Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras pateikė išsamią ataskaitą „Narkotikų problema Europoje“, kurioje ne kartą buvo paminėtas ir Lietuvos vardas. Ataskaitoje peržvelgiamos bendros su narkomanija susijusios problemos ir tendencijos.
Balsas.lt glaustai pateikia faktus, kurie ataskaitoje buvo siejami ir su Lietuva:
„Europos šalių pranešimuose apie narkotikus reglamentuojančių įstatymų pažeidimus kanapės vis dar minimos dažniausiai. Daugumoje Europos šalių su kanapėmis susiję nusikaltimai sudarė 50–90 proc. visų narkotikus reglamentuojančių įstatymų pažeidimų, apie kuriuos pranešta 2010 m. Su kitais narkotikais susijusių nusikaltimų dalis viršijo su kanapėmis susijusių nusikaltimų dalį tik keturiose šalyse: Čekijoje ir Latvijoje – metamfetaminas (atitinkamai 54 proc. ir 34 proc.), Lietuvoje ir Maltoje – heroinas (atitinkamai 34 proc. ir 30 proc.).“
„Nors dalis Afganistane pagaminamos kanapių dervos parduodama Europoje, manoma, kad pagrindinis šio narkotiko tiekėjas į Europą tebėra Marokas. Maroke pagaminta kanapių derva į Europą vežama kontrabanda per Iberijos pusiasalį, o Nyderlandai ir Belgija yra antrinis platintojas bei sandėliuotojas. Neseniai gautos ataskaitos rodo, jog Maroko derva tranzitu gabenama per Estiją, Lietuvą ir Suomiją į Rusiją.“
„2011 m. daugiau nei pusė Europos šalių nurodė, kad gydymo aktyviai ieškantiems vartotojams buvo siūlomos specialios gydymo nuo kanapių vartojimo programos, t. y. programų skaičius nuo 2008 m. padidėjo trečdaliu. Atlikdami naujausią vertinimą Graikijos, Vokietijos, Italijos, Kroatijos, Lietuvos, Liuksemburgo, Nyderlandų, Slovėnijos, Slovakijos ir Jungtinės Karalystės nacionaliniai ekspertai nustatė, kad šiomis programomis galėjo pasinaudoti daugelis kanapių vartotojų.“
„2010 m. Europoje konfiskuoto amfetamino mėginių grynumas ir toliau buvo labai įvairus: nuo mažesnio nei 8 proc. Bulgarijoje, Italijoje, Portugalijoje, Austrijoje, Slovėnijoje, Kroatijoje ir Turkijoje iki 20 proc. ir daugiau šalyse, kuriose pranešama apie amfetamino gamybą – Belgijoje, Latvijoje, Lietuvoje ir Nyderlanduose.“
„Europoje neteisėta metamfetamino gamyba sutelkta Čekijoje: čia 2010 m. aptiktos 307 gamybos vietos, daugiausia nedidelės virtuvinės laboratorijos (šis skaičius sumažėjo nuo 342, 2009 m.). Šis narkotikas gaminamas Slovakijoje, taip pat Vokietijoje, Lietuvoje, Nyderlanduose ir Lenkijoje.“
„2010 m. mažmeninės metamfetamino kainos taip pat buvo labai įvairios, septyniose jas nurodžiusiose šalyse metamfetamino gramas kainavo nuo apytikriai 10–15 eurų Bulgarijoje, Latvijoje, Lietuvoje ir Vengrijoje iki apytikriai 70 eurų Vokietijoje ir Slovakijoje.“
„Kokainas vis dažniau kontrabanda įvežamas per Pietryčių ir Rytų Europą, pirmiausia Balkanų šalių maršrutais ir į Latvijos ir Lietuvos uostus. Pažymėtina, kad 2010 m. itin dideli kokaino kiekiai perimti Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje ir Turkijoje.“
„Europoje ir toliau gaminamas nedidelis opioidinių narkotikų kiekis, daugiausia – naminiai aguonų produktai (pavyzdžiui, aguonų šiaudeliai, aguonų koncentratas iš sutrintų aguonų stiebelių arba galvučių). Apie tai pranešama Estijoje, Lietuvoje ir Lenkijoje.“
„Nors vidutiniškai maždaug pusė visų probleminių opioidų vartotojų Europos Sąjungoje ir Norvegijoje turi galimybę gauti pakaitinį gydymą, padėtis šalyse labai skiriasi: aprėptis buvo gerokai mažesnė Graikijoje (28 proc.), Lietuvoje (17 proc.), Slovakijoje (12 proc.), Lenkijoje (8 proc.) ir Latvijoje (2 proc.).“
„Vertinant dvejų metų perspektyvą, nuo 2008 iki 2010 m., AIDS atvejų padaugėjo Estijoje (nuo 26,8 atvejo milijonui gyventojų iki 46,3 atvejo milijonui gyventojų) ir Lietuvoje (nuo 12,5 atvejo milijonui gyventojų iki 31,8 atvejo milijonui gyventojų). Bulgarijoje, kur anksčiau infekcijų skaičius buvo labai mažas, daugiausia, 9,7 atvejo milijonui gyventojų 2009 m., vėliau, 2010 m., šis skaičius sumažėjo iki 7,4 atvejo milijonui gyventojų.“
„Didžiausias AIDS paplitimas tarp švirkščiamųjų narkotikų vartotojų tebėra Latvijoje, kur naujų atvejų skaičius siekė 27,1 atvejo vienam milijonui gyventojų 2010 m., iki apytiksliai 20,8 naujo atvejo vienam milijonui gyventojų ankstesniais metais. Apie santykinai daug AIDS atvejų tarp švirkščiamųjų narkotikų vartotojų taip pat pranešama Estijoje (9,7 naujo atvejo vienam milijonui gyventojų), Portugalijoje (8,3 atvejo), Lietuvoje (6,0 atvejo) ir Ispanijoje (5,7 atvejo), nors 2005–2010 m. visose šiose šalyse pasireiškė mažėjimo tendencija.“
„Kaip pranešama, Europoje didžiausią nuo perdozavimo mirusiųjų dalį sudaro vyrai (iš viso 80 proc.) (121). Padėtis Europoje skiriasi: apie daugiau nuo perdozavimo mirusių vyrų pranešta pietinėse šalyse – Graikijoje, Italijoje, Portugalijoje, Rumunijoje, Kroatijoje – bei Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje ir Turkijoje.“
Trumpai – narkotikų vartojimo Europoje rodikliai
Čia pateikiami suaugusių žmonių (15–64 metų) rodikliai, nustatyti remiantis naujausiais turimais duomenimis (apklausos atliktos 2004–2010 m. lapkričio mėn., daugiausia 2008–2010 m.).
Kanapės
Vartojo bent kartą gyvenime: maždaug 80,5 mln. (23,7 proc. suaugusių europiečių).
Vartojo per praėjusius metus: maždaug 23 mln. (6,8 proc.) suaugusių europiečių, arba vienas iš trijų bent kartą gyvenime kanapes vartojusių asmenų.
Vartojo praėjusį mėnesį: maždaug 12 mln. (3,6 proc.) asmenų.
Vartojimo per praėjusius metus skirtumai tarp šalių: bendras svyravimas – nuo 0,3 iki 14,3 proc.
Kokainas
Vartojo bent kartą gyvenime: maždaug 15,5 mln. (4,6 proc. suaugusių europiečių).
Vartojo per praėjusius metus: maždaug 4 mln. (1,2 proc.) suaugusių europiečių, arba vienas iš keturių bent kartą gyvenime kokainą vartojusių asmenų.
Vartojo praėjusį mėnesį: maždaug 1,5 mln. (0,5 proc.) asmenų.
Vartojimo per praėjusius metus skirtumai tarp šalių: bendras svyravimas – nuo 0,1 iki 2,7 proc.
Ekstazis
Vartojo bent kartą gyvenime: maždaug 11,5 mln. (3,4 proc. suaugusių europiečių).
Vartojo per praėjusius metus: maždaug 2 mln. (0,6 proc.), arba vienas iš šešių bent kartą gyvenime ekstazį vartojusių asmenų.
Vartojimo per praėjusius metus skirtumai tarp šalių: bendras svyravimas – nuo 0,1 iki 1,6 proc.
Amfetaminai
Vartojo bent kartą gyvenime: maždaug 13 mln. (3,8 proc. suaugusių europiečių).
Vartojo per praėjusius metus: maždaug 2 mln. (0,6 proc.), arba vienas iš šešių bent kartą gyvenime amfetaminus vartojusių asmenų.
Vartojimo per praėjusius metus skirtumai tarp šalių: bendras svyravimas – nuo 0,0 iki 1,1 proc.
Opioidai
Probleminių opioidų vartotojų: apytiksliai 1,4 mln. europiečių.
Beveik 50 proc. visų asmenų, kurie kreipėsi dėl priklausomybės nuo narkotikų vartojimo gydymo, kaip pagrindinį narkotiką vartojo opioidus.
Nuo narkotikų mirė 4 proc. visų 15–39 metų mirusių europiečių; maždaug trijų ketvirtadalių iš jų kūnuose aptikta opioidų.
2010 m. opioidų pakaitalais gydyta maždaug 710 000 opioidų vartotojų.
Tendencijos pagal narkotikų rūšis
2005–2010 m. su kanapėmis susijusių narkotikus reglamentuojančių įstatymų pažeidimų padaugėjo penkiolikoje duomenis teikiančių šalių; Europos Sąjungoje šis skaičius, kaip apytikriai apskaičiuota, padidėjo 20 proc. Mažėjimo tendenciją nurodo Vokietija, Italija, Malta, Nyderlandai ir Austrija.
Su kokainu susijusių nusikaltimų 2005–2010 m. padaugėjo 12 duomenis teikiančių šalių, o mažėjimo tendenciją nurodė Vokietija, Graikija, Austrija ir Kroatija. Europos Sąjungoje su kokainu susijusių nusikaltimų skaičius tuo pačiu laikotarpiu apskritai padidėjo maždaug 12 proc., bet per pastaruosius dvejus metus sumažėjo.
2009 m. nustatyta su heroinu susijusių nusikaltimų mažėjimo tendencija tęsėsi ir 2010 m. ES šių įstatymų pažeidimų vidurkis išliko palyginti stabilus; nustatyta, kad jis didėjo 7 proc. nuo 2005 iki 2010 m. Su heroinu susijusių nusikaltimų skaičius sumažėjo daugiau nei pusėje informaciją pateikusių šalių (12), bet devynios šalys pranešė apie jo padidėjimą tuo pačiu laikotarpiu.
Su amfetaminais susijusių nusikaltimų, apie kuriuos pranešta Europos Sąjungoje, skaičius 2005–2010 m. sumažėjo apytikriai 24 proc., nors atrodo, kad jis per praėjusius dvejus metus išliko stabilus. Su ekstaziu susijusių nusikaltimų skaičius tuo pačiu laikotarpiu sumažėjo dviem trečdaliais (71 proc. sumažėjimas).