• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Federalinė antimonopolinė tarnyba (FAT) Rusijos pirmojo vicepremjero, prezidento Vladimiro Putino patarėjo ekonomikos klausimais Andrejaus Belousovo vardu pradėjo tikrinti cukraus tiekimą mažmeninės prekybos tinklams ir tarpininkams. Už dirbtinio cukraus trūkumo sukūrimą pažeidėjai bus baudžiami piniginėmis baudomis, prireikus, bylos bus perduotos prokuratūrai.

Federalinė antimonopolinė tarnyba (FAT) Rusijos pirmojo vicepremjero, prezidento Vladimiro Putino patarėjo ekonomikos klausimais Andrejaus Belousovo vardu pradėjo tikrinti cukraus tiekimą mažmeninės prekybos tinklams ir tarpininkams. Už dirbtinio cukraus trūkumo sukūrimą pažeidėjai bus baudžiami piniginėmis baudomis, prireikus, bylos bus perduotos prokuratūrai.

REKLAMA

Kovo 16 dieną, bankiros.ru pokalbio nariai ,,Telegram“ kanale pasidalino tuščių parduotuvių lentynų nuotraukomis skirtinguose Rusijos regionuose. Nuotraukose užfiksuotos tuščios lentynos Toljačio, Pskovo, Korolevo ir Maskvos parduotuvėse.

Pasak FAT, kai kuriuose regionuose cukraus trūkumas parduotuvių lentynose kyla dėl didėjančios paklausos, kurią, pasak tarnybos, skatina nesąžiningos organizacijos. Kas vyksta Rusijoje su cukrumi, iš kur atsirado deficitas ir kodėl pasirinkimas krito būtent ant jo, o ne ant grikių. Apie tai diskusijos vyksta ir kitose Rusijos socialinių paskyrose.

REKLAMA
REKLAMA

Kodėl būtent cukrus?

Ekonomistas, vykdymo operatoriaus „FulEx“ vyriausiasis vadovas Dmitrijus Kondrašovas paaiškino, kad sovietinio deficito laikus prisimenantiems žmonėms žinutės apie tuščias lentynas skatina įjungti išgyvenimo strategiją – reikia ruošti atsargas.

REKLAMA

Cukrus yra kaloringas produktas, be to, jis naudojamas namų ruošai – galima virti uogienę, virti samanę. Dar vienas cukraus pliusas, cukrus neturi galiojimo laiko, sako ekspertas.

„Tuščių lentynų nuotraukos – nereikšmingas reiškinys, tačiau jis skatina minią griauti parduotuves. To pasekmė – nuotraukų gausėjimas ir dar didesnis pirkėjų antplūdis“, – žymi Kondrašovas.

Ar tikrai trūkumas egzistuoja?

Pramonės ir prekybos ministerijos viršininko pavaduotojo Viktoro Jevtuchovo teigimu, cukraus gaminama pakankamai daug, dėl to problemų nėra. Jis taip pat pridūrė, kad Rusijos gamintojai gamina pakankamai cukraus, o atsižvelgiant į tai, kad vyriausybė uždraudė šio produkto eksportą, ministerija tiekimo sutrikimų nesitiki.

REKLAMA
REKLAMA

Jevtuchovas taip pat pažymėjo, kad pandemijos metu visų kategorijų maisto produktų paklausa buvo daug didesnė nei dabar, tačiau tuščių lentynų nebuvo, praneša „Izvestija“. 2020 metais, pasak jo, gamintojai ir prekybininkai įrodė, kad sugeba aprūpinti gyventojus.

Pasak „Promsvyazbank“ analitikos ir ekspertizės centro spaudos tarnybos, pastarąją savaitę prekybos tinklai iš tiesų patyrė lokalų cukraus trūkumą, bet dabartinę situaciją lemia ne produktų trūkumas, o elgesio veiksnys: „Padidėjus neapibrėžtumui, žmonės pradėjo masiškai pirkti ilgalaikio vartojimo prekes, ypač miltus, grūdus ir cukrų. Cukraus suvartojimas nuo kovo pradžios išaugo apie 6,5 karto."

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas vyksta su cukraus kainomis?

„Rosstat“ duomenimis, nuo vasario 26 iki kovo 4 dienos vidutinė cukraus kaina šalyje išaugo 3 proc., o nuo kovo 5 iki 11 dienos – 15,8 proc., o tai buvo rekordinis pabrangimas per pastaruosius dvejus metus.

Generalinė prokuratūra taip pat įpareigojo apygardos prokurorus tikrinti cukraus gamintojus, dėl informacijos apie bandymus sukurti dirbtinį prekių trūkumą, siekiant pakelti jo kainas.

Jevtuchovas pažymi, kad didelėje mažmeninėje prekyboje, kuri užima beveik 40 proc. rinkos, buvo nuspręsta, kad pardavimo ir įsigijimo kainų skirtumas nesiektų daugiau nei 5 proc. Todėl kainos didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje skiriasi.

REKLAMA

Kai kurie pavieniai cukraus gamintojai pradėjo siūlyti savo produkciją su doleriu susietomis kainomis, praneša „Promsviazbank“. Bendrovė mato tam tikrą tarpusavio priklausomybę nuo to, kas vyksta, kai vartotojų elgesys sukuria lokalų deficitą, dėl kurio kyla kainos.

„Atsižvelgiant į tai, kad vidaus paklausa bus visiškai padengta pagal šalies pajėgumus, tikimės, kad artimiausiomis savaitėmis neramumai baigsis, o cukraus kaina stabilizuosis“, – pažymi bankas.

REKLAMA

Kam tai gali būti naudinga?

Ekonomikos dėsniai, rinkos dėsniai veikia stabilų laikotarpį, sako Rusijos gamtos mokslų akademijos narys, nepriklausomas teismo ekonomistas Sergejus Jermakovas. Net jei tai ekonominių krizių laikotarpis, tačiau politinio nestabilumo sąlygomis ekonominiai dėsniai neaktyvūs, prasideda panika.

„Visuomenes panikos priepuoliais susidomi daug žmonių: nesąžiningi konkurentai, negarbingi gyventojai, užjaučiantys ir nepakankamai suvokiantys realią situaciją gyventojai. Ir nė viena iš šių grupių negali būti abstrahuota, todėl yra reikalinga griežta tvarka, kad būtų išvengta nutylėjimo tendencijų “, – pažymi Jermakovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viktoras Jevtuchovas vyriausybės „Telegram“ kanale pareiškė, kad perpardavėjai pasinaudojo cukraus ir druskos bumu pirkdami tonas produkcijos perpardavimui didesne marža, pareiškė vyriausybės.

Kodėl rusai kaupia atsargas?

Jermakovo teigimu, tie, kurie patys ar pagal vyresnės kartos pasakojimus yra ne kartą matę ar girdėję apie trūkumą, lengvai pasiduoda skubotai paklausai. Žmonės net nesusimąsto, kad produkcijos ir žaliavų jo gamybai valstybėje yra labai daug.

REKLAMA

Tokiomis sunkiomis geopolitinėmis sąlygomis ekonomikoje nustoja veikti racionalūs veiksniai, aiškina Verslo ir vadybos akademijos vadovė Natalija Mirošničenko. Tada pradeda ryškėti „emociniai“ elgesio modeliai: vartotojas bijo dar didesnio kainų padidėjimo ar tuščių lentynų, kaip buvo 1990 m. Tai sukelia didžiūlę paklausą, žmonės perka produktus ateičiai, kaip sakoma, „juodai dienai.“

Mūsų šalies gyventojams tokia baimė yra „genetiška“. Tai taip pat siejama su ažiotažu dėl grynųjų pinigų išėmimo iš bankomatų vasario pabaigoje, pažymi Mirošničenka. Be vartotojų, neracionalų elgesį pradeda demonstruoti tiekimo grandinės, kurioms reikalinga stabili kasdienė paklausa, todėl jos pradeda laikyti prekes sandėliuose, „dozuotai“ jas išdėliodamos į lentynas.

Tai yra pateisinama, nes skubotą paklausą gali pakeisti staigus nuosmukis (žmonės sukaups atsargų, o jas teks suvartoti), o tai jau gresia prekybos tinklams tiekimo grandinių lūžiu ir verslo procesų sutrikimu, – teigia ekspertas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų