Terminas „Döner“ kilęs iš veiksmažodžio „dönmek“ („sukimasis“), tačiau dauguma europiečių jį žino tiesiog kaip „Döner kebab“, pridėjus arabų kalbos pavadinimą (kebab), kuriuo vadinama visų rūšių mėsa, kepama ant ugnies, skelbia portalas „Euronews“.
Pavadinimu galės naudotis tik atitinkantys specifikacijas
Turkija nori užregistruoti pavadinimą „Döner“ Europoje, kad jį galėtų naudoti tik tie gamintojai, kurie laikosi užregistruoto gamybos būdo ir produkto specifikacijų.
Jei paraiška bus patenkinta, tik dideli jautienos ir ėrienos gabalai, „horizontaliai supjaustyti 3–5 mm storio juostelėmis“, galės būti ženklinami kaip „yaprak“ (arba pjaustyti griežinėliais) döner. Reikalavimai naminės paukštienos gaminiams – 1–2 cm storio vištienos juostelės.
Apskaičiuota, kad „Döner“ ekonomika Europoje yra verta maždaug 3,5 mlrd. eurų, rašoma pareiškimo tekste, kuriam pritarė Turkijos „Döner“ gamintojų asociacija Europoje (ATDID), nuo 1996 m. atstovaujanti šiam sektoriui Europoje.
Geografinės nuorodos ir saugomo statuso skirtumas
Nors tradiciniai patiekalai kartais siejami su ES saugomų kilmės vietos nuorodų (SKVN) kokybės sistema, jie nėra įtraukti į geografinių nuorodų (GN) sistemą, kuri užtikrina didžiausią intelektinę maisto produktų apsaugą Europoje.
Ši griežtesnė apsauga suteikiama maisto produktams, susijusiems su geografine vietove, o tai netaikoma tradiciniam „Döner“ kepimo būdui, todėl Parmos kumpiui suteikta geografinė nuoroda, o „Jamon serrano“ turi tik saugomą statusą.
Tačiau dėl specializuotos maisto produktų etiketės kilo ginčų, pavyzdžiui, kai italai užginčijo Kroatijoje gaminamo saldaus desertinio vyno tradicinio termino „Prošek“ naudojimą, nes jis galėjo prieštarauti itališkojo „Prosecco“ SKVN.
Graikija gali priešintis
„Döner“ atveju galima tikėtis skundų iš artimos Turkijos kaimynės ir ilgalaikės kultūrinės konkurentės kitoje Egėjo jūros pusėje.
„Teigiama, kad Graikija buvo pirmoji šalis Europoje, pristačiusi „Döner“, per Turkijos ir Graikijos apsikeitimą žmonėmis 1922 m. Graikijoje jis buvo pavadintas „gyro“, – teigiama Turkijos paraiškoje, į kurią vis dar laukiama atsakymo.
Šiuo metu prasidėjo tris mėnesius truksiantis konsultacijų etapas, kurio metu šalys gali užginčyti registraciją keldamos intelektinės nuosavybės klausimus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!