REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai kurie tėvystę laiko vienu didžiausių gyvenimo džiaugsmų, tačiau, kaip parodė naujas tyrimas, vaikų neturintys suaugusieji yra lygiai tiek pat laimingi kaip ir tie, kurie jų turi.

Kai kurie tėvystę laiko vienu didžiausių gyvenimo džiaugsmų, tačiau, kaip parodė naujas tyrimas, vaikų neturintys suaugusieji yra lygiai tiek pat laimingi kaip ir tie, kurie jų turi.

REKLAMA

Mičigano valstijos universiteto psichologai beveik 1000 suaugusiųjų paklausė, ar jie turi vaikų ir ar jie jaučiasi patenkinti savo gyvenimu, rašoma „The Daily Mail“.

Tarp tėvų ir vaikų neturinčių asmenų nebuvo pastebėta jokių pasitenkinimo gyvenimu skirtumų, o charakterio bruožų neatitikimai buvo labai riboti. Negana to, daugiau kaip ketvirtadalis apklausos dalyvių teigė, kad sąmoningai pasirinko neturėti vaikų. Šis skaičius buvo daug didesnis nei tyrėjai tikėjosi.

Išsamiau suskirstė neturinčių vaikų grupę

Tyrimą atliko Jennifer Watling Neal ir Zachary‘is Nealas, psichologijos profesoriai iš Mičigano valstijos universiteto. Komanda teigia, kad jų tyrimas yra unikalus, nes jame „ne tėvai“ (žmonės, neturintys vaikų) buvo išskirstyti į tris kategorijas: pasirinkę neturėti vaikų, negalintys turėti vaikų ir vis dar neturintys vaikų.

REKLAMA
REKLAMA

„Daugumoje tyrimų nebuvo keliami klausimai, būtini atskirti pasirinkusių neturėti vaikų žmonių kategoriją nuo kitų „ne tėvų“ kategorijų“, – sakė profesorė J. W. Neal. – Į „ne tėvų“ kategoriją taip pat patenka ir vis dar vaikų neturintys asmenys, kurie planuoja kada nors jų turėti, bei vaikų negalintys turėti žmonės, kurie negali jų susilaukti dėl nevaisingumo ar kitų aplinkybių. Ankstesniuose tyrimuose šios „ne tėvų“ kategorijos buvo sudedamos į vieną grupę, kuri vėliau buvo lyginama su tėvų grupe.“

REKLAMA

Apklausoje buvo trys klausimai, kuriais buvo nustatoma, ar žmonės turi vaikų, ar nori turėti vaikų ir ar nenori turėti vaikų. Šie trys klausimai, į kuriuos reikėjo atsakyti „Taip“ arba „Ne“ buvo: Ar jūs turite ar kada nors turėjote biologinių ar įvaikintų vaikų? Ar planuojate turėti biologinių ar įvaikintų vaikų ateityje? Ar jūs norite turėti biologinių ar įvaikintų vaikų?

„Jeigu žmogus į visus tris klausimus atsakė „ne“, jie mūsų tyrime pateko į pasirinkusiųjų neturėti vaikų kategoriją“, – sakė profesorė.

Tyrėjai nustatė ir respondentų pasitenkinimą gyvenimu, naudodamiesi penkių punktų „Pasitenkinimo gyvenimu skale“, bei penkis didžiuosius asmenybės bruožus, naudojantis 20 punktų „Mini international Personality Item Pool“ tyrimu.

REKLAMA
REKLAMA

Penki didieji asmenybės bruožai – atvirumas, sąmoningumas, ekstraversija, sutariamumas ir emocinis stabilumas – yra akademinėje psichologijoje plačiausiai priimamas ir dažniausiai naudojamas asmenybės modelis.

Neaptiko pasitenkinimo gyvenimu skirtumų

Tyrėjai naudojosi duomenimis, surinktais apklausus 981 asmenį, dalyvavusį Mičigano valstijos universiteto valstijos būklės tyrime, kurį atliko universiteto Viešosios politikos ir socialinių tyrimų institutas.

„Atsižvelgę į demografines charakteristikas, mes neradome jokių pasitenkinimo gyvenimu skirtumų ir tik ribotus charakterio bruožų skirtumus tarp asmenų, pasirinkusių neturėti vaikų, jų vis dar neturinčių žmonių ir vaikų negalinčių turėti individų, – teigė profesorė J. W. Neal. – Mes taip pat pastebėjome, kad pasirenkantys neturėti vaikų asmenys buvo liberalesni už tėvus, ir kad žmonės, nepatenkantys į pasirinkusių neturėti vaikų kategoriją, paprastai žiūri į ją kiek atšiauriau.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Remiantis rezultatais, tyrėjai taip pat pastebėjo, kad 27 proc. dalyvių pateko į vaikų neturėti pasirinkusių asmenų grupę. „Kadangi Mičigane gyvena 7,8 mln. suaugusių žmonių, galima spėti, kad daugiau nei 2 mln. suaugusiųjų Mičigane priskiria save šiai grupei ir nenori turėti vaikų“, – teigė komanda.

Toks skaičius yra daug didesnis nei ankstesniuose tyrimuose nustatytas skaičius – 2–9 proc. populiacijos.

„Mūsų nenustebino, kad yra tiek daug žmonių, nenorinčių turėti vaikų, – sakė profesorė J. W. Neal. – Manoma, kad mūsų patobulintas skaičiavimas padės geriau įsivaizduoti, kiek žmonių patenka į šią kategoriją.“

REKLAMA

Vienas tyrimo trūkumas yra tai, kad jo išvados buvo padarytos apklausus, palyginti, nedidelį žmonių skaičių, be to, visi respondentai gyvena Mičigane.

Komanda sakė: „Ateities tyrimai turėtų panagrinėti vaikų nenorinčių turėti asmenų paplitimą ir charakterio bruožus, tokiu mastu, kuris atspindėtų visą šalį.“

Tyrimas buvo paskelbtas žurnale „PLOS One“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų