Nenuostabu, kad per pastaruosius ketverius metus COVID-19 atvejų yra mažiau nei per patį piką, tačiau duomenys parodo, kad vien Didžiojoje Britanijoje susirgimų skaičius siekė apie 1,2 mln. žmonių.
Kadangi žmonės nebepraneša savo tyrimų rezultatų, patikimiausi naujausi COVID-19 paplitimo įverčiai gaunami iš statistikos biurų ir apsaugos agentūrų.
Portalo „SkyNews“ teigimu, iš statistikos matyti, kad išplitus JN.1 atmainai virusas paskutinį kartą labiausiai paplito prieš Kalėdas, gruodžio 19–23 d. kai vienam iš 23 žmonių buvo diagnozuotas koronavirusas.
Susirgimų skaičius didelis
„Kasmet vis dar pastebime kelias COVID-19 bangas, nes virusas vis dar vystosi neįtikėtinu greičiu. Nors pikas atrodo ne toks dramatiškas, bet pasikartojančios bangos parodo, kad bendras susirgimų atvejų skaičius yra labai didelis“, – teigė Lydso universiteto Jungtinėje Karalystėje virusologijos profesorius Stephenas Griffinas.
Prieš Kalėdas, kai buvo didžiausias susirgimų skaičius, ligoninėje gydėsi ne tiek daug pacientų, palyginti su pirmosiomis pandemijos dienomis.
Rodo rimtas komplikacijas
„Tyrimai pradeda rodyti rimtas koronaviruso komplikacijas, kurių galime nepajausti daugelį metų. COVID-19 yra spektras, o ilgasis koronavirusas yra tik viena jo dalis. Tai niekada nebuvo tik peršalimas. Kuo daugiau kartų esate užsikrėtę, tuo didesnė širdies ir kraujagyslių, neurologinė ir endokrininė rizika. Visa tai gali sukelti rimtų pasekmių“, – teigė daktarė Rae Duncan, „Newcastle Hospital NHS Foundation Trust“ konsultantė kardiologė ir ilgojo koronaviruso tyrimų gydytoja.
Kaip vieną iš pasekmių gydytoja įvardija „paslėptą tylųjį organų pažeidimą“, kuris yra besimptomis.
Jungtinės Karalystės biobanko tyrime nustatyta, kad neskiepytiems žmonėms, praėjus iki pusantrų metų po COVID-19, padidėjo širdies ir kraujagyslių ligų mirties rizika. Kiti, įskaitant Taivano mokslininkų surinktus duomenis, kurie rodo kur kas didesnį mirtingumą nuo koronaviruso tarp Alzheimerio liga sergančių žmonių.
Kenčia ir vaikai
Vieno tyrimo duomenimis, kūdikiams, kuriems gimstant neskiepyta motina sirgo koronavirusu, buvo 20,3 proc. rizika, kad jų neurologinis vystymasis atsiliks, palyginti su 5,9 proc. kūdikių, kurių motinos nėštumo metu nesirgo COVID-19.
R. Duncan priduria, kad, atsižvelgiant į naujus tyrimus, virusas gali kelti širdies ir kraujagyslių ligų riziką vaikams. Ji taip pat teigia, kad vaikai turėtų sugrįžti į mokyklas praėjus trims dienoms po teigiamo koronaviruso testo.
„Mes iš esmės nusprendėme ignoruoti COVID-19 poveikį mūsų vaikams, ir manau, kad tai tikrai blogas sprendimas“, – pridūrė gydytoja.
Mirčių sumažėjo
Praėjusiais metais perteklinių mirčių skaičius vis dar buvo didesnis už penkerių metų vidurkį, tačiau, palyginti su 2022 m., sumažėjo – nuo daugiau nei 30 tūkst. 2022 m. iki beveik 27 tūkst. 2023 m.
Rae Duncan teigia, kad skubiai reikia daugiasluoksnės visuomenės sveikatos apsaugos, kurią sudarytų ne vien sezoninės vakcinos, bet ir vėdinimo sistemos, kurios užtikrintų švaresnį patalpų orą.
„Jau licencijuoti vaistai galėtų padėti žmonėms, patiriantiems ilgalaikių koronaviruso komplikacijų, tačiau svarbu, kad juos finansuotų vyriausybė“, – pridūrė R. Duncan.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Beje, tie kas nesimarrmaliavo turi gražius, sveikus pabiručius. - Te [DIEVAS] juos ir toliau saugo.