Riaušininkai kai kuriuose Anglijos ir Šiaurės Airijos miestuose ir miesteliuose puldinėja mečetes ir viešbučius, kuriuose apgyvendinti prieglobsčio prašytojai.
Neramumus pakurstė dezinformacija apie praėjusią savaitę įvykdytą mirtiną išpuolį peiliu, pareikalavusį trijų mergaičių gyvybių.
Tačiau trečiadienio vakarą prieš rasizmą ir fašizmą nusiteikusių kontrprotestuotojų buvo daugiau – jie surengė mitingus įvairiuose Anglijos miestuose, įskaitant Londoną, Birmingamą, Bristolį, Liverpulį ir Niukaslą.
„Kieno gatvės? Mūsų gatvės!“ – skandavo protestuotojai, susirinkę į kelių tūkstančių žmonių mitingą Šiaurės rytų Londone esančiame Voltamstou, Kai kurie jų laikė plakatus su užrašais „Sustabdykite kraštutinius dešiniuosius“.
„Gyvenu rajone ir nenorime, kad šie žmonės būtų mūsų gatvėse (...) jie mums neatstovauja“, – naujienų agentūrai AFP sakė 58-erių Sara Tresilian, turėdama omenyje kraštutinius dešiniuosius.
„Turite parodyti (ir) perduoti šią žinią (...) Manau, kad svarbu pasirodyti savo draugams ir kaimynams“, – pridūrė ji.
Policijos komisaro padėjėjas Andy Valentine'as padėkojo „bendruomenėms už susitelkimą visoje sostinėje ir už šį vakarą parodytą bendruomeniškumą“.
Šefilde aktyvistai, stebint riaušių policijai, skandavo: „Sakykite garsiai, sakykite aiškiai, kad pabėgėliai čia laukiami.“
Birmingame šimtai žmonių susirinko prie migrantų paramos centro protestuoti prieš rasizmą, o Braitone taikioje demonstracijoje, policijos duomenimis, dalyvavo apie 2 tūkst. žmonių.
Tačiau ne viskas vyko sklandžiai, pavyzdžiui, Pietų Anglijoje esančiame Olderšote, kur, kaip pranešė britų naujienų agentūra „PA Media“, policijai teko įsikišti tarp prieš rasizmą kovojančių aktyvistų ir grupės žmonių, šaukiančių „Sustabdykite valtis“ – tai nuoroda į migrantus, kurie pasiekia Britaniją, perplaukę Lamanšo sąsiaurį.
Vyriausybė kovai su smurtu pasitelkė 6 tūkst. policijos pareigūnų, jau turėjusių reaguoti į maždaug šimtą kraštutinių dešiniųjų aktyvistų ir kontrprotestuotojų demonstracijų.
Vidaus reikalų sekretorė Yvette Cooper (Ivet Kuper) socialiniuose tinkluose padėkojo „visiems policijos pareigūnams, kurie šį vakarą dirbo, kad apsaugotų ir palaikytų vietos bendruomenes“.
„Ledkalnio viršūnė“
Pareigūnams stengiantis užkirsti kelią naujiems neramumams, teismai pradėjo skirti laisvės atėmimo bausmes su neramumais susijusiems nusikaltėliams.
JK policija nuo riaušių Anglijos miestuose pradžios praėjusią savaitę sulaikė beveik 430 žmonių, mažiausiai 120 iš jų pareikšti kaltinimai. Kelios šalys dėl didžiausių Britanijoje neramumų nuo 2011 metų Londono riaušių įspėjo savo piliečius apie pavojų keliaujant po Jungtinę Karalystę.
Neramumai prasidėjo praėjusį antradienį, kitą dieną po to, kai Šiaurės vakarų Anglijoje esančiame Sautporte per teminę Taylor Swift (Teilor Svift) muzikos šokių pamoką buvo nužudyti trys vaikai.
Neramumus pakurstė socialiniuose tinkluose pasklidę melagingi gandai apie Britanijoje gimusio 17-mečio įtariamojo Axelio Rudakubanos (Akselio Rudakubanos), kuris kaltinamas šešiametės, septynmetės ir devynmetės nužudymu bei dar 10 žmonių sužeidimu, kilmę.
Britų žiniasklaida vėliau pranešė, kad Velse gimusio septyniolikmečio tėvai yra kilę iš Ruandos.
Keliuose miestuose riaušininkai į policiją mėtė plytas, butelius ir signalines raketas. Keli pareigūnai buvo sužeisti. Riaušininkai padeginėjo automobilius, puolė mečetes ir mažiausiai du viešbučius, kuriuose apgyvendinti prieglobsčio prašytojai.
Britų ministras pirmininkas Keiras Starmeris (Kiras Starmeris) įspėjo, kad visi su neramumais susiję asmenys, įskaitant tuos, kurie kursto smurtą internete, bus nubausti „visa įstatymo galia“.
K. Starmeris, buvęs valstybės prokuroras, pažadėjo, kad iki savaitės pabaigos riaušininkams bus paskelbti „esminiai nuosprendžiai“, o jo vyriausybė atlaisvino 500 papildomų vietų kalėjimuose.
Daugybė kaltinamųjų, tarp kurių buvo ir paauglių, jau stojo prieš teisėjus.
Trečiadienį vienas vyras buvo nuteistas kalėti trejus metus, kai prisipažino kurstęs smurtinius neramumus ir Sautporte užpuolęs policijos pareigūną.
Dar du vyrai buvo nuteisti iki pustrečių metų laisvės atėmimo bausmėmis už dalyvavimą šeštadienį Liverpulyje vykusiose riaušėse.
„Šiandien nuteisti trys vyrai yra tik ledkalnio viršūnė ir skausmingo proceso pradžia tiems, kurie neapgalvotai nusprendė įsitraukti į smurtinius neramumus“, – pareiškė prokuroras Jonathanas Eganas (Džonatanas Iganas).
Kaltinami judėjimo „Anglijos gynybos lyga“ šalininkai
Policija dėl smurto kaltina prieš 15 metų įkurto antiislamiško judėjimo „Anglijos gynybos lyga“ (EDL) šalininkus ir su jais susijusias kraštutinių dešiniųjų organizacijas. Šio judėjimo rėmėjai siejami su futbolo chuliganizmu.
Pareigūnai apkaltino EDL įkūrėją Tommy Robinsoną (Tomį Robinsoną) kurstant įtampą, o Kipro, kur, kaip pranešama, jis atostogauja, policija trečiadienį pareiškė esanti pasirengusi prireikus padėti JK kolegoms.
Tačiau vėliau T. Robinsonas socialiniame tinkle „X“ parašė: „Laimė, kad nesu Kipre.“
Mitingai buvo reklamuojami kraštutinių dešiniųjų socialinių tinklų paskyrose su šūkiu „Gana yra gana“.
JK įstatymų leidėjai apkaltino socialinių tinklų platformas skatinant smurtą.
Technologijų magnatas ir socialinio tinklo „X“ savininkas Elonas Muskas (Ilonas Maskas) supykdė britų vyriausybę, paskelbęs keletą provokuojančių žinučių, tarp kurių buvo ir pareiškimas, esą Britanijoje „pilietinis karas neišvengiamas“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!