• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Padėčiai, kurioje atsidūrė ES, yra aiškus diplomatinis sprendimas. Europos žemyne vyksta drama, tačiau joje europiečių visai nematyti. Europos Sąjunga geriausiu atveju buvo šiokia tokia žaidėja, kai kalbame apie krizę tarp Rusijos ir Ukrainos. Bet taip galėtų ir nebūti. Galų gale, praeityje ji vaidino pagrindinį vaidmenį.

Padėčiai, kurioje atsidūrė ES, yra aiškus diplomatinis sprendimas. Europos žemyne vyksta drama, tačiau joje europiečių visai nematyti. Europos Sąjunga geriausiu atveju buvo šiokia tokia žaidėja, kai kalbame apie krizę tarp Rusijos ir Ukrainos. Bet taip galėtų ir nebūti. Galų gale, praeityje ji vaidino pagrindinį vaidmenį.

REKLAMA

Kalbant apie didelę galią, europiečiai ilgą laiką žaidė JAV šešėlyje. Tačiau tai anksčiau nesutrukdė jiems užimti esminio vaidmens Ukrainos sagoje. Gilus ir visapusiškas ES laisvosios prekybos susitarimas su Ukraina buvo esminis europinis geostrateginis žingsnis, kuris Maskvą sujaudino galbūt net labiau nei pažadas Ukrainai (ir Gruzijai) vieną dieną tapti NATO nare. Minsko susitarimui, efektyviam ar nelabai, tarpininkavo Paryžius ir Berlynas, rašo politico.eu.

Tačiau dabar Europa lieka nuošalyje, kol Rusija ir JAV užima svarbiausią vietą. Nors europiečiai gali jaustis ramūs, kad JAV persiorientavimas į Kiniją nevirsta žemyno apleidimu, kai kas kelia didelį nerimą dėl to, kad Europos saugumo klausimas yra sprendžiamas tik iš kitos Atlanto vandenyno pusės.

REKLAMA
REKLAMA

JAV prezidentas Joe Bidenas, tiesą sakant, patikino europiečius, kad, bendraujant su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, jo veikimo principas yra „nieko apie jus be jūsų“. Tačiau nors jis nuolat konsultavosi su Kijevu, Berlynu, Paryžiumi, Londonu ir Roma dėl krizės, šių konsultacijų nepakanka.

REKLAMA

Tada kyla klausimas kodėl? Viduje pandemija suteikė ES naujo tikslo jausmą. Ir vis dėlto blokas yra daug mažiau aktyvus nei ankstesniais metais, net kai jį draskė valstybių skolų krizė, migracija ir „Brexit“. Kas paaiškina Europos pasyvumą Ukrainos ir Europos saugumo atžvilgiu, be V. Putino preferencijos bendrauti su Vašingtonu?

Dalis atsakymo, žinoma, slypi užsienio politikos karuose ir instituciniame Briuselio silpnume. Nepadėjo ir tai, kad blokas išgyvena pereinamąjį laikotarpį, kai kalbama apie vadovavimą, įsitvirtinus naujajai Vokietijos vyriausybei, artėjant Prancūzijos prezidento rinkimams ir vėl suabejojus naujai atrastu Italijos patikimumu, nes jos parlamentas ginčijasi dėl naujo šalies prezidento.

REKLAMA
REKLAMA

Ir nors tai yra galimos priežastys, tai nėra pasiteisinimai. ES negali sau leisti nedalyvauti tokioje krizėje. Atėjo laikas jos lyderiams žengti žingsnį ir reikšmingai prisidėti sprendžiant krizę jos pasienyje.

Jie turėtų atgaivinti ir išplėsti tarpininkavimo formatą, kuris dar visai neseniai sprendė konfliktą dėl Ukrainos – Normandijos formatą. Prie ankstesnių formato dalyvių – Prancūzijos, Vokietijos, Rusijos ir Ukrainos atstovų – taip pat turėtų prisijungti JAV, Jungtinės Karalystės ir Italijos diplomatai, su kuriais JAV oficialiai konsultavosi dėl šios krizės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbiausia, kad Kijevas formaliai dalyvautų derybose, o ne su juo būtų konsultuojamasi dėl kitų santykių su Maskva – tai buvo didžiausia Normandijos formato vertybė. Nepriklausomai nuo derybų baigties, svarbu vienareikšmiškai parodyti, kad Ukraina yra suvereni valstybė, kurios likimą lemia pati Ukraina.

Taip pat labai svarbu užtikrinti JAV dalyvavimą tarpininkavime. J. Bideno administracijos įsipareigojimas dėl Ukrainos ir Europos saugumo turi būti tęsiamas.

REKLAMA

Atgaivintas ir išplėstas Normandijos formatas taip pat siektų įveikti prieitą aklavietę dėl Minsko susitarimo. Šalys turėtų pabėgti nuo padėties, kurioje atskiriami saugumo ir politikos skyriai, ir, vadovaudamosi saugumo prioritetu, išplėsti svarstomų klausimų spektrą, įtraukiant tiek Rusijos karinį pasitraukimą, tiek Ukrainos geostrateginę padėtį ir saugumo garantijas.

Ukrainos ateitis turi svarbą, kuri viršija šios šalies likimą ar kovą tarp Maskvos ir Vašingtono – ji yra Europos saugumo pagrindas. Galbūt europiečiai dabar nesugebės susitvarkyti su savo saugumu vieni, tačiau tai nereiškia, kad jie gali sau leisti nedalyvauti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų