Leidinys pakalbino keturis ekspertus.
Pirminis tyrimas parodė, kad šimtai Libane sprogusių pranešimų gaviklių buvo užminuoti, trečiadienį pranešė saugumo pareigūnas. Per gaviklių sprogimus visame Libane žuvo mažiausiai 12 žmonių, maždaug 2 800 buvo sužeisti.
Skelbiama, kad sprogę peidžeriai atitinka AR-924 modelio peidžerius, pažymėtus Taivane įsikūrusios bendrovės „Gold Apollo“ prekės ženklu.
Įmonės įkūrėjas Hsu Ching-Kuangas teigia, kad iš tikrųjų šiuos įrenginius pagal licenciją Budapešte gamino įmonė „BAC Consulting“, naudojanti „Gold Apollo“ pavadinimą.
„Aš negaminu peidžerių. Esu tik tarpininkė. Manau, kad jūs neteisingai supratote“, – sakė „BAC Consulting“ vadovė Cristiana Barsony-Arcidiacono.
Kaip peidžeriai tapo sprogmenimis?
Nėra aišku, kuriame etape peidžeriai galėjo virsti bombomis, bet ekspertai gali preliminariai pasakyti, kaip tai galėjo būti padaryta.
Pirmiausia ekspertai siūlo pažvelgti į sprogmenį. Reikia tik labai nedidelio kiekio sprogmens, užtenka gramo ar dviejų, kad „susprogdintumėte kieno nors ranką ar veidą“, sako buvęs Izraelio karinio jūrų laivyno ir žvalgybos darbuotojas daktaras Eyalas Pinko,
Kol kas tiksliai neaišku, kokio tipo sprogmuo buvo panaudotas. Yra nepatvirtintų pranešimų, kad naudotas pentaeritritolio tetranitratas (PETN). Ekspertai „Sky News“ sakė, kad tai taip pat galėjo būti TNT ar kitas lygiavertis sprogmuo.
„Esmė ta, kad juos galima veiksmingai sumaišyti su kitu komponentu ir pagaminti plastikinį sprogmenį“, – sako Londono universitetinio koledžo chemijos profesorius Andrea Sella.
„Taigi tai reiškia, kad į kampukus ir plyšelius galima įterpti šiek tiek šios medžiagos“, – priduria jis.
Anot jo, sprogmenys galėjo būti baterijoje, įtaiso viduje arba paslėpti kitoje peidžerio vietoje. Kaip ir kada tiksliai sprogmenys buvo paslėpti peidžeryje – tai klausimai, į kuriuos dar reikia atsakyti.
Kaip peidžeriai sprogo?
Tačiau kaip sprogmenis galima susprogdinti nuotoliniu būdu, kai jie jau yra peidžeryje?
Kitas dalykas, kuris greičiausiai buvo įdėtas į peidžerį, yra detonatorius, sako ekspertas Karlas Robsonas.
Detonatorius – tai nedidelis cilindro formos daikčiukas, kuris, net ir be jokių pridėtinių sprogmenų, nesunkiai sužeistų, kai tik būtų paleistas.
Norint inicijuoti detonatorių, reikia energijos šaltinio. Šiuo atveju tai yra peidžerio baterija. Tačiau kaip baterija paleidžia detonatorių? Reikia paleidiklio. K. Robsonas jį lygina su šviesos jungikliu, o šiuo atveju jungiklio spragtelėjimas yra tam tikra žinutė, siunčiama į peidžerį.
Ši žinutė, kuri galėjo būti tam tikra raidžių ar simbolių virtinė, yra atpažįstama ir „pradeda kurti sprogimo grandinę“, aiškina E. Pinko.
„Tai reiškia, kad iš akumuliatoriaus imama srovė, kuri įkaitina sprogmenį iki reikiamo energijos lygio. Ir tada įvyksta (sprogimas – red. past.)“ – sako jis.
„Kad įvyktų toks sprogimas, reikia tik sekundės dalies“, – priduria jis.
Ekspertams vis dar kyla klausimų dėl to, kaip peidžeris buvo užprogramuotas reaguoti į pranešimą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!