Buvęs Bulgarijos pasiuntinys Maskvoje Iljanas Vasiljevas neturi jokių abejonių, kad „būsima bulgarų valdžia slapčia arba atvirai prorusiška ir daug mažiau orientuota į Europą bei Vakarus“. Šiandien buvęs diplomatas konsultuoja energetikos klausimais ir sutinka su daugelio bulgarų specialistų nuomone, kurie pažymi didžiulę ekonominę, kultūrinę ir dabar jau ir politinę Kremliaus svarbą jų valstybei, „pirmaujančiai“ tarp Europos Sąjungos šalių pagal Rusijos įtaką.
Bulgarijos lyderiai krypsta į Rusijos pusę
Anot to paties I.Vasiljevo, prezidento rinkimai Bulgarijoje, kurie nulėmė pirmalaikių parlamento rinkimų paskelbimą šį sekmadienį, buvo tik Rusijos puotos užkandis.
Buvęs diplomatas leidiniui pasakojo, kaip Leonidas Rešetnikovas, Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos pareigūnas ir Kremliaus ekspansinės politikos „Strateginių tyrimų instituto“ direktorius, kuriuo jis tuomet buvo, kelis sykius lankėsi Sofijoje, kad nuspręstų bulgarų prezidento rinkimų likimą.
Faktai yra tokie: buvęs Bulgarijos prezidentas Rosenas Plevnelijevas, kuris laikėsi atviros politikos, kad Rusija yra agresyvi valstybė, nebuvo iškeltas į kandidatus valdančiosios „Piliečių už europietišką Bulgarijos vystymąsi“ partijos gretose. Jos vadas Bojko Borisovas nusprendė pasitikėjimą deleguoti ne tokiam charizmatiškam kandidatui.
Bulgarijos socialistų partija įgijo naują lyderį Kornelijos Ninovos pavidalu, kuri dabar nuolat nepraleidžia progos pasisakyti, kad ji yra priešiškai nusiteikusi sankcijų Rusijai atžvilgiu.
Išrinktasis prezidentas Rumenas Radevas savo prezidentinės kampanijos metu pareiškė, kad „Krymas faktiškai priklauso Rusijai“, kas taip pat leidžia suabejoti požiūriu į sankcijas, kurias ES yra įvedusi Rusija dėl Ukrainos teritorijos užgrobimo.
Rusijos pinigai
2016-ųjų pabaigoje amerikiečių Strateginių ir tarptautinių tyrimų centras (CSIS) konstatavo, kad apie ketvirtį bulgarų BVP yra susiję su Rusijos interesais. Ataskaitoje taip pat pažymima Rusijos įtaka Sofijos politikų klanui. „Kai įsitrauki į kokį nors bendrą projektą su rusais, vėliau jau nebegali iš jo taip paprastai išeiti, – pasakojo šios ataskaitos rengėjų grupės vadovas Ruslanas Stefanovas ir pridūrė. – vienas euras iš penkių Bulgarijoje yra kontroliuojamas Rusijos“.
Mokslininko surinkti duomenys rodo, kad Rusijos naftos produktus gaminanti ir eksportuojanti „Lukoil“ yra didžiausia Bulgarijoje, „Gazprom“ – vienintelis dujų tiekėjas, o šalis yra priklausoma nuo vienintelio dujotekio, kuris priklauso taip pat rusams.
Visi sutinka su nuomone, kad nė vienas rimtas artėjančių parlamento rinkimų kandidatas neišdrįs kritikuoti Kremliaus politikos. Rusija suteikė nepriklausomybę Bulgarijai XIX a. ir vėl ten grįžo po Antrojo pasaulinio karo, teigiama leidinyje. Ir, matyt, psichologiškai bulgarai yra labiau prisirišę prie savo senųjų prisiminimų, negu prie naujausios šalies istorijos ir narystės NATO bei ES.