Su tarptautiniu teroristų tinklu „al Qaeda“ susijusi Somalio kovotojų grupuotė prisiėmė atsakomybę už šeštadienį surengtą kruviną ataką viename prekybos centre Kenijos sostinėje, per kurią žuvo bent 30 žmonių, o dar dešimtys buvo sužeisti.
„Al Shebab“ oficialioje paskyroje socialiniame tinkle „Twitter“ šeštadienį paskelbtoje žinutėje sakoma, kad ši ataka yra atsakas į Kenijos karinius veiksmus Somalyje, kur Afrikos Sąjungos kariai kaunasi su islamistais. Džihadistai paskelbė dabar savo kovos veiksmus perkelsiantys į Keniją.
Grupuotė nurodė, kad jos kovotojai įsiveržė į prabangų prekybos centrą „Westgate“ Nairobyje apie vidurdienį ir tebebuvo ten užsibarikadavę, praėjus devynioms valandoms.
„Mudžahidai šiandien apie vidurdienį įžengė į #Westgate prekybos centrą ir tebėra prekybos centro viduje, kovodami su #Kenijos kafirais (musulmonų tikėjimo neišpažįstančiais žmonėmis) savo pačių teritorijoje“, – sakoma „al Shebab“ pranešime.
Vienas saugumo tarnybų šaltinis sakė, kad policija ir kariai pagaliau „užspeitė“ užpuolikus po kelias valandas trukusių įnirtingų susišaudymų ir karštligiškos prekybos centro lankytojų evakuacijos, policininkams tikrinant parduotuves vieną po kitos.
„Užpuolikai buvo izoliuoti ir užspeisti viename aukšte. Kita prekybos centro dalis atrodo saugi“, – šaltinis informavo naujienų agentūrą AFP, tęsiantis saugumo pajėgų operacijai.
Aukšti policijos pareigūnai nurodė, kad užpuolikai, kurių buvo apie dešimt, yra gerai organizuota „teroro gauja“.
Šis prekybos centras, kuriame įsikūrusio kelios Izraelio verslininkams priklausančios įstaigos, yra viena iš pagrindinių vietų leisti laisvalaikį Nairobyje gyvenantiems vakariečiams. Apie vidurdienį, kai prasidėjo ši ataka, jame buvo apie tūkstantis žmonių.
Turtingojo Kenijos visuomenės sluoksnio simboliu tapęs keturių aukštų centras, pastatytas 2007 metais, seniai laikomas potencialiu taikiniu teroristams.
„Al Shebab“ savo žinutėje rašo, kad jos perspėjimai dėl Kenijos kariuomenės veiksmų Somalyje buvo ignoruojami.
Grupuotė „daug kartų perspėjo Kenijos vyriausybę, kas neišvedus jos pajėgų iš Somalio bus griežtų pasekmių. Tačiau Kenijos vyriausybė buvo kurčia mūsų kartojamiems perspėjimams ir toliau žudė nekaltus musulmonus Somalyje“, sakoma „Twitter“ pranešime, paskelbtame paskyroje @HSM_Press.
Kenijos pajėgos įžengė į Somalį prieš dvejus metus kautis su „al Shebab“ ir tebėra toje šalyje, palaikydamos Afrikos Sąjungos misiją, padedančią tarptautinės bendruomenės remiamai Somalio vyriausybei.
Vienas šios islamistų grupuotės atstovas patvirtino, kad „al Shebab“ organizavo ataką Nairobyje.
„Kenijos krikščionių vyriausybė įsiveržė į mūsų šalį 2011-ųjų spalį, nužudydama daug nekaltų civilių savo kariniais naikintuvais“, – sakoma šeicho Ali Mohamudo Rage (Alio Mohamedo Ragės) pranešime.
„Perspėjome Keniją dėl tos atakos, tačiau ji ignoravo (mus), prievarta užėmusi mūsų žemes ... žudydama nekaltus civilius, – pridūrė jis. – Tai paskatino mudžahidus surengti keršto atakas Kenijoje. Šiandien vienas „Shebab al Mujahedeen“ dalinys atakavo svarbų centrą Kenijoje, perimdamas jo kontrolę.“
„Jeigu norite ramybės Kenijoje, to nebus, kol jūsų vaikinai yra mūsų žemėse“, – rašo A.M.Rage.
„Beprasmiškas smurto aktas“
Vienas įvykių liudininkas pasakojo AFP girdėjęs užpuolikus kalbant arabiškai arba somalietiškai, taip pat matė, kaip jie vykdo egzekucijas prekybos centro lankytojams. Tikėtina, kad ši ataka taps didžiausia nuo 1998 metų, kai per sprogdinimus JAV ambasadoje žuvo per 200 žmonių.
„Dabar aukų skaičius – 30 žmonių, įskaitant žuvusius įvykio vietoje ir ligoninėje“, – vienas aukštas policijos pareigūnas sakė žurnalistams. Šį skaičių patvirtino Kenijos Raudonasis kryžius, pridūręs, jog dar 60 žmonių buvo sužeisti.
Kaip pranešama, tarp sužeistųjų esama amerikiečių, o Jungtinės Valstijos pareiškė smerkiančios šį „beprasmį smurto aktą“.
„Turime pranešimų apie Amerikos piliečius, sužeistus per šią ataką, o JAV ambasada aktyviai komunikuoja, kad suteiktų pagalbą“, – sakė JAV Valstybės departamento atstovė Marie Harf (Meri Harf), nepateikusi daugiau detalių dėl privatumo priežasčių.
Incidento vietoje esantys policijos pareigūnai sakė, kad vienas per susišaudymą sužeistas įtariamasis buvo suimtas ir išvežtas į ligoninę su ginkluota sargyba.
„Gavome pranešimų, kad užpuolikų esama iki dešimties, ir jų apranga iš pažiūros buvo vienoda, o kiti buvo užsidengę veidus, – sakė kitas policijos pareigūnas. – Atakos pobūdis ir jų kalbų su aukomis pobūdis rodo, kad tai gerai suplanuota teroro gaujos ataka.“
Kenijos kariai buvo matomi judantys aplink prekybos centrą ir jo viduje, o prie operacijos taip pat prisidėjo specialiosios pajėgos. Vienas AFP žurnalistas sakė matęs, kaip bent 20 žmonių buvo išgelbėti iš vienos žaislų parduotuvės. Dešimtys sužeistųjų, tarp jų buvo kraujuojančių vaikų, buvo išnešti neštuvais.
Vienos parduotuvės direktorius, sugebėjęs pabėgti, sakė, kad vienu metu „atrodė, jog šauliai užėmė visą prekybos centrą“.
„Jie kalba ne suahilių kalba. Jų kalba panaši į arabų ar somaliečių, – teigė vienas iš prekybos centro pabėgęs liudininkas, vardu Jay (Džėjus). – Mačiau, kaip žmonėms vykdomos egzekucijos, prieš tai paprašius, kad jie kažką pasakytų.“
Sukrėsti žmonės – juodaodžiai, baltaodžiai ir indai – buvo matomi bėgantys iš „Westgate“, laikydami rankose vaikus, o kiti slinko palei sienas, saugodamiesi atsitiktinių kulkų.
Apsipirkt į prekybos centrą atvykęs Kennethas Kerichas (Kenetas Keričas) pasakojo apie viduje kilusią paniką.
„Staiga išgirdau šūvius, ir pamačiau, kaip visi aplink bėga, todėl mes atsigulėme. Mačiau du žmones, kurie gulėjo ir kraujavo – manau, į juos pataikė kulkos“, – sakė jis.
Dar vienas liudininkas sakė matęs negyvą vaiką, išvežamą iš prekybos centro vežimėlyje.
„Užpuolikai mėgino šauti man į galvą, bet nepataikė. Nušauti bent 50 žmonių. Neabejotina, kad aukų daug“, – prekybos centro darbuotojas Sudjaras Singhas (Sudžaras Singhas) sakė AFP.
Prie prekybos centro liko daug kulkomis suvarpytų automobilių, o Raudonasis Kryžius paskelbė prašymą duoti kraujo sužeistiesiems. Policija nurodė žmonėms laikytis atokiai nuo „Westlands“.
Tame prekybos centre lankydavosi daug Kenijoje gyvenančių užsieniečių, įsikūrusių aplinkiniuose rajonuose, tarp jų – didelio Jungtinių Tautų (JT) centro darbuotojai.
JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas stebi įvykius Nairobyje „atidžiai ir su nerimu“, sakoma jo biuro pranešime.
Tuo tarpu Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as (Viljamas Heigas) „Twitter“ žinutėje rašo, kad jo šalis „glaudžius bendrauja su Kenijos pareigūnais dėl atakos Nairobyje. Mūsų neatidėliotinas prioritetas – Jungtinės Karalystės piliečių gerovė.“
Vėliau kalbėdamas per televiziją W.Hague'as pareiškė, kad į šią krizę „neabejotinai“ yra patekę Britanijos piliečiai, o diplomatai siekia gauti išsamių detalių apie galimus nukentėjusius arba aukas.
„Neabejotinai, kad esama ten užkluptų Britanijos piliečių, todėl turėtume būti tam pasiruošę“, – sakė jis.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.