Vizito metu R. Grossi nepriklausomai įvertins padėtį Kursko AE vykstant Ukrainos puolimui šiame Rusijos regione.
Ukrainos puolimas Kurske tęsiasi jau ketvirtą savaitę.
Ketvirtadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas apkaltino Ukrainą bandymu atakuoti Kursko AE.
Visgi Kremliaus šeimininkas nepateikė jokių įrodymų šiam teiginiui pagrįsti.
Ukraina atmetė šiuos kaltinimus kaip propagandą.
TATENA ne kartą įspėjo apie pavojų, kylantį dėl kovų aplink branduolines elektrines po to, kai 2022 metų vasarį Rusija pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą.
Rusijos pajėgos užėmė Zaporižios atominę elektrinę pirmosiomis plataus masto puolimo prieš Ukrainą dienomis, taip pat trumpam buvo užėmusios šalies šiaurėje esantį nebeveikiančios Černobylio atominės elektrinės kompleksą.
TATENA patvirtino, kad Rusijos pareigūnai jai pranešė, jog praėjusį ketvirtadienį maždaug už 100 metrų nuo Kursko elektrinės panaudoto branduolinio kuro saugyklos buvo rasta dronų nuolaužų.
„Rimta padėtis“
R. Grossi pirmadienį pareiškė, kad „atsižvelgdamas į rimtą padėtį nepriklausomai įvertins, kas vyksta“ atominėje elektrinėje.
„Visų branduolinių elektrinių sauga ir saugumas yra pagrindinis ir esminis TATENA rūpestis“, – pareiškime teigė R. Grossi.
Elektrinė yra maždaug už 60 km nuo Rusijos ir Ukrainos sienos, šalia Seimo upės, ir mažiau nei už 50 km nuo 440 tūkst. gyventojų turinčio Kursko miesto.
Jėgainėje yra keturi reaktoriai, tačiau veikia tik du, o dar du reaktoriai statomi.
Visi keturi reaktoriai yra tokio paties tipo, kaip ir Ukrainos Černobylio atominėje elektrinėje, bet jie neturi apsauginio gaubto.
1986 metais per nesėkmingą saugos bandymą sprogo Černobylio reaktorius ir įvyko didžiausia pasaulyje atominės jėgainės avarija, dėl kurios po didžiąją Europos dalį pasklido didžiulis radiacijos debesis ir dešimtys tūkstančių žmonių buvo priversti evakuotis.
Buvęs TATENA pareigūnas Tariqas Raufas teigė, kad nuo to laiko šių tipų reaktoriai buvo „gerokai patobulinti“.
„Tikimybė, kad įvyks tokio masto incidentas kaip Černobylyje, kai susprogęs reaktorius dega dar kelias dienas, yra lygi nuliui“, – sakė buvęs TATENA direktorius branduolinėms inspekcijoms Robertas Kelley.
Tačiau jis pridūrė, kad atsitiktinė bomba ar didelis artilerijos smūgis į panaudoto branduolinio kuro saugyklas gali padaryti žalą ir paskatinti radioaktyviųjų dujų bei dalelių išsiskyrimą.
Ragino laikytis „didžiausio santūrumo“
Nuo tada, kai tūkstančiai Ukrainos karių ir tankų įsiveržė į Kursko sritį, Rusija ne kartą perspėjo dėl galimo smūgio.
TATENA paragino Rusiją ir Ukrainą laikytis „didžiausio santūrumo“, kad „būtų išvengta branduolinės avarijos, galinčios turėti rimtų radiologinių pasekmių“.
Sekmadienį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pranešė, kad ukrainiečiai Kursko srityje užėmė dar dvi gyvenvietes ir toliau plečia savo kontroliuojamą teritoriją Rusijoje.
Iš Kursko srities pasienio rajonų į saugesnes vietas iki šiol perkelta daugiau kaip 130 tūkst. gyventojų.
Kyjivas teigė, kad puolimu siekiama užkirsti kelią Rusijos smūgiams į jo Sumų sritį ir priversti Rusiją sėsti prie derybų stalo Ukrainos sąlygomis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!