REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusija savo Kaliningrado anklave Europoje, besiribojančiame su NATO narėmis Lenkija ir Lietuva, dislokuos taktines raketų sistemas „Iskander“, taip atsakydama į JAV priešraketinės gynybos (PRG) planų įgyvendinimą Rytų Europoje, trečiadienį sakė prezidentas Dmitrijus Medvedevas.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu reikės neutralizuoti PRG sistemą, Kaliningrado srityje bus dislokuotas raketų kompleksas „Iskander“, - sakė jis skaitydamas trečiadienį pranešimą Federaliniam Susirinkimui.

REKLAMA

„Anksčiau buvo planuota paimti iš kovinio budėjimo tris raketų divizijos raketų pulkus, dislokuotus Kozelske, o pačią diviziją iki 2010 metų išformuoti. Aš nusprendžiau susilaikyti nuo šių planų. Nieko nereformuosime“, - sakė D. Medvedevas, paaiškindamas šį sprendimą būtinybe „veiksmingai pasipriešinti“ amerikiečių PRG Europoje.

D. Medvedevas nenurodė, kiek raketų bus dislokuota ir ar jos bus apginkluotos branduolinėmis galvutėmis.

REKLAMA
REKLAMA

Artimojo nuotolio raketos „Iskander“ konvencinius užtaisus gali nuskraidinti iki 400 kilometrų atstumu.

Rusijos vadovas pridūrė, kad iš Kaliningrado srities teritorijos taip pat bus vykdomas radioelektroninis JAV priešraketinės gynybos objektų slopinimas. Kokio tipo elektroninio trikdymo įrenginius Rusija ketina dislokuoti Kaliningrado srityje, jis irgi išsamiau nekomentavo.

„Suprantama, kad mes numatome panaudoti šiems tikslams ir Rusijos karinio jūrų laivyno galimybes. Ir galiausiai iš to paties Vakarų regiono, Kaliningrado srities, bus vykdomas naujų Jungtinių Amerikos Valstijų sistemos objektų radioelektroninis slopinimas“, - sakė D. Medvedevas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis pažadėjo atnaujinti ginkluotąsias pajėgas, kad būtų galima duoti atsaką į Amerikos grėsmę.

„Aš patvirtinau naują mūsų šalies ginkluotųjų pajėgų vaizdo konfigūraciją. Pridursiu - dėl to, su kuo mums tenka susidurti pastaraisiais metais, o tai - pasaulinės PRG sistemos kūrimas, Rusijos apsupimas karinėmis bazėmis, nežabota NATO plėtra ir kitos dovanos Rusijai - susidaro tvirtas įspūdis, kad tiesiog bandomas mūsų tvirtumas“, - pažymėjo jis.

„Į ginklavimosi varžybas mes, žinoma, nesileisime įtraukiami, bet neatsižvelgti į tai, kurdami gynybą, negalime“, - su šiais D. Medvedevo žodžiais valstybinė televizija parodė pirmojoje eilėje sėdintį Vladimirą Putiną, kuris pritariamai linksėjo galva.

REKLAMA

Valstybės vadovas pabrėžė, kad „šios priemonės priverstinės“.

„Mes ne kartą sakėme visiems savo partneriams, kad esame nusiteikę teigiamai bendradarbiauti, norime veikti prieš bendras grėsmes, norime veikti drauge. Bet mūsų, labai gaila, klausyti nenori“, - sakė D. Medvedevas.

Jis pridūrė, kad „mes turime integracijos branduolį - (Rusijos ir Baltarusijos) sąjunginę valstybę ir Eurazijos ekonominę sandraugą, mes plėsime sąveiką karinėje politinėje srityje ir Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijoje“.

REKLAMA

JAV planuoja pastatyti radiolokatorių bazę Čekijoje ir dislokuoti raketų gaudytuvus Lenkijoje, siekdamos apsisaugoti nuo „piktadarių valstybių“, tokių kaip Iranas, raketų atakų.

Rusija pareiškė, kad toks pavojus neegzistuoja, o JAV planai dislokuoti Europoje priešraketinės gynybos skydo elementus kelia tiesioginę grėsmę jos saugumui.

Aukšto lygio JAV ir Rusijos derybos dėl PRG skydo plėtros baigėsi nepasiekus kompromiso.

V. Adamkus: prieš ką siekia veikti Rusijos prezidentas?

Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus vadina nesuprantama tokią D. Medvedevo paskelbtą žinią. „Sunku suprasti Rusijos prezidentą Dmitrijų Medvedevą, kuris savo kalboje prieštarauja pats sau. Prezidentas kalba apie norą drauge veikti prieš bendras grėsmes ir siunčia savo raketas į Kaliningradą JAV priešraketinės gynybos sistemai neutralizuoti“, - sakė valstybės vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prezidentas V. Adamkus pabrėžė, kad JAV priešraketinės gynybos sistema nėra nukreipta prieš Rusiją.

„Tačiau ši JAV sistema yra nukreipta ne prieš Rusiją, o prieš galimus išpuolius iš nedraugiškų šalių, kuriose prieglobstį randa teroristai. Rusija tai gerai žino, - sakė Lietuvos prezidentas. – Kyla klausimas: ,,Prieš ką siekia veikti Rusijos prezidentas?“ Aišku viena – kovos su terorizmu Kaliningrado raketos tikrai nesustiprins“.

K. Girnius: neprotingas Rusijos žingsnis

Toks D. Medvedevo pareiškimas apie raketų dislokavimą nėra protingas žingsnis, mano Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) dėstytojas, politikos apžvalgininkas Kęstutis Girnius.

REKLAMA

„Rusija supranta, kad priešraketinės gynybos skydas nenukreiptas prieš Rusiją ir nekelia jai pavojaus. Todėl toks pareiškimas patvirtina Rusijos kritikų nuomonę, kad Rusijos politika tampa nereikalingai agresyvi, provokuojanti ir kontrproduktyvi“, - trečiadienį BNS sakė K. Girnius.

Anot jo, anksčiau pasigirdę panašūs Rusijos grasinimai turėjo ne tokį poveikį, kokio tikėtasi. Rusijos atstovams ne vieną kartą teigiant, jog jų raketos galėtų būti nukreiptos į JAV priešraketinio skydo elementus Čekijoje ir Lenkijoje, pastarosios šalys buvo, K. Girniaus tvirtinimu, „ne įbaugintos, o papiktintos“.

REKLAMA

„Vidaus politikoje taip naudinga palaikyti kovingiausius elementus, bet užsienio politikoje poveikis bus neigiamas“, - kalbėjo apžvalgininkas.

J. Olekas: saugumas nukentės ir Lietuvoje, ir Kaliningrade 

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas teigia, kad Maskva neteisingai vertina JAV priešraketinės gynybos planus ir pažymi, kad daugiau ginkluotės pakenks saugumo situacijai ir Lietuvoje, ir Rusijoje.

J. Olekas trečiadienį BNS sakė, kad pareiškęs apie „Iskander“ dislokavimą Kremlius nieko naujo nepasakė, nes jis ir anksčiau kalbėjo apie planus modernizuoti ginkluotąsias pajėgas, buvo užsiminęs apie galimybę „Iskander“ dislokuoti Baltarusijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak ministro, Rusija šių raketų dislokavimą sieja su JAV priešraketinės gynybos (PRG) planais Lenkijoje, tačiau jie nėra nukreipti prieš Rusiją ir nekelia grėsmės jai.

„Manau, tai nėra tas kelias, kuriuo Rusijai reikėtų eiti, nes PRG nenukreipta prieš Rusiją. Mes manome, kad yra kitas kelias, susitarimų, bendrų sprendimų, o ne priešpriešos kelias. Kuo daugiau ginkluotės dislokuojama, tuo labiau nukenčia saugumo situacija regione. Ne tik Lietuvoje, bet ir Kaliningrade“, - kalbėjo J. Olekas.

KAM vadovas sakė manantis, kad tai yra tiesiog jėgos demonstravimas Rusijos viduje, pateisinant agresyvias ambicijas.

Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdas Tutkus BNS sakė, jog apgailestauja dėl tokio Rusijos sprendimo ir tikisi tarptautinės bendruomenės bei NATO reakcijos į raketų „Iskander“ dislokavimą.

REKLAMA

„Tikiuosi, jog tarptautinė bendruomenė ir NATO atitinkamai reaguos“, - sakė V.Tutkus, kaip ir ministras pažymėjęs, jog tokios ginkluotės atsiradimas Kaliningrade nepagerintų saugumo situacijos regione. 

URM: į Vilniaus pasiūlymus Maskva neatsižvelgė

Lietuvos užsienio reikalų ministerija apgailestauja iki šiol nesulaukusi Maskvos atsako į pasitikėjimą ir karinį skaidrumą stiprinančius Vilniaus pasiūlymus.

„Atkreipiame dėmesį, kad Lietuva ne kartą yra siūliusi Rusijai įvairių pasitikėjimą ir karinį skaidrumą, taip pat ir Karaliaučiaus srityje, stiprinančių priemonių. Gaila, atsako į šiuos konstruktyvius Vilniaus siūlymus kol kas nesulaukėme“, - BNS trečiadienį sakė URM Informacijos ir viešųjų ryšių departamento direktorė Violeta Gaižauskaitė.

REKLAMA

D. Medvedevas trečiadienį pareiškė, jog Rusija Kaliningrado srityje, besiribojančioje su NATO narėmis Lenkija ir Lietuva, dislokuos artimojo nuotolio raketų sistemas „Iskander“, jos esą turi atsverti JAV priešraketinės gynybos planus.

Tačiau pasak Lietuvos URM atstovės, „PRG tema buvo plačiai diskutuojama NATO-Rusijos taryboje ir Rusijai buvo pateikti visi galimi atsakymai bei užtikrinimai, jog kuriama PRG sistema nekelia grėsmės Rusijai“.


Juknevičienė: NATO turėtų skirti ypatingą dėmesį regionui

Konservatorių siūloma kandidatė į krašto apsaugos ministres Rasa Juknevičienė įsitikinusi, jog, Rusijai įgyvendinus ketinimus Kaliningrade dislokuoti artimojo nuotolio raketas, NATO turėtų skirti ypatingą dėmesį šiam regionui.

„Jeigu Rusija taip iš tiesų elgsis, tai dar vienas ženklas, kad Lietuva su savo kaimynais turi labai rimtai žiūrėti į krašto gynybą, ir svarbiausias dalykas, kad NATO šitai teritorijai skirtų ypatingą dėmesį ir kad žmonės jaustųsi ramūs čia gyvendami“, - BNS Rusijos prezidento D. Medvedevo pareiškimus komentavo R. Juknevičienė.

REKLAMA
REKLAMA

Krašto apsaugos ministerijai pretenduojanti vadovauti R. Juknevičienė mano, jog tikrieji Rusijos motyvai - kitokie, nei įvardijami.

„Nemanau, kad tai (JAV priešraketinės gynybos skydas - BNS) yra priežastis, nes Lenkijoj, Čekijoj dislokuojama priešraketinė gynyba nėra puolamoji, ji nėra nukreipta prieš Rusiją, ji skirta tam, kad būtų atmušamos tolimojo nuotolio raketos, dislokuotos toli nuo šių kraštų, tai yra Iranas, Šiaurės Korėja, ir Rusija yra pakviesta dalyvauti kartu, stebėti ir būti proceso dalyve“, - sakė R. Juknevičienė.

Aukšto lygio JAV ir Rusijos derybos dėl PRG skydo plėtros baigėsi nepasiekus kompromiso.

Tačiau svarstyti, kokie, jos vertinimu, tikrieji Rusijos motyvai, nesiėmė: „Sunku pasakyti. Matyt, tai nėra nauja, tam buvo ruošiamasi, nes Rusija pasitraukė iš Įprastinės ginkluotės sutarties visai neseniai, o dislokavimas susijęs su tarptautiniais įsipareigojimais. Pasitraukusi iš sutarties Rusija pasirengė šitam žingsniui“.

Kaip BNS sakė neįvardytu norėjęs likti KAM ginkluotės ekspertas, raketų sistema „Iskander“ yra nukreipta prieš karinius štabus, radarus bei dideles ginkluotųjų pajėgų susitelkimo vietas. Pasak jo, pagal savo funkcijas šios raketos yra taikytinos ne strateginiams, o operaciniams tikslams, tačiau pažymėjo, kad teoriškai, pritaikius kovinę galvutę „Iskander“ galėtų nešti ir branduolinį ginklą.

REKLAMA

„Yra dvi „Iskander“ versijos, abi jos praktiškai yra identiškos, tačiau skiriasi atstumai, kuriais jas galima panaudoti. Jos pagamintos, kad nepažeistų trumpo nuotolio raketų sutarties. Oficialiai rusiškos versijos deklaruojamas atstumas yra 470 kilometrų, eksportinio varianto yra 280 kilometrų. Tai yra mobilus kompleksas: mašina, vežanti dvi raketas. Naudingas krovinys, kurį raketa gali nešti yra apie 450 kilogramų“, – kalbėjo ekspertas.

Pasak KAM atstovo, turint atitinkamas žvalgybos sistemas, šios raketos gali būti užfiksuotos. Tap pat, eksperto teigimu, yra priemonės prieš jas kovoti: „Jei kalbėti apie rusiškas sistemas tai yra rusiška raketų sistema „S-300“, jei apie amerikietiškas – „Patriot“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų