• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Teigiama, kad Lietuvos gyventojų emigracijos mastai mažėja, tačiau daugėja išvykstančių jaunų ir išsilavinusių žmonių. 1990-2006 metais iš Lietuvos jau emigravo 447 tūkst. gyventojų. Panašu, kad emigracijos bangos taip greitai sustabdyti nepavyks, juolab kad Lietuvoje itin vangiai vykdomos reformos esminėse visuomeninio gyvenimo srityse – sveikatos apsaugoje bei moksle.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvių emigracijai nesiliaujant, žurnalas „Foreign Policy“ atliko tyrimą ir paskelbė valstybes, kurios labiausiai traukia imigrantus iš viso pasaulio. Dalis valstybių anksčiau susidurdavo su panašiomis problemomis, kurios dabar kamuoja ir mūsų valstybę. Tačiau šiandien jos yra masinantis jaukas geresnio gyvenimo nusprendusiems ieškoti klajūnams iš įvairiausių valstybių. Pateikiame sąrašą šalių, kurios šiandien labiausiai masina migrantus.

REKLAMA

Airija

Daugiausiai imigrantų į šią šalį atvyksta iš Afrikos, Pietų Azijos bei Rytų Europos. Imigrantai Airijoje sudaro 14 proc. visų gyventojų.

XIX bei XX amžiuose Airiją kankino emigracija, tačiau šiuo metu „Keltų tigras“ yra viena iš patraukliausių vietų geresnio gyvenimo ieškantiems klajūnams. Ekonomikos augimas reiškė tai, kad Airijoje buvo kuriamos papildomos darbo vietos ir savaime suprantama augo darbo jėgos poreikis. Vieningoje Europos sąjungos rinkoje, kurioje neegzistuoja darbo jėgos judėjimo apribojimai, Airija tapo vienu iš patraukliausių kampelių. Šioje šalyje imigrantams užtikrinamos plačios politinės teisės: jie gali balsuoti, įsidarbinti policijoje bei kandidatuoti vietos savivaldos rinkimuose. Vieno Dublino priemiesčio Portlaoise meru praėjusią vasarą buvo išrinktas juodaodis imigrantas iš Nigerijos. Jis tapo pirmuoju juodaodžiu meru Airijos istorijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, kaip ir kiekvienoje su milžiniška imigracija susiduriančioje valstybėje, Airijoje rasistinių išpuolių nepavyksta išvengti, tačiau jų yra nepalyginamai mažiau nei kai kuriose kitose panašius demografinius pokyčius išgyvenančiose valstybėse. Be to, Airijoje neegzistuoja radikali dešinė partija, o tai gali reikšti, jog ksenofobinės nuotaikos nėra taip paplitusios visuomenėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ispanija

Į šią valstybę daugiausiai imigruojama iš Šiaurės Afrikos bei Lotynų Amerikos, tačiau ir europiečiai, tame tarpe ir lietuviai, yra ganėtinai dažni prieglobsčio ieškantys svečiai. Imigrantai sudaro 11 proc. Ispanijos gyventojų.

REKLAMA

Kaip ir Airija, Pirėnų pusiasalyje esanti Ispanija ilgą laiką vilkosi Europos ekonominių galiūnių užnugaryje, tačiau šiuo metu dėka praėjusiame dešimtmetyje pradėtos vykdyti atvirų durų politikos imigrantų atžvilgiu yra viena iš sėkmingiausiai veikiančių ekonomikų. Ispanija absorbavo daugiau nei 3 mln. kitataučių.

REKLAMA

Dauguma imigrantų dirba statybose, atvykėliai iš kitų šalių dažniausiai užpildo ir darbo vietas žemės ūkio bei paslaugų sektoriuose, kuriuose mokamas minimalus atlyginimas. Nepaisant to, jog po 2004 metų teroristinių išpuolių Madride, kuriuos įvykdė iš Maroko kilę imigrantai, Ispanija ir toliau tęsia atvirų durų politiką imigrantams, o 2005 metais visiems nelegaliai į šalį patekusiems užsieniečiams paskelbė visuotinę amnestiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kanada

Į šią Šiaurės Amerikos valstybę daugiausiai imigrantų atvyksta iš Rytų bei Pietų Azijos. Šiuo metu 19 proc. šalies gyventojų yra kitataučiai.

Kanadai itin trūksta darbo jėgos. Šalies finansų ministras neseniai užsiminė, jog darbo jėgos trūkumas šiuo metu yra vienas iš didžiausių ekonomikai kylančių iššūkių. Kas septintas kanadietis šiuo metu yra pensinio amžiaus, o natūralaus gyventojų prieaugio rodikliai yra neigiami nuo pat aštuntojo dešimtmečio. Parlamentarai šiuo metu svarsto, kaip palengvinti imigracijos procedūras, kurios ir šiaip yra vienos iš liberaliausių visame pasaulyje.

REKLAMA

Per paskutinįjį dešimtmetį kasmet į Kanadą atvykdavo vidutiniškai po 200 tūkst. imigrantų. Kanada taipogi yra žinoma kaip viena iš palankiausių vietų prieglobsčio ieškotojams. Kone pusei iš visų prašančiųjų yra suteikiamas pabėgėlio statusas (JAV pabėgėlio statusas suteikiamas vidutiniškai kas trečiam prašančiajam). Rugsėjo 11-osios išpuoliai paskatino Kanadą sustiprinti saugumą ties pietine siena, tačiau imigracijos tempų tai nesumažino.

REKLAMA

Izraelis

Daugiausiai imigrantų į Izraelį atvyksta iš Šiaurės Amerikos bei buvusių Sovietų Sąjungos valstybių. Imigrantai šiuo metu sudaro kone 40 proc. visų gyventojų.

Izraelis siekia išlikti žydų valstybe. Gazos ruožas šiuo metu yra viena iš tų vietų, kuriose žmonių skaičius auga sparčiausiai. Tuo tarpu gimstamumas žydų tarpe išlieka ganėtinai mažas, o vis daugiau jaunuolių renkasi emigraciją, kad pabėgtų iš smurtu persunkto regiono. Matydamos tokią situaciją, nepelno siekiančios žydų organizacijos darbuojasi, kad į Šventąją žemę pritrauktų kuo daugiau kitose valstybėse gyvenančių žydų. Kaip viena iš paskatų grįžti yra ir siūlomos išmokos, kurios siekia nuo 3 iki 10 tūkst. dolerių. Pagal Izraelio įstatymus kiekvienam žydui automatiškai garantuojama Izraelio pilietybė. Tokie įstatymai duoda savų rezultatų. 2006 metais buvo pastebimas imigracijos iš JAV padidėjimas. Vis dėlto daugiausiai žydų į Izraelį atvyksta iš buvusių Sovietų Sąjungos valstybių. Šie pargrįžėliai dažniausiai yra nutraukę savo ryšius su žydų išpažįstama judaizmo religija. Praėjusiais metais Knesetas netgi svarstė galimybę sugriežtinti imigracijos įstatymus po to, kai Petah Tikvos mieste policija demaskavo neonacių gaują.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujoji Zelandija

Daugiausiai imigrantų į Naująją Zelandiją atklysta iš Rytų Azijos bei Ramiojo vandenyno salų. Šiuo metu imigrantai šioje valstybėje sudaro 16 proc. visų gyventojų.

Naujoji Zelandija nori būti geriausia ir siekia įsijungti į globalinę talentų medžioklę. „Mes dalyvaujame globalinėse lenktynėse dėl talentų“ – 2005 metais teigė Naujosios Zelandijos imigracijos ministras. Imigracija į šią šalį būtent ir yra susieta su žiniomis bei gabumais. Kandidatams, kurie geriausiai atlieka tam tikrus testus, automatiškai garantuojamas laisvas imigravimas. Šalies ekonomikai sparčiai augant ir susiduriant su darbo jėgos trūkumu, imigracijos politika yra pritaikyta tam, kad užpildytų tam tikrus ekonomikos sektorius, kurie labiausiai jaučia darbo jėgos stygių.

Tiesa, pastaruoju metu imigracijos taisykles siekiama griežtinti. Nacionalistiškai nusiteikę politikai būgštauja, kad didelė imigracija gąsdina radikaliai pakeisti visuomenės demografinį veidą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų