REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusija bruka savo tiesą apie Ukrainą, visų pirma, patiems rusams. Tam, kad propaganda būtų paveiki reikia pavyzdžių, reikia, kad Ukrainos perbėgėliai užimtų aukštas pareigas jos okupacinėse vyriausybėse. Tačiau Kremlius nori, kad tam tikras pozicijas Ukrainoje užimtų rusai. Taip saugiau, o ir patikimiau. 

Rusija bruka savo tiesą apie Ukrainą, visų pirma, patiems rusams. Tam, kad propaganda būtų paveiki reikia pavyzdžių, reikia, kad Ukrainos perbėgėliai užimtų aukštas pareigas jos okupacinėse vyriausybėse. Tačiau Kremlius nori, kad tam tikras pozicijas Ukrainoje užimtų rusai. Taip saugiau, o ir patikimiau. 

REKLAMA

Akivaizdu, vien patriotizmo neužtenka įtikinti Rusijos pareigūnus persikelti į Ukrainą, tad Kremlius pasaldina sandorį didžiuliais atlyginimais ir leidžia suprasti, kad pareigūnų karjerai ateis galas, jei jie atsisakys. Andrejus Pertsevas iš „Meduzos“ paaiškina, kaip kai kuriems biurokratams persikėlimas į Ukrainą tapo geriausiu pasirinkimu.

Nuo 2022 metų vasaros pradžios vis daugiau Rusijos pareigūnų persikelia į Ukrainą užimti vyriausybės postus tiek Donecko ir Luhansko „liaudies respublikose“, tiek ir „karinėse civilinėse administracijose“ kitose okupuotose teritorijose. Ir, anot V. Putino administracijai artimų šaltinių, jų čia laukiama dar daugiau.

REKLAMA
REKLAMA

„Meduzos“ skaičiavimais, daugiausia rusų atvyko dirbti į „DNR“ nei į bet kurią kitą okupuotą teritoriją. Rusija neseniai pasiuntė šešis pareigūnus, kad šie užimtų tam tikras pareigas  šios „respublikos“ vyriausybėje. Ir visa tai vos per vieną dieną.

REKLAMA

Pavyzdžiui, „DNR“ ministrų kabineto vadovas yra Vitalijus Chocenka, anksčiau dirbęs Rusijos pramonės ir prekybos ministerijos departamento vadovu. Jo pavaduotojas yra Jevgenijus Solncevas, anksčiau dirbęs Rusijos statybos, būsto ir komunalinių paslaugų ministro patarėju.

„Respublikos“ švietimo ministrė dirba Olga Koludarova, buvusi Rusijos švietimo ministerijos pareigūnė. Rusų skaičius „LNR“ vyriausybėje yra šiek tiek mažesnis. Ministrų kabinetui vadovauja Sergejus Kozlovas, kuris prieš pasitraukdamas tarnavo Ukrainos Valstybinėje ekstremalių situacijų tarnyboje.

REKLAMA
REKLAMA

Kozlovo pavaduotojas yra Vasilijus Kuznecovas, anksčiau ėjęs Rusijos Kurgano srities vicegubernatoriaus pareigas, o „LNR“ švietimo ministras – buvęs Sevastopolio universiteto prorektorius Ivanas Kusovas, dėstęs Maskvos valstybiniame universitete.

Rusai skiriami ir į žemesnio rango postus. Pavyzdžiui, Ilja Bubnovas, Vieningosios Rusijos vykdomojo komiteto Omske vadovo pavaduotojas, buvo paskirtas „DNR“ sporto ministru, o Aleksandras Kostomarovas, buvęs Lipecko ir Uljanovsko regionų vicegubernatorius, yra „DNR“ vyriausybės vadovas. štabo viršininko pavaduotojas.

Pastarosiomis savaitėmis, Rusijai ruošiantis surengti referendumus dėl Donbaso „liaudies respublikų“ tapimo Rusijos dalimi, buvę Rusijos pareigūnų skyrimai į postus okupuotose teritorijose tapo dažnesni. Vien rugpjūčio 18 d. Vitalijus Chocenka paskyrė penkis Rusijos pareigūnus į įvairias pareigas „DNR“. Chocenko sakė TASS:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Stipriname ryšius su Rusija, todėl mūsų pagrindinė užduotis yra užtikrinti, kad Rusijos Federacijoje istoriškai susiklosčiusios normos pradėtų galioti ir čia. O norint greitai ir neskausmingai integruotis į šią sistemą, mums reikia patyrusių vadovų, kurie jau yra perėję šį procesą Rusijoje“.

Rusijos okupuotose Ukrainos Zaporožės, Chersono ir Charkovo regionų dalyse taip pat yra Rusijos pareigūnų. Pavyzdžiui, buvęs Rusijos Vologdos srities vicegubernatorius Antonas Kolcovas buvo paskirtas Zaporožės srities „ministru pirmininku“, o buvęs Kaliningrado srities ministro pirmininko pirmasis pavaduotojas Sergejus Elisejevas vadovauja Rusijos administracijai Chersono srityje.

REKLAMA

Charkovo srityje Kremlius vadovu paskelbė buvusį Krasnodaro merą Andrejų Aleksejenką. Kolcovo ir Elisejevo paskyrimai niekada nebuvo oficialiai paskelbti, nors Rusijos propagandistas Vladimiras Solovjovas atskleidė Aleksejenkos karjeros pokyčius likus dviem dienoms iki oficialios žinios.

Pasak dviejų Putino administracijai artimų šaltinių, okupuotų teritorijų vadovus tiesiogiai renka pats administracijos politinis blokas, o kandidatus į žemesnio rango postus renka prezidento pasiuntiniai.

Šaltiniai „Meduzai“ sakė, kad dauguma kandidatų atrenkami iš „gubernatorių mokyklos“ – Kremliaus ir Rusijos prezidento nacionalinės ekonomikos ir viešojo administravimo akademijos (RANEPA) programos, skirtos personalo rezervui rengti, arba iš buvusių „vadovų“ grupės.

REKLAMA

Tiek mokykla, tiek konkursas buvo sukurti štabo viršininko pirmojo pavaduotojo Sergejaus Kirijenkos, kuris prasidėjus plataus masto karui tapo Putino Donbaso caru, iniciatyva. Pasak dviejų Kremliui artimų šaltinių, Kirijenka trokšta parodyti, kad jo projektai padeda Rusijos valdžiai „asimiliuoti“ naujas teritorijas.

„Meduzos“ šaltiniai teigė, kad atmesti Kremliaus pasiūlymą dirbti Ukrainos okupuotose teritorijose yra „beveik neįmanoma“. „Vienas iš šiuo metu ten dirbančių [vyriausybės] vadovų tikrai nenorėjo eiti, bet jam greitai buvo aišku, kad jo galimybės siekti karjeros ateityje sparčiai mažėja, ir jis žinią suprato“..

Šaltiniai taip pat pažymėjo, kad Donbaso postai paprastai skiriami pareigūnams, kurie yra „motyvuoti dėl savo karjeros“ ir tikisi ateityje greičiau kilti Rusijos valdžios vertikale.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo pat metu Kremlius naudojasi ne tik žmonių noru daryti karjerą, bet ir pinigais. Du Putino administracijai artimi šaltiniai „Meduzai“ sakė, kad pareigūnai Ukrainos okupuotose teritorijose gali uždirbti du ar tris kartus daugiau nei uždirbtų Rusijoje.

„Vidutinės pakopos regiono ministerijos pareigūno atlyginimas gali siekti apie 500 000 rublių (apie 8 160 USD) [per mėnesį]. Kai kuriems ypač vertingiems pareigūnams gali būti pasiūlytas daugiau nei milijono [rublių] (apie 16 320 USD) atlyginimas.

Be „pašaliečių“, vykstančių į Ukrainos okupuotas teritorijas tarnauti neribotam laikui, Rusija taip pat pasitelkė „pamaininius darbuotojus“ arba Kremliaus pareigūnus, siunčiamus į okupuotas teritorijas laikinai, o ne nuolatinėms pareigoms.

REKLAMA

Jų užduotis – „stebėti“ . Kremliui artimų šaltinių teigimu, dažniausiai tai daro pareigūnai iš regionų, kurie „globoja“ kiekvieną okupuotą teritoriją.

Pavyzdžiui, į Mariupolį siunčiami Sankt Peterburgo pareigūnai. Pareigūnams, kurie imasi šių laikinų užduočių būnant Ukrainoje mokamas du kartus didesnis nei įprastas atlyginimas.

„Meduza“ šaltiniai teigė, kad Kremlius artimiausiu metu neplanuoja nutraukti Rusijos pareigūnų siuntimo į okupuotas Ukrainos teritorijas. Jie nurodė dvi priežastis:

Rusijos valdžia nenori patikėti vietos pareigūnams didelių pinigų sumų, skirtų Rusijos kariuomenės sunaikintų Ukrainos miestų atstatymui. Daugelis vietinių gyventojų nenori dirbti okupacinėje institucijoje arba, kaip teigia šaltiniai, bijo, kad Ukraina už tai juos „suras ir nubaus“.

Putino administracijai artimi šaltiniai „Meduzai“ sakė, kad po planuojamų referendumų „bus pakeisti visi vietos vadovai ir dauguma ministrų“, įskaitant „LNR“ vadovą Leonidą Pasečniką ir „DNR“ vadovą Denisą Pušiliną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų