Leidinys pažymi, kad naujajame D. Trumpo plane dėl ginklų tiekimo Ukrainai ir spaudimo Rusijos diktatoriui Vladimirui Putinui stiprinimo pagrindiniai aspektai lieka neaiškūs.
Visų pirma, ekspertai išreiškė abejones dėl JAV prezidento grasinimų įvesti 100 proc. muitus Rusijai ir jos prekybos partneriams, jei V. Putinas nesutiks nutraukti ugnies per 50 dienų. Jie pabrėžė, kad Kinijos ir Rusijos prekybos apimtys siekia beveik 250 mlrd. JAV dolerių per metus, todėl šios priemonės įgyvendinimas, didelė tikimybė, sukeltų JAV ir Pekino konfliktą.
Analitikų nuomone, vargu ar D. Trumpas rizikuos atnaujinti konfrontaciją su antra pagal ekonomikos dydį šalimi pasaulyje dėl Ukrainos – šalies, kurios likimas jam nėra gyvybiškai svarbus.
Ne pirmas kartas
Be to, NYT primena, kad D. Trumpas jau ne kartą yra nustatęs terminus, kurių pats nesilaikė, ir tai verčia abejoti, kad šiuo atveju jis laikysis savo pažado.
Didelė tikimybė, kad V. Putinas nesutiks nutraukti karo, kaip to reikalauja D. Trumpas. Tokią nuomonę išreiškė, be kita ko, analitinio centro „Priority Defense“ analitikė Jennifer Kavanagh.
„Jis (Putinas, – red. past.) mano, ir, mano nuomone, teisingai, kad Rusija turi pranašumą mūšio lauke ir kad Jungtinės Valstijos ar Europa negali daug ko padaryti, kad darytų jam spaudimą... Tolesnė pagalba Ukrainai vargu ar iš esmės pakeis karinę pusiausvyrą, o Putinas yra pasirengęs ištverti papildomas sankcijas“, – paaiškino ji.
J. Kavanagh nuomone, JAV strategija dėl Ukrainos ginklavimosi „nėra tvari“, nes esamų ginklų atsargų Europoje ir Jungtinėse Valstijose dydis riboja tai, kas gali būti išsiųsta į Ukrainą artimiausiu metu. Esą, jei Europa užsakys iš JAV ginklus Ukrainai, jie gali nepasiekti teroristų draskomos šalies kelis mėnesius ar net metus.
Neturėtų didelio poveikio Rusijos ekonomikai?
NYT pažymi, kad net jei D. Trumpas įvestų 100 proc. muitus Rusijai ir jos prekybos partneriams, jie neturėtų didelio poveikio jos ekonomikai. JAV prekybos atstovo biuro duomenimis, 2024 m. Jungtinės Valstijos importavo Rusijos prekių tik už maždaug 3 mlrd. dolerių.
Be to, kaip priminė buvęs Valstybės departamento pareigūnas ir sankcijų prieš Rusiją ekspertas Edwardas Fishmanas, JAV prezidentas jau kartą atsisakė grasinimo įvesti daugiau nei 125 proc. muitų Kinijos eksportui.
„Jei tikslas yra sumažinti energijos išteklių eksportą iš Rusijos, tai neveiks“, – rašė jis socialiniuose tinkluose.
Taip pat „The New York Times“ pažymi, kad D. Trumpas supranta, jog staigus Rusijos energijos išteklių eksporto sumažinimas lems pasaulinių naftos kainų augimą, o tai savo ruožtu smogs JAV vartotojams degalinėse, sukrės rinkas ir paskatins bendrą infliaciją.
Trumpas pagrasino Rusijai ir jos partneriams
JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį įspėjo Rusiją, kad jis įves „labai griežtus“ muitus likusiems Maskvos prekybos partneriams, jei ji per 50 dienų neužbaigs karo Ukrainoje.
„Esu labai nepatenkintas Putinu... Mes ketiname taikyti antrinius muitus. Jei per 50 dienų nesudarysime susitarimo, viskas bus labai paprasta. Jie bus 100 proc., ir taip jau yra“, – žurnalistams Baltuosiuose rūmuose sakė D. Trumpas.
Taip pat D. Trumpas pirmadienį pareiškė, kad sudarė susitarimą dėl ginklų siuntimo NATO, siekiant padėti Ukrainai.
„Šiandien sudarėme susitarimą, pagal kurį mes jiems siųsime ginklus, o jie už juos sumokės“, – sakė jis.
Trumpo teigimu, ginklų išlaidas padengs NATO nariai, o ne JAV mokesčių mokėtojai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!