Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas, priimdamas naujo šaltojo karo idėją, siekia stiprinti bendradarbiavimą su Jungtinėms Valstijoms oponuojančiomis šalimis, dėl suintensyvėjusių Pchenjano ginklų bandymų JAV ir Pietų Korėjai išplėtus savo karines pratybas.
Pchenjano delegacija, vadovaujama Šiaurės Korėjos išorės ekonominių santykių ministro Yun Jung Ho, antradienį išskrido į Iraną, trečiadienį pranešė KCNA. Valstybinė žiniasklaida iš karto nepateikė daugiau informacijos.
Pchenjanas ir Teheranas yra vienos iš nedaugelio pasaulio vyriausybių, remiančių Rusijos prezidento Vladimiro Putino invaziją į Ukrainą, ir abi yra kaltinamos karinės įrangos Rusijai tiekimu.
Praėjusį kartą Šiaurės Korėja aukšto rango pareigūnus į Iraną siuntė 2019-ųjų rugpjūtį, kai savaitę trukusį vizitą surengė Pchenjano marionetinio parlamento vicepirmininko Pak Choi Mino vadovaujama grupė. Abi šalys palaikė intensyvius diplomatinius ryšius, kol Šiaurės Korėja, siekdama užkirsti kelią pandemijai, uždarė savo sienas. 2023-aisiais Šiaurės Korėja pradėjo vėl atsargiai atsiverti.
Pietų Korėjos Suvienijimo ministerija, kuri tvarko reikalus su Šiaurės Korėja, iš karto nekomentavo Yun Jung Ho vizito į Iraną.
Šiaurės Korėja jau kelis mėnesius stengiasi didinti savo ryšių su Rusija ir Kinija matomumą, Kim Jong Unui bandant išsivaduoti iš diplomatinės izoliacijos ir prisijungti prie fronto prieš JAV.
2023 metais Kim Jong Unas lankėsi Rusijos Tolimuosiuose Rytuose, kur įvyko retas aukščiausiojo lygio susitikimas su V. Putinu. Jo metu buvo pabrėžtas besiplečiantis šalių karinis bendradarbiavimas, įskaitant įtariamą artilerijos sviedinių, raketų ir kitų šaudmenų perdavimą Rusijai.
Šio mėnesio pradžioje Kim Jong Unas priėmė trečią pagal rangą Kinijos pareigūną Zhao Leji, kuris yra Kinijos komunistų partijos Politinio biuro nuolatinio komiteto narys ir aukščiausio rango Kinijos įstatymų leidėjas. Tai buvo šių šalių aukščiausio lygio susitikimas per daugelį metų.
Trečiadienį įtakingoji Šiaurės Korėjos lyderio sesuo Kim Yo Jong pasmerkė naujausias JAV ir Pietų Korėjos bendras karines pratybas ir tvirtino, kad sąjungininkai niekada nepalauš Pchenjano ryžto stiprinti „mūsų didžiulį ir galingiausią karinį raumenį“.
Pareiškimas paskelbtas praėjus savaitei po to, kai JAV ambasadorė prie Jungtinių Tautų Linda Thomas-Greenfield paragino tarptautinę bendruomenę atkreipti dėmesį į Šiaurės Korėjos, Irano ir Rusijos karinio bendradarbiavimo galimybę. Iranas kaltinamas tiekiantis Rusijai dronus – naudoti kare prieš Ukrainą.
„Esame susirūpinę dėl to, kad iraniečiai tiekia ginklus rusams, o rusai taip pat remia pastangas padėti [Šiaurės Korėjai] plėsti ginklų kūrimo mokslinius tyrimus. Ir, be abejo, taip būtų ir Irano atveju“, – sakė ji.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!