• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Janas Bakhmutas buvo 15 500 tūkst. km atitolęs nuo savo namų rytiniame Ukrainos mieste Charkove, kai Rusija pradėjo karą prieš Ukrainą, rašo theguardian.com. Vernadskio stotyje, Antarktidoje, vienintelėje Ukrainos tyrimų bazėje, jis dirba geofiziku ir iš varginančio atstumo stebi, kaip baisiai vystosi karas.

Janas Bakhmutas buvo 15 500 tūkst. km atitolęs nuo savo namų rytiniame Ukrainos mieste Charkove, kai Rusija pradėjo karą prieš Ukrainą, rašo theguardian.com. Vernadskio stotyje, Antarktidoje, vienintelėje Ukrainos tyrimų bazėje, jis dirba geofiziku ir iš varginančio atstumo stebi, kaip baisiai vystosi karas.

REKLAMA

Dabar ši metus trunkanti užduotis tolimame taške artėja prie pabaigos, ir jis susiduria su nemalonia užduotimi: grįžti į Europą ir į šalį, kuri pasikeitė amžiams.

Charkovas yra antras pagal dydį Ukrainos miestas, kuris buvo suniokotas Rusijos oro atakų. Ukrainos pajėgos vis dar saugo miestą nuo Rusijos judėjimo pirmyn, tačiau jos nukentėjo nuo Rusijos raketų ir šaudymu, turi tuzinus žuvusių bei sužeistų civilių ir daug sunaikintų pastatų.

Bakhmuto mama ir mergina išvyko į Lenkiją, o jo tėvas ir močiutė pasitraukė į vakarų Ukrainą. Instituto, kuriame prieš ekspediciją dirbo ukrainietis, dirbantys profesoriai prisijungė prie šalies gynybos.

REKLAMA
REKLAMA

„Neįmanoma to apibūdinti, tai galima suprasti tik tada, kai esi tūkstančius kilometrų atitolęs nuo visko, ką žinai ir myli ir negali nieko pakeisti, – skambučio su „Guardian” metu pasakojo Bakhmutas, – Suvoki, kad neturi, kur grįžti, viskas, ką gali padaryti, tai suprasti naują realybę. Tavo gyvenimas pasidalina į prieš ir po”.

REKLAMA

Jis taip pat sakė, jog negali leisti sau panikuoti ar parodyti bet kokią silpnybę: „Suprantu, kokia bus svarbi mano logistinė, finansinė ir informacinė parama”.

Bakhmutas yra vienas iš 12 Vernadskio stotyje, kuri anksčiau priklausė britams ir buvo perduota Ukrainai 1996 m., esančių rezidentų. Kiekvienais metais Ukrainos mokslininkų grupė ir papildomas personalas atvyksta į tyrimų bazę, kuri yra reikalinga klimato kaitos analizei bei jos įtakai gyvūnams ir augalams. Bakhmuto, kaip geofiziko, darbas yra išmatuoti Žemės magnetinį lauką. Kovo 2 dieną komanda Vernadskio stotyje įrašė kalbą Ukrainos piliečiams.

REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų širdys pilnos skausmo dėl to, kas vyksta mūsų tėvynėje, – sakė jie vaizdo įraše. – Deja, dabar negalime prisijungti prie karių, teritorinės gynybos ir savanorių, bet darome viską, kad padėtume savo šaliai “.

Jie perduos pamainą kitai grupei mokslininkų, kurie, nepaisant karo, atvyks į Antarktidą per Čilę. Bakhmutas planuoja skristi į Lenkiją, kad būtų kartu su šeima, tačiau jis nežino, kokie bus jo ateities planai po to. Jis sako, kad, priklausomai nuo situacijos, jis arba prisijungs prie gynybos pajėgų Ukrainoje, arba liks Lenkijoje ir tęs savo darbus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Turiu galimybę tęsti savo projektus, kad jie nebūtų pamiršti. Jeigu ne, juos bus sunku atnaujinti”, – sakė jis.

Iki pat karo pradžios, Bakhmutas dalinosi savo gyvenimu tyrimų stotyje savo „TikTok” paskyroje, kuri turi daugiau nei 75 tūkst. Sekėjų. Jis dalinosi nuostabių Pietų vandenyno ledynų vaizdais, pingvinais ir gyvenimu bazėje. Daug jo sekėjų buvo rusai. Charkovas, esantis per 40 km nuo Rusijos sienos, ilgai buvo daugiausiai rusakalbių miestas bei turėjo daug kultūrinių saitų su kaimynine šalimi.

REKLAMA

Po to, kai Charkove prasidėjo Rusijos antskrydžiai, Bakhmutas įrašė vaido įrašą, bandantis pasakyti tiesą.

„Pamenu tą dieną. Mano mama ir mergina išvažiavo, tačiau mano tėtis ir močiutė pasiliko. Mano tėtis atsiuntė man atsisveikinimo žinutę, – prisiminė jis. – Apimtas nevilties, nufilmavau vaizdo klipą ir aiškiai pasakiau: „Mano miestą bombarduoja”.

Jo žinutė nesulaukė daug palaikymo. Komentaruose jis buvo užpultas ir galiausiai vaizdo įrašas, pasak jo, buvo užblokuotas: „Maniau, kad Kremliaus propaganda turi savo auditoriją kažkur atokiau. Dabar matau, kad visa šalis, su tam tikromis išimtimis, yra abejinga. Visa šalis gyvena paralelinėje realybėje, kur juoda yra balta, o balta yra juoda”.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų