Sostų karai: kaip 18 mlrd. turtą valdantis Saudo Arabijos princas atsidūrė už grotų

Šį savaitgalį pasaulį sudrebino Saudo Arabijos pareiškimas dėl masinių karališkosios šeimos ir su ja siejamų asmenų sulaikymų. Tarp įtariamųjų korupcija atsidūrė ir JAV prezidento nemalonėje atsidūręs princas Al Waleedas bin Talalas, rašoma RBC.

„Iškėlė asmeninius interesus aukščiau visuomeninių“

Lapkričio 4-osios vakarą Saudo Arabijos karalius Salmanas išleido įsaką dėl kovos su korupcija ir pareiškė, kad yra nusiteikęs „galutinai nutraukti valdžios struktūrų savivaliavimo atvejus“. Anot monarcho išplatinto pranešimo, aukščiausiuose valdžios sluoksniuose atsidūrė žmonės, „kurie savo asmeninius interesus iškėlė aukščiau visuomeninių“, su banaliu siekiu neteisėtai praturtėti.

Netrukus vietinė televizija „al Arabiya“ paskelbė apie masinius sulaikymus: įtarimai korupcija pateikti 11 karališkosios Saudo Arabijos šeimos narių, keturiems dabartiniams ir „dešimtims“ buvusių ministrų. Tarp jų – princas Al Waleedas bin Talalas ir buvęs nacionalinės gvardijos ministerijos vadovas Mitebas bin Abdullah. Ką konkrečiai padarė saudiečių karališkosios dinastijos atstovai, nėra tikslinama. Tačiau „Bloomberg“ pranešė, kad al Waleedas buvo sulaikytas savo stovykloje dykumoje.

Princas prieš princą

Žiniasklaidoje pasirodė kelios versijos, ko tokiais veiksmai siekia 81-ių saudiečių karalius. „Bloomberg“ skelbia, kad sulaikymai tik sustiprino gandus apie tai, kad karalius Salmanas tuo pačiu „valo kelią į sostą“ savo 32 metų sūnų Mohammedui bin Salmanui. Būtent jo sąjungininkas Khaledas bin Ayyafas pakeitė Mitebą nacionalinės gvardijos vadovo poste. Agentūros pašnekovai nurodė, kad pastaruosius mėnesius svarbius postus valdžioje perima žmonės iš sosto paveldėtojo rato, o Mitebas vargais negalais stengėsi išlaikyti savo poziciją.

Artimųjų Rytų ekspertas Hani Sabra „Bloomberg“ papasakojo, kad sosto paveldėtojo pozicijų stiprinimas anksčiau iššaukė nemažą nepasitenkinimą tarp daugelio įtakingų sauditų. Dabar, kuomet Khaledas bin Ayyafas perėmė institucijos, kuri laikoma buvusio karaliaus Abdullah klano bastionu, numatyti reakciją karališkosios šeimos viduje praktiškai neįmanoma.

REKLAMA

Regiono ekspertai buvo nustebinti al Waleedo sulaikymu, šis milijardierius ne sykį viešai deklaravo savo lojalumą tiek karaliui Salmanui, tiek ir jo sūnui. Pavyzdžiui, rugsėjį „Alwaleed Kingdon Tower“ dangoraižyje buvo pakabintas didžiulis monarcho portretas nacionalinės šventės metu. Tačiau „Market Watch“ nurodo, kad princui galėjo priminti jo artimuosius. Jeigu pats al Waleedas ir nepretendavo į valdžią šalyje, tai jo tėvas Talalis ben Abdulas Azizas aktyviai pasisakė prieš princo Muhammedo iškėlimą į valdžią. Leidinio šaltiniai šį staigų „valymą“ sieja su tariamu karaliaus Salmano sprendimu pasitraukti iš valdžios jau šių metų pabaigoje ar kitų pradžioje.

Veidu į Iraną ir nugara į Trumpą

Al Waleedo sulaikymas iššaukė nuostabą tarp jo verslo partnerių. Pasak „The New York Times“, jis ne veltui buvo vadinamas Artimųjų Rytų Warrenu Buffetu. „Forbes“ al Waleedo turtus vertina 18 mlrd. dolerių, o tai leidžia jam užimti 45-ąją vietą turtingiausiųjų žmonių planetoje sąraše. Jis valdo 95 proc. „Kingdom Holding“ akcijų ir yra stambiausias vieno iš pasaulinių finansų giganto „Citigroup“ (daugiau nei 6 proc. akcijų) akcininkų. Jam taip pat priklauso tokių bendrovių kaip „Four Seasons“ (kartu su Billu Gatesu jie valdo 95 proc. akcijų), „Twitter“, „21st Century Fox“, „Disney“, akcijos. Jam priklauso viešbučiai „George V“ Paryžiuje ir „Plaza“ Niujorke.

Anot „The New York Times“, princo areštas atliktas tuo metu, kai Saudo Arabijos princas Mohammedas stiprina ryšius su JAV prezidentu Donaldu Trumpu. Al Waleedas, nepaisant sudėtingų Rijado santykių su Teheranu, dar prieš kelerius metus planavo investuoti į Irano ekonomiką ir to atsisakė tik dėl griežtos karaliaus Salamano pozicijos. Mohammedas savo požiūriu į Teheraną niekuo neprieštarauja D. Trumpo politikai Irano atžvilgiu.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų