Vyriausybė, siekdama atkurti teisinę valstybę Lenkijoje, Konstitucinio Tribunolo pertvarką paskelbė savo prioritetu.
Proeuropietiškų Lenkijos partijų, teisėjų, nevyriausybinių organizacijų (NVO) ir Europos Komisijos nuomone, Konstitucinį Tribunolą politizavo konservatyvioji partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS), valdžusi aštuonerius metus nuo 2015-ųjų iki 2023-ųjų.
Lenkijos teisingumo ministras Adamas Bodnaras ir valdančiosios koalicijos atstovai pirmadienį pristatė parlamento rezoliucijos projektą.
Rezoliucija, kurioje Konstitucinio Tribunolo teisėjai raginami atsistatydinti, laikoma pirmuoju vyriausybės žingsniu pradedant galbūt ilgą ir teisiškai sudėtingą procesą.
D. Tuskas antradienį per spaudos konferenciją užsiminė apie šią rezoliuciją, sakydamas, kad PiS sąjungininku laikomas prezidentas Andrzejus Duda (Andžejus Duda) neabejotinai vetuos bent dalį jos nuostatų.
„Tai, kad bandome tai padaryti dabar, nereiškia, kad šio bandymo neatnaujinsime. Jei prezidentas vetuos, [tai padarysime] po prezidento rinkimų“, – pareiškė jis.
„Darysime viską, kad žmonės pajustų, jog esame teisinė valstybė, nors šiuo metu dar neturime galimybės pakeisti visų įstatymų, jau nekalbant apie konstituciją“, – pridūrė D. Tuskas.
2025 metais Lenkijoje vyks prezidento rinkimai, o A. Duda, šiose pareigose išbuvęs dvi kadencijas, nebegalės siekti perrinkimo.
2015 metų gruodį Lenkijoje kilo konstitucinė krizė, kai Seimas į Konstitucinį Tribunolą paskyrė tris teisėjus, nors mėnesiu anksčiau parlamentas į tas pačias vietas buvo paskyręs kitus žmones. Vėliau prezidentas prisaikdino gruodį išrinktus teisėjus.
Manoma, kad dėl šių paskyrimų Seimas savo rezoliucijoje konstatuos, kad iki 2022 metų pabaigos Konstitucinis Tribunolas priėmė 85 nutarimus dalyvaujant, kaip teigiama, neįgaliotiems asmenims, ir kad šiuo metu Konstitucinio Tribunolo pirmininko pareigas einanti Julia Przylebska (Julija Pšylembska) taip pat yra neįgaliotas asmuo.
„Seimas ragina Konstitucinio Tribunolo teisėjus atsistatydinti ir taip prisidėti prie demokratinių pokyčių proceso“, – sakoma rezoliucijos projekte.
Antradienį vakare Seimo interneto svetainėje buvo paskelbtas rezoliucijos projektas. Jį pasirašė visų koalicijos frakcijų – Pilietinės koalicijos, Lenkijos liaudies partijos (PSL), „Lenkija 2050“ ir „Kairė“ – atstovai.
Parlamentas trečiadienį pradės pirmąjį rezoliucijos svarstymą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!