti už šiuos smerktinus veiksmus“, – Prezidentūros pateiktoje kalboje sakė šalies vadovas.
Aktualijos 2022-09-20

Gitanas Nausėda Niujorke kreipsis į pasaulio lyderius

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda antradienį Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos (JT GA) 77-ojoje sesijoje kreipsis į pasaulio lyderius. Kaip nurodo Prezidentūra, pirmą sesijos dieną suplanuotoje kalboje šalies vadovas daugiausia dėmesio skirs Europos saugumo iššūkiams: Rusijos sukeltam karui, tarptautinės bendruomenės solidarumui su Ukraina ir energetinio, branduolinio saugumo klausimams. Nuo antradienio maždaug 150 valstybių ir vyriausybių vadovų kalbės ant JT GA Niujorke pakylos.

UNESCO patvirtino barščius saugomu Ukrainos kultūros paveldu

Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) penktadienį pripažino barščius saugomu Ukrainos kultūros paveldu – ši Kyjivo iniciatyva labai erzino kaimynę Rusiją. Ukrainoje barščiai – tiršta soti sriuba, paprastai gaminama iš burokėlių ir kopūstų – laikomi nacionaliniu patiekalu, nors jie taip pat plačiai vartojami Rusijoje, kitose buvusiose Sovietų Sąjungos šalyse ir Lenkijoje.
2022-07-01

UNESCO spaudos laisvės apdovanojimu pagerbė baltarusių grupę

  Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) trečiadienį paskelbė, kad savo metinį spaudos laisvės apdovanojimą skiria Baltarusijos žurnalistų asociacijai (BŽA), už nepriklausomos žiniasklaidos išlaikymą nepaisant Aliaksandro Lukašenkos režimo vykdomo susidorojimo. Po 2020 metų rinkimų, kurie, Vakarų teigimu, buvo suklastoti, A. Lukašenka ėmėsi įnirtingai dorotis su pilietine visuomene ir žiniasklaida Baltarusijoje. Šalyje buvo įkalinta per 1 tūkst.
2022-04-27

Simonas Kairys Kyjive: absurdas, kad Ukrainą griaunanti Rusija pirmininkauja UNESCO komitetui

Kyjive penktadienį viešintis kultūros ministras Simonas Kairys absurdiška pavadino situaciją, kai Ukrainoje kariaujanti ir ją griaunanti Rusija pirmininkauja UNESCO Pasaulio paveldo komitetui, skirtam saugoti unikalius statinius. „Vakar išgirdome žinią, kad UNESCO Pasaulio paveldo komiteto sesijos Kazanėje nebus. Sofijos soboras, kurį šiandien lankėme, yra didingos ir kultūriškai turtingos Ukrainos istorijos ir valstybingumo simbolis“, – teigė ministras.
Aktualijos 2022-04-22

Lietuva pateikė paraišką šiaudinių sodų tradiciją įrašyti į UNESCO paveldo sąrašą

Lietuva šią savaitę pateikė šiaudinių sodų tradicijos nominacinę paraišką UNESCO Reprezentatyviajam žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašui. Asociacijos „Dangaus sodai“ vadovė Marija Liugienė BNS teigė, kad tai unikali tradicija, verta būti šiame tarptautiniame sąraše.  „Tai yra viena iš tautodailės rūšių, kuri yra labai reikšminga ta prasme, kad joje užkoduota visa senovės baltų, ne tik lietuvių, pasaulėjauta.
Aktualijos 2022-04-03

Kairys: nematyčiau prasmės dalyvausi UNESCO Pasaulio paveldo komitete Rusijoje

Kultūros ministras Simonas Kairys sako, jog nematytų prasmės dalyvauti UNESCO Pasaulio paveldo komiteto posėdyje, jeigu nebus pakeistas sprendimas jį surengti Rusijoje, Kazanėje. „Mano nuomone, aš visiškai nematau prasmės dalyvauti būtent Kazanėje, Rusijos pirmininkaujamame Pasaulio paveldo komiteto posėdyje. Nematau logikos“, – Žinių radijui ketvirtadienį sakė ministras.
Aktualijos 2022-03-24

Seimas paragino stabdyti Rusijos ir Baltarusijos dalyvavimą UNESCO veikloje

Lietuvos Seimas antradienį priimta rezoliucija paragino sustabdyti Rusijos ir Baltarusijos dalyvavimą UNESCO veikloje. Už ją balsavo 113 Seimo narių, nė vienas nebuvo prieš ir nesusilaikė. Joje raginama stabdyti Rusijos ir Baltarusijos dalyvavimą UNESCO komitetuose, tarpvyriausybinėse tarybose ir programose kultūros, švietimo, mokslo ir informacijos politikos srityse.
Aktualijos 2022-03-22

UNESCO parūpins neperšaunamų liemenių ir šalmų Ukrainoje dirbantiems žurnalistams

Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) ketvirtadienį pranešė, kad parūpins neperšaunamų liemenių ir šalmų Ukrainoje dirbantiems žurnalistams po kelių reporterių, ruošusių reportažus apie Rusijos invaziją, žūties. UNESCO taip pat organizuos mokymus internetu, kaip dirbti ir suteikti pirmąją pagalbą karo zonose.
2022-03-17

Lietuva išrinkta UNESCO Vykdomosios tarybos nare

Lietuva trečiadienį Jungtinių tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) Vykdomosios tarybos nare 2021-2025 metų laikotarpiui, pranešė Užsienio reikalų ministerija. Lietuvos narystę Generalinės konferencijos 41-ojoje sesijoje Paryžiuje trečiadienį palaikė 126 UNESCO narės.
Aktualijos 2021-11-17

UNESCO suteikė Vilniui literatūros miesto statusą

UNESCO suteikė Vilniui literatūros miesto statusą, pirmadienį pranešė sostinės savivaldybė. „Vilnius gavo UNESCO pripažinimą kaip literatūros miestas. Jis tikrai toks yra. Bent jau man – pradedant nuo Gedimino laiškų. Tada Adomas Mickevičius. Tada Česlovas Milošas, Romainas Gary. Tada Ričardas Gavelis, Jurgis Kunčinas, Kristina Sabaliauskaitė“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Aktualijos 2021-11-08

Užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas Niujorke aptarė žiniasklaidos svarbą

Lapkričio 2-ąją, minint tarptautinę dieną, skirtą panaikinti nebaudžiamumą už nusikaltimus prieš žurnalistus, užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas nuotoliniu būdu dalyvavo Lietuvos su bendramintėmis valstybėmis ir UNESCO Jungtinėse Tautose (JT) Niujorke surengtame renginyje, skirtame neapykantos kalbos ir žurnalisčių saugumo temoms.
Aktualijos 2021-11-02

Seniausias mumifikavimo būdas – UNESCO paveldo sąraše: atsirado 3 tūkst. metų iki egiptietiško

Čilėje – puikiai išsilaikusios mumijos. Nedaug kas žino, kad mumifikavimas čia atsirado dar 3 tūkstančius metų iki tol, kol jį atrado egiptiečiai. Ypatingos seniausio pasaulyje mumifikavo tradicijos yra Činčoro kultūros palikimas, kurį UNESCO įtraukė į pasaulio paveldo sąrašą. „Činčoro kultūra – labai svarbi tarptautiniu mastu. Ji keičia antropoligines ansktyvųjų populiacijų gyvenimo paradigmas.
2021-07-31

UNESCO kirtis Liverpuliui: išbraukė juos iš pasaulio paveldo vietų sąrašo

Gimtajam „The Beatles“ miestui – liūdnos žinios iš Kinijos. UNESCO Pasaulio pAveldo komitetas nusprendė išbraukti iš prestižinio sąrašo. Anot komiteto, Viktorijos laikų prieplaukas sudarkė nauji daugiaaukščiai biurų ir gyvenamieji pastatai. Savo ruožtu Liverpulio miesto tarybos nariai skėsčioja rankomis – esą iš UNESCO niekas mieste nesilankė dešimtmetį.
2021-07-23

Covid-19 pandemijos grimasos: uždarytos mokyklos kelia „kartos katastrofos“ grėsmę

Dėl koronavirusinės pandemijos 19 pasaulio valstybių yra iki šiol uždariusios mokyklas, mokyklų negali lankyti 156 mln. vaikų, o tai gali sukelti „kartos katastrofą“, pirmadienį perspėjo Jungtinių Tautų agentūros.
2021-07-12

Pamatykite: Peru vietiniai nupynė įspūdingą 33 metrų tiltą

Reikia pereiti į kitą upės pusę? Prašom – tiltas, kurį patys vietiniai jį rankomis nusipynė. Toks tiltas čia kabėjo net 500 metų, tačiau per koronaviruso pandemiją jis nebuvo tinkamai prižiūrimas – sustiprintas, suveržtas, tad kovo mėnesį nugarmėjo tarpeklin. Todėl Peru gyventojai ėmėsi naujo. Toks senovės inkų tilto pynimas turbūt būtų nebloga pramoga ekstremalių potyrių megėjams – atsisėdęs ant virvės, kojas iškišęs pro jau suaustus turėklus, vyriškis toliau pina tiltą.
2021-06-17

Užmojis steigti Tūkstantmečio mokyklas kelia abejonių: ar sistemą reikia remontuoti plaktuku?

Valdančiosios daugumos siūlymas steigti Tūkstantmečio mokyklas kelia nemažai aistrų. Socialdemokratų frakcijos narė prof. dr. Vilija Targamadzė nurodė, kad apie Tūkstantmečio mokyklas kuriami mitai, nes stokojama aiškios, skaidrios informacijos. „Dar šiandien nėra aišku, kokia ji (Tūkstantmečio mokykla – aut. past.) bus, kokių šios programos įgyvendinimo bus pasekmių“, – svarstė politikė. Pasak jos, išdraskyti mokyklos kultūrą yra paprasta, o suformuoti naują – žymiai sunkiau.

Ukraina Černobylio katastrofos vietą siekia įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą

Artėjant 35-tosioms Černobilio atominės elektrinės sprogimo metinėms, Ukraina pareiškė siekianti katastrofos vietą įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Taip šalis nori ne tik užtikrini unikalios vietos apsaugą, bet ir į mirtinai pavojingą vietovę privilioti daugiau turistų. Didžiausios pasaulyje branduolinės katastrofos vieta gal ir neskamba kaip pati saugiausia turistams, tačiau prieš koronaviruso pandemiją per metus apsilankydavo net apie 120 000 turistų.
2021-04-23

„Mirštantis“ Italijos miestas: čia gyvena vos 14 žmonių

Vos už 100 kilometrų nuo Romos ant uolos viršaus stūkso įspūdingas miestelis. 3 tūkst. metų jis klegėjo ir šurmuliavo, tačiau dabar tai – „mirštantis“ miestas. Nuošliaužos ir erozija miesteliui graužia jau ne šimtus, o tūkstančius metų. Dėl to trūkinėja ir pastatų pamatai. „Mirštančio“ titulą miestas gavo dar viduramžiais, tačiau jo gyventojai įsitikinę – išlikimas priklausė tik nuo miestiečių ryžto. „Mūsų šūkis – atsparumas.
2021-04-11
Į viršų