Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokslininkai sukūrė naują būdą, kaip galimai gydyti Alzheimerio ligą ir nuo jos pasiskiepyti. Tyrimas rodo, kad tiek antikūnais pagrįstas gydymas, tiek baltymų pagrindu sukurta vakcina sumažino Alzheimerio ligos simptomus šios ligos modeliuose su pelėmis, rašo independent.co.uk. 

Mokslininkai sukūrė naują būdą, kaip galimai gydyti Alzheimerio ligą ir nuo jos pasiskiepyti. Tyrimas rodo, kad tiek antikūnais pagrįstas gydymas, tiek baltymų pagrindu sukurta vakcina sumažino Alzheimerio ligos simptomus šios ligos modeliuose su pelėmis, rašo independent.co.uk. 

REKLAMA

Užuot nusitaikę į amiloido beta baltymą (beta amiloidą) smegenyse esančiose plokštelėse, kuris dažniausiai siejamas su Alzheimerio liga, abu produktai yra skirti skirtingai baltymo formai, kuri, kaip buvo manoma, yra labai toksiška. 

Amiloido beta baltymas natūraliai egzistuoja kaip labai lanksčios, į stygas panašios molekulės tirpale, kurios gali susijungti ir sudaryti pluoštus ir plokšteles. 

Didelė dalis šių molekulių sutrumpėja sergant Alzheimerio liga, o kai kurie mokslininkai dabar mano, kad šios formos daro didžiausią įtaką ligos vystymuisi ir progresavimui.  Darbas yra parengtas Lesterio universiteto, Getingeno universiteto medicinos centro ir medicinos tyrimų labdaros organizacijos „LifeArc“ tyrėjų. 

REKLAMA

Profesorius Thomas Bayeris iš Getingeno universiteto medicinos centro sakė: „Klinikinių tyrimų metu nė vienas iš galimų gydymo būdų, tirpdančių amiloidines plokšteles smegenyse, nepasirodė sėkmingas Alzheimerio ligos simptomų mažinimo požiūriu. Kai kurie netgi sukėlė neigiamą šalutinį poveikį. Taigi, nusprendėme ieškoti kito būdo.“ 

„Mes pelėse identifikavome antikūną, kuris neutralizuotų sutrumpintas tirpaus beta amiloido formas, bet neprisijungtų nei prie normalių baltymų formų, nei prie plokštelių“, – paaiškino jis. 

REKLAMA
REKLAMA

Šį antikūną pritaikė dr. Preeti Bakrania ir kolegos iš „LifeArc“, kad žmogaus imuninė sistema jo nelaikytų jo svetimu ir priimtų. Lesterio mokslininkai nustebo, kai išsiaiškino, kaip ir kur šis humanizuotas antikūnas, vadinamas TAP01-04, jungiasi su sutrumpinta beta amiloido forma.  Jie pamatė, kad amiloido beta baltymas buvo susilenkęs atgal į save, plaukų segtuko pavidalu. 

Profesorius Markas Carras iš Lesterio universiteto Struktūrinės ir cheminės biologijos instituto paaiškino: „Tokia struktūra anksčiau nebuvo matyta. Tačiau tokios apibrėžtos struktūros atradimas leido komandai suprojektuoti šį baltymo regioną, kad stabilizuotų plaukų segtuko formą ir tuo pačiu būdu prisijungtų prie antikūno.“ 

„Mūsų idėja buvo ta, kad ši sukurta beta amiloido forma galėtų būti naudojama kaip vakcina, kuri suaktyvintų imuninę sistemą, kad susidarytų TAP01-04 tipo antikūnai“, – paaiškino jis. 

Kai inžinerijos būdu sukurtas amiloido beta baltymas buvo išbandytas su pelėmis, jie nustatė, kad gyvūnai, kuriems buvo suteikta ši „vakcina“, pradėjo gaminti TAP01 tipo antikūnus. 

REKLAMA
REKLAMA

Šis antikūnas ir sukurta beta amiloido vakcina, vadinama TAPAS, buvo išbandyta su dviem skirtingais Alzheimerio ligos pelių modeliais. 

Remdamiesi vizualizavimo technikomis, panašiomis į tas, kurios naudojamos diagnozuojant Alzheimerio ligą žmonėms, mokslininkai nustatė, kad ir antikūnas, ir vakcina padėjo atkurti neuronų funkciją. 

Tyrime teigiama, kad jie taip pat padėjo padidinti gliukozės apykaitą smegenyse, atkurti atmintį ir, nors nebuvo tiesiogiai nukreipti, netgi sumažino beta amiloido plokštelių susidarymą. 

P. Bakrania sakė: „Sužmoginti antikūnai TAP01-04 ir vakcina TAPAS labai skiriasi nuo ankstesnių antikūnų ar vakcinų nuo Alzheimerio ligos, kurios buvo išbandytos klinikiniuose tyrimuose, nes jie nukreipti į skirtingą baltymo formą.“ 

„Tai daro juos tikrai perspektyviais vaistais, terapiniais antikūnais arba vakcina. Iki šiol gauti rezultatai yra labai jaudinantys ir liudija komandos mokslinę kompetenciją. Jei gydymas bus sėkmingas, jis gali pakeisti daugelio pacientų gyvenimą“, – pridūrė ji. 

REKLAMA
REKLAMA

Profesorius M. Carras pridūrė: „Nors mokslas šiuo metu vis dar yra ankstyvoje stadijoje, jei šie rezultatai būtų atkartoti atliekant klinikinius tyrimus su žmonėmis, tai gali būti transformuojantis atradimas.“ 

„Tai suteikia galimybę ne tik gydyti Alzheimerio ligą, kai tik aptinkami simptomai, bet ir potencialiai pasiskiepyti nuo ligos prieš pasireiškiant simptomams“, – teigė jis. 

Mokslininkai dabar ieško komercinio partnerio, kuris klinikinių tyrimų metu paimtų terapinį antikūną ir vakciną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų