Maskvos Ostankino teismas nubaudė Ovsiannikovą 30 tūkst. rublių bauda pagal Administracinių teisės pažeidimų kodekso 2 str., 20.2 p. (nesuderinto viešojo renginio organizavimas). Ji taip pat gali būti patraukta baudžiamojon atsakomybėn. TASS naujienų agentūra, remdamasi šaltiniu teisėsaugos institucijoje, pranešė, kad Rusijoje pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Po teismo Ovsiannikova sakė, kad visą šį laiką advokatams nebuvo leista lankytis pas ją ir susisiekti su jos artimaisiais.
„Noriu padėkoti visiems už jų paramą, draugams ir kolegoms. Pastarosios dienos buvo išties labai sunkios. Dvi dienas praleidau be miego. Mano apklausa truko virš 14 valandų, nebuvo leista susisiekti su šeima ir draugais, man nebuvo suteikta bet kokia teisinė pagalba“, – sakė ji po to, kai po sulaikymo galėjo perduoti žinią.
Paskelbė, kad žmonėms meluojama
2022 m. kovo 14 d. pirmojo kanalo vedėja Jekaterina Andrejeva, viena reikšmingiausių Rusijos valstybinės televizijos asmenybių, vedė tiesioginę vakaro žinių laidą. Jai kalbant apie ministro pirmininko Michailo Mišustino planus sušvelninti sankcijų poveikį, studijoje pasirodė šviesiaplaukė moteris su plakatu su užrašu „NO WAR („Karui – ne“) Sustabdykite karą, netikėkite propaganda, čia jie jums meluoja. Plakato apačioje buvo angliškas užrašas „Russians against war“ („Rusai prieš karą“).
Protestuotoja ištarė kelias frazes, įskaitant „Karui – ne! Sustabdykite karą!" – ir bandė atsistoti taip, kad ji būtų matoma kadre. Po kelių sekundžių nuotrauką pakeitė įrašytas siužetas.
Pirmojo kanalo redaktorė Marina Ovsiannikova iškart po incidento buvo sulaikyta.
Pranešėja Jekaterina Andrejeva tęsė laidą. Vėliau savo tinklaraštyje – Rusijoje užblokuotame „Instagram“ tinkle – ji pasakojo, kad aistra jogai jai padėjo išlikti ramiai „kritinėje situacijoje“.
Žurnalistė iš Kubanės
Prieš eidama į eterį su antikariniu plakatu, Ovsiannikova nufilmavo vaizdo įrašą – iškart po incidento įrašas buvo paviešintas socialiniuose tinkluose. „Mano tėvas ukrainietis, o mama rusė – ir jie niekada nebuvo priešai“, – sako ji. Tai, kas dabar vyksta Ukrainoje, ji vadina „nusikaltimu“, o Rusiją – „šalimi agresore“.
Ji teigia, kad pastaraisiais metais dirbo Pirmajame kanale ir „skelbė Kremliaus propagandą“. „O dabar man labai gėda!“ – sako Ovsiannikova.
Ovsiannikovos mergautinė pavardė – Tkačuk. „RT“ vyriausioji redaktorė Margarita Simonyan rašė: „Dabar smagiausia. Jei Ovsiannikova tikrai, kaip rašo, Marina Tkačuk, tai aš ją labai gerai prisimenu. Ji nebuvo mano kurso draugė, bet buvo Valstybinės televizijos ir radijo transliuotojų bendrovės „Kuban“ direktoriaus Runovo numylėtinė ir dėl jos jis įnirtingai priešinosi mano paskyrimu Rusijos valstybinės televizijos ir radijo transliuotojų kompanijos Krasnodaro teritorijai korespondentu, kadangi jis norėjo skirti šią vietą Ovsiannikovaj.“
Kubanėje Marina Ovsiannikova yra visiems žinoma, nors, pasak jos tuometinių kolegų, 2002 metais išvykusi į Maskvą, ji su niekuo nepalaikė artimos draugystės ryšių. Viena iš jos kolegių Rusijos valstybinėje televizijos ir radijo transliuotojų kompanijoje „Kubanė“, sutikusi kalbėti anonimiškai, BBC sakė: „Po 2000-ųjų aš su Marina nebendravau, bet kai dirbome kartu, nepastebėjau, kad ji turėjo konkretų ideologinį požiūrį, ji turėjo daug ambicijų, todėl ji atsidūrė Maskvoje."
Margaritos Simonyan minimas Vladimiras Runovas, Kubano leidiniui 93.ru sakė, kad Ovsiannikova „dirbo paprasta korespondente ir buvo pakankamai atkakli“. Paklaustas, ar rėmė ją, Runovas atsakė: „buvau daugelio žmonių rėmėju, įskaitant ją“.
Priėjau prie taško
„Naujienų redaktoriaus darbas susijęs su nuolatiniu medžiagos ruošimu, pagal kurią vėliau yra kuriami siužetai, redaguojame scenarijus, atliekame ir kitus kasdieniam redakcijos darbui reikalingus dalykus“, – BBC sakė buvęs Pirmojo kanalo redaktorius, pageidavęs likti anonimiškas.
„Sakyti, kad dirbi mechaninį darbą ir nesigilini į tai, kas bus skelbiama eteryje, žinoma, negalima, – sako jis. – Asmeniškai jos nepažįstu, tačiau kai dirbau „pirmajame“, ypatingai aiškių ideologinių požiūrių tarp darbuotojų nebuvo. Žinoma, daugelis žmonių susimąsto, ką daro – ir kai kam tai patinka, bet kai kuriems visai ne. Tie, kuriems tai nepatinka, turėtų savęs paklausti: „ką aš apskritai veikiu darbe". Matyt, Ovsiannikova pasiekė tašką.“
Pirmojo kanalo spaudos tarnyba įvykį pakomentavo lakoniškai: „Buvo pradėta vidinė šio epizodo patikra“.
Socialiniuose tinkluose pasirodė daugybė įrašų, palaikančių žurnalistę. Kai kurie mano, kad jos poelgis yra herojiškas. „Twitter“ tendencijose Marinos Ovsiannikovos vardas kurį laiką užėmė pirmąją vietą. Vėliau paskelbta apie kelių žinomų Rusijos televizijos žurnalistų atleidimą. Visų pirma, pasitraukė Pirmojo kanalo korespondentė Paryžiuje Žanna Agalakova ir „NTV" korespondentas Briuselyje Vadimas Gluskeris, taip pat „NTV“ laidų vedėja Lilia Gildejeva.
Iš karto – viso gero
Ilgą laiką nebuvo aišku, kas nutiks Marinai Ovsiannikovai dėl jos veiksmų. Tik beveik po dienos paaiškėjo, kad teismas jai skyrė 30 tūkst. rublių baudą. Iš pradžių advokatai bandė ją surasti – skambino ir nuvyko į skirtingus policijos komisariatus bei laikinojo sulaikymo centrus.
Apie Ovsiannikovos likimą nieko nepavyko sužinoti net iš jos vyro „RT“ direktoriaus Igorio Ovsiannikovo (Margarita Simonyan sako, kad jie „seniai išsiskyrę“). Marija Baronova, aktyvistė ir buvusi RT darbuotoja, BBC pasakojo vakarinį pokalbį su juo:
- Labas, Igori?
– Taip.
– Mano vardas Marija Baronova, dabar su teisininkais bandome surasti jūsų žmoną, mums reikia jūsų pagalbos.
– O, ne, iš karto – viso gero!
Naktį Mariną Ovsiannikovą bandę surasti advokatai patvirtino, kad Igoris Ovsiannikovas kategoriškai atsisakė dalyvauti jos paieškoje. BBC Rusijos tarnyba bandė susisiekti su Ovsiannikovu, jis atsakė ir patvirtino, kad tai jis – tačiau, kai nurodėme pokalbio temą, jis nusikeikė ir padėjo ragelį.
15 valandą pagrindiniame Tyrimų komiteto tyrimo skyriuje lankėsi advokatė Anastasija Kostova, kuri taip pat nuo vakaro ieškojo Ovsiannikovos.
„Jie man pasakė, kad medžiaga apie Ovsiannikovą buvo gauta, bet dar neužregistruota. Kur yra Ovsiannikova, jie nežino“, – BBC sakė advokatė.
Kiek vėliau tapo žinoma, kad Ovsiannikova buvo pristatyta į Ostankino apygardos teismą, o advokatas Antonas Gašinskis gina ją teisme. Gašinskis protestuotojus gynė Baltarusijoje, o 2021 metų liepą iš jo buvo atimta advokato licencija, tačiau vėliau jis gavo advokato licenciją Rusijoje. Advokatas gynė rusus Sofiją Sapegą ir Jegorą Dudnikovą, kurie Minske buvo persekiojami dėl dalyvavimo protestuose, taip pat teismuose atstovavęs žurnalistų, nušviečiančių protestus Baltarusijoje, interesus.