Ženevoje vykstančioje nusiginklavimo konferencijoje Rusija ir Kinija pasiūlė ginklų naudojimą kosmose draudžiančią sutartį, praneša BBC.
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas teigė, kad nesustabdžius ginklavimosi varžybų kosmose labai nukentėtų pasaulio saugumas. Pasak jo, ginklus dislokavus vienai šaliai, tuojau pat tai imtų daryti ir kitos.
„Vienai šaliai dislokavus ginklus kosmose neišvengiamai atsirastų grandininė reakcija. Kiltų naujos ginklavimosi varžybos ir kosmose, ir žemėje. Nepamirškime, kad branduolinės ginklavimosi varžybos prasidėjo siekiant išlaikyti tokio tipo ginklų monopolį“, – sakė S. Lavrovas.
Siūlomos sutarties tekstas draudžia ginklų dislokavimą kosmose ir ginklų naudojimą prieš palydovus bei kitus kosminius objektus.
JAV ilgą laiką priešinasi tokiai sutarčiai, ypač pastaraisiais metais, kadangi kuria naują priešraketinės gynybos sistemą.
BBC korespondentas teigia, kad Maskva ir Rusija nori apriboti JAV dominavimą srityje, kurioje ši yra pažengusi toli į priekį. Vašingtonas jau suplanavęs Lenkijoje ir Čekijoje statyti priešraketinės gynybos bazes.
Anot žurnalisto, Maskva taip pat nori išlaikyti moralinę viršenybę diskusijose dėl ginklų kontrolės.
1967-aisiais pasirašyta sutartis uždraudė žemės orbitoje laikyti masinio naikinimo ginklus.
Tačiau šiandien palydovai yra nepakeičiami visų stambesnių karinių operacijų instrumentai. Klausimas dėl naujo kosminės karybos etapo tapo dar aktualesnis kai 2007-aisiais Kinija numušė savo seną meteorologinį palydovą.