REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) iš Kazachstano anksti penktadienį išskrido Rusijos „Sojuz“ kapsulė be įgulos, rugsėjį pargabensianti namo tris astronautus, kurių grįžimui skirtą erdvėlaivį apgadino nedidelis meteoroidas.

Į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) iš Kazachstano anksti penktadienį išskrido Rusijos „Sojuz“ kapsulė be įgulos, rugsėjį pargabensianti namo tris astronautus, kurių grįžimui skirtą erdvėlaivį apgadino nedidelis meteoroidas.

REKLAMA

Laivas „Sojuz MS-23“ sėkmingai pakilo iš Rusijos valdomo Baikonūro kosmodromo, buvo matyti per TKS partnerės NASA tiesioginę transliaciją.

Nors planuojama, kad kapsulė prie TKS prisijungs anksti sekmadienį, tikimasi, kad JAV astronautas Frankas Rubio (Frankas Rubijas) ir Rusijos kosmonautai Dmitrijus Petelinas bei Sergejus Prokopjevas grįš namo tik rugsėjį.

Trijulė į TKS atvyko praėjusių metų rugsėjį laivu „Sojuz MS-22“. Iš pradžių buvo planuojama, kad jie čia praleis tik apie šešis mėnesius – iki kovo pabaigos.

Tačiau gruodžio 14 dieną, prieš pat Rusijos kosmonautams pradedant išėjimą į atvirą kosmosą, iš jų erdvėlaivio nutekėjo aušinimo skystis po to, kai į ją atsitrenkė, JAV ir Rusijos kosmoso pareigūnų nuomone, maža kosminė uoliena.

REKLAMA
REKLAMA

Iš pradžių buvo numatyta, kad „Sojuz MS-23“ kovo viduryje bus paleista su dviem kosmonautais ir astronautu, kurie pakeistų F. Rubio, D. Peteliną ir S. Prokopjevą. Tačiau vėliau buvo nuspręsta šių trijų įgulos narių viešnagę kosmose pratęsti iki metų, t. y. rugsėjo.

REKLAMA

Po žmonių nugabenimo į TKS kapsulės lieka prisijungusios prie orbitoje esančios mokslinių tyrimų laboratorijos per visą misijų trukmę, iškilus nenumatytiems atvejams ir kad galėtų parskraidinti įgulą namo.

Dėl, kaip įtariama, mažo meteoroido padarytos žalos „Sojuz MS-22“ aušinimo sistemai buvo nuogąstaujama, kad gali kilti problemų sugrįžimo metu.

Panašus nuotėkis vasario viduryje įvyko ir Rusijos kosminiame laive „Progress MS-21“, kuris prie TKS prisijungęs nuo spalio.

Praėjusią savaitę šis erdvėlaivis tuščias paliko kosminę stotį.

Be įgulos, laukiančios „Sojuz MS-23“ atvykimo, TKS šiuo metu taip pat yra dar keturi įgulos nariai, pernai spalį atvykę „SpaceX Dragon“ kapsule kaip „Crew-5“ misijos dalis.

REKLAMA
REKLAMA

Kitą savaitę prie jų turi prisijungti „Crew-6“ misijos nariai – du amerikiečiai, Jungtinių Arabų Emyratų pilietis ir rusas, taip pat atvyksiantys „SpaceX Dragon“ kapsule, kuri turėtų būti paleista pirmadienį iš Floridos.

Praėjus kelioms dienoms „Crew-5“ sugrįš į Žemę.

Nuo pat Rusijos puolimo Ukrainoje pradžios ir po to sekusių Vakarų sankcijų kosmosas yra viena retų sričių, kur Maskva ir Vašingtonas vis dar bendradarbiauja.

TKS pradėjo veikti 1998-aisiais, kai po Šaltojo karo „kosmoso lenktynių“ sustiprėjo JAV ir Rusijos bendradarbiavimas. 

Nuo 7-ojo dešimtmečio Rusija astronautus ir kosmonautus į kosmosą skraidina senstančiomis, bet, kaip teigiama, patikimomis „Sojuz“ kapsulėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų