2024 m. Europoje, Azijoje ir JAV užfiksuoti „100 dienų kosulio“, kaip dar kitaip jis vadinamas, protrūkiai, skelbia portalas „The Sun“.
Susilpnėjęs imunitetas, ar bakterijos mutacija?
Nuo sausio mėnesio Jungtinėje Karalystėje ir Europoje smarkiai padaugėjo kokliušo atvejų, o tai yra didžiausias šuolis nuo 2012 m. JAV pranešta apie nedidelius susirgimų telkinius keliose vietovėse, įskaitant Niujorką, San Franciską ir Havajus.
Kinijoje šių metų sausio mėnesį užregistruota daugiau kaip 15 tūkst. susirgimų, t. y. 15 kartų daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai.
Įprastai ligos, kurią sukelia „Bordetella pertussis“ arba „Bordetella parapertussis“ bakterijos, protrūkiai vyksta kas trejus ar ketverius metus.
Iki šiol ekspertai neįprastai didelį šių metų susirgimų skaičių visame pasaulyje aiškino susilpnėjusiu gyventojų imunitetu – pandeminių apribojimų padariniais.
Tačiau Kinijos mokslininkai mano, kad „labiau tikėtina“, jog bakterija mutavo, kad pagerintų savo gebėjimą išvengti vakcinos sukeltos apsaugos.
„Labiau tikėtina, kad pagrindinis veiksnys, lemiantis kokliušo plitimą, amžiaus pokyčius ir vakcinos išvengimą, yra patogeno evoliucija, o ne plačiai paplitusi nuomonė apie silpnėjantį imunitetą ar „imuniteto stoką“, – teigia ligą stebėję tyrimo autoriai.
Šalyje sparčiai plinta nauja ligos atmaina, vadinama MR-MT28, kuri, atrodo, „unikaliai gali sukelti dideles infekcijas vyresnio amžiaus vaikams ir skiepytiems asmenims“.
Be to, jis atsparus daugeliui infekcijai gydyti naudojamų antibiotikų, įskaitant azitromiciną, klaritromiciną ir eritromiciną, teigia mokslininkai.
Liga gali išplisti visame pasaulyje
Mokslininkai analizavo ligos mėginius, paimtus iš pacientų, kurie nuo 2016 m. birželio mėnesio iki 2024 m. kovo mėnesio buvo paguldyti į Fudano universiteto vaikų ligoninę (CHFU) Šanchajuje ir sirgo kokliušu.
Maždaug 88 proc. 2024 m. susirgusiųjų šia liga buvo paskiepyti, palyginti su vos 31 proc. ankstesniais metais susirgusiųjų šia liga. Šia liga paprastai serga jaunesni vaikai.
Tačiau naujojo tyrimo duomenimis, 2024 m. apie 84 proc. užsikrėtusiųjų buvo vyresni vaikai, o anksčiau tokių buvo tik 10 proc.
Autoriai teigė, kad naujoji liga sukėlė „žymiai švelnesnius klinikinius simptomus“ nei jos pirmtakė ir dėl jos buvo mažiau hospitalizuojama.
Nėra įrodymų, kad MT28 yra ta kokliušo atmaina, kuri paplitusi tam tikrose Jungtinės Karalystės dalyse.
Tačiau išankstiniame pranešime įspėjama, kad MT28 „gali kelti didelę pasaulinio plitimo riziką“, ir raginama imtis skubių veiksmų, įskaitant pasaulinę priežiūrą ir tolesnius tyrimus, kad būtų sustabdytas naujosios dėmės plitimas.
Liga gali palikti itin liūdnų padarinių
Nėra duomenų, leidžiančių manyti, kad Kinijoje pastebėtas vakcinai atspari ligos atmaina yra paplitusi Jungtinėje Karalystėje.
Pasiskiepijimas nuo kokliušo vis dar yra geriausias būdas apsaugoti save ir savo šeimą nuo šios ligos.
Taip yra todėl, kad kokliušas gali būti labai pavojingas, net mirtinas, ypač neskiepytiems vaikams ir kūdikiams.
Ši liga labai lengvai plinta ir kartais gali sukelti rimtų problemų, įskaitant šonkaulių lūžius, plaučių uždegimą ir traukulius.
NHS pažymi, kad nuo kokliušo taip pat gali atsirasti išvarža, šonkaulių skausmas, vidurinės ausies infekcijos ir šlapimo nelaikymas.
Vakcinos – geriausia apsauga
Jungtinės Karalystės Sveikatos apsaugos agentūra (UKHSA) anksčiau įspėjo, kad atvejų padaugės 2024 m. nuolat mažėjant nėščiųjų ir vaikų skiepijimui vakcina nuo kokliušo.
Tėvai buvo paraginti patikrinti, ar jų vaikas yra apsaugotas, o UKHSA primena būsimoms mamoms pasiskiepyti, kad jų kūdikiai būtų apsaugoti gimus.
Ši priemonė siūloma kaip „šeši viename“ skiepo dalis, kai kūdikiams sukanka 8, 12 ir 16 savaičių.
2023 m. rugsėjo mėnesio duomenimis, dvejų metų amžiaus vaikų, kurie buvo paskiepyti „šeši viename“ vakcina, skaičius yra 92,9 proc. lyginant su 96,3 proc. 2014 m. kovo mėnesį.
Daktarė Gayatri Amirthalingam, UKHSA konsultantė epidemiologė, sakė: „Kokliušu gali susirgti įvairaus amžiaus žmonės, tačiau labai mažiems kūdikiams jis gali būti ypač pavojingas. Nėščiųjų skiepijimas labai veiksmingai apsaugo kūdikius nuo gimimo iki tol, kol jie gali gauti savo vakcinas“.
„Tėvai taip pat gali padėti apsaugoti savo vaikus, užtikrindami, kad jie būtų paskiepyti tinkamu laiku, arba kuo greičiau pasiskiepyti, jei jie praleido kokią nors vakciną. Jei nesate tikri, patikrinkite savo vaiko skiepų knygelę arba kreipkitės į savo šeimos gydytoją“, – sakė daktarė.
Labiausiai ligos paliestos teritorijos
Pranešimas apie infekcines ligas (NOIDS), kuriame kas savaitę stebimi įtariami infekcinių ligų atvejai, rodo, kur gali kilti protrūkiai.
Joje nenurodomas įtariamų užsikrėtusiųjų amžius, nors dažniausiai liga užpuola vaikus.
Paskutinę balandžio mėnesio savaitę Jungtinės karalystės pietvakarių regione užregistruoti 125 įtariami atvejai, po jų seka pietryčių regionas – 113 atvejų.
Trečioje vietoje pagal užsikrėtimų skaičių atsidūrė Didieji dūmai – 104 atvejai.
Ketvirtoje ir penktoje vietoje atsidūrė Rytų Anglija (98 atvejai) ir Rytų Midlansdas (93 atvejai).
Šeštoje vietoje – Velsas, ten gydytojai pranešė apie 84 atvejus.
Jorkšyras ir Humberis bei Šiaurės vakarai užėmė septintą ir aštuntą vietas – atitinkamai 62 ir 61 atvejis.
Lentelės apačioje atsidūrė Vakarų Midlandsas ir Šiaurės Rytai (44 ir 40 atvejų) – tai mažiausiai dabartinio protrūkio paveiktos teritorijos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!