„Kyla klausimas, ar įmanomas valdžios perėjimas prie teisinės valstybės ir ar demokratinė opozicija bus tam pasirengusi“, – kalbėdamas apie neišvengiamą V. Putino Rusijos žlugimą, komentare vokiečių nevyriausybinei organizacijai „Körber-Stiftung“ rašo V. Chodorkovskis.
Balsais Putino nenuversi
Vokietijoje šiuo metu gyvenantis rusų disidentas akcentuoja, kad vien taikiomis demonstracijomis prieš žiaurų V. Putino režimą pasipriešinti nepavyks. Maža to, režimo nepakeis nei balsavimo urnos, nei taikūs protestai.
„Todėl Jevgenijaus Prigožino bandyme įvykdyti perversmą įžvelgiau galimybę. Ne iš simpatijų žmogui, kuris, kaip ir Putinas, buvo gangsteris ir žudikas. Tačiau jo maištas sukėlė krizę, kuri buvo būtina režimui nuversti. Prigožino ir jo bendražygių nužudymas rodo, koks plačiai kariuomenėje paplitęs nepasitenkinimas Putinu ir koks silpnas jaučiasi režimas, kuris jautėsi nepajėgus teisti maištininkus. Pokyčiai bus įmanomi tik pasinaudojus tokiu režimo susiskaldymu“, – rašo M. Chodorkovskis.
Jis spėja, kad valdžioje vėl „įvyks skilimas“, todėl demokratinė opozicija turi būti tam pasirengusi.
„Nes tokie „nacionalpatriotai“, kaip Prigožinas, demokratizacijos ir teisinės valstybės principų neužtikrins. Todėl privalome nuversti režimą ir tada būti pasirengę ginti savo demokratinius interesus. Tai pripažinti ir priimti yra būtina bet kokiai rimtai režimo pakeitimo strategijai“, – rašo M. Chodorkovskis.
Rusijai geriau nesubyrėti
Buvęs rusų oligarchas neabejoja, kad V. Putino nuvertimas yra būtina demokratinių pokyčių sąlyga. Tačiau rusams taip pat reikia turėti viziją, kas bus toliau.
„Rusijos subyrėjimas būtų didžiulė klaida. Atsiradusios valstybės paveldėtų branduolinius ginklus ir būtų valdomos vietinių banditų, tokių kaip Čečėnijos Ramzanas Kadyrovas. Gali atsirasti totalitarinis veikėjas, pasiryžęs atkurti Rusijos imperiją, o atsiradęs militaristinis, ekspansionistinis darinys vėl nukreiptų savo pretenzijas prieš Ukrainą ir Vakarus“, – įspėja M. Chodorkovskis.
Tačiau čia pat jis priduria, kad V. Putino neturėtų pakeisti ir „geras caras“, nes dar vienas stiprus žmogus su centralizuota valdžia reikštų neišvengiamą korupcijos, stagnacijos ir represijų tęsimą šalies viduje bei ekspansionistinę agresiją užsienyje.
„Todėl pasisakau už demokratinę federacinę parlamentinę respubliką. Mums reikia federacinės struktūros, kurioje įgaliojimus turėtų regionai, o ne sistemos, kurioje stiprus caras centre įgalina smulkius carus periferijoje“, – siūlo M. Chodorkovskis.
Susiskaldžiusi opozicija
Anot buvusio oligarcho, vienas didžiausių V. Putino režimo nuostolių – daugelio geriausių ir gabiausių Rusijos žmonių emigracija. Tačiau M. Chodorkovskis mano, kad politiniai tremtiniai bus pajėgūs sukurti demokratinį Rusijos valdymą.
„Todėl opozicija užsienyje turi būti pripažinta kaip politinė bent prieš Putiną ir karą nusistačiusios Rusijos visuomenės dalies atstovė. Tai padėtų opoziciškai nusiteikusiems rusams rasti vieną balsą ir signalizuotų apie alternatyvų valdžios centrą. Vokietija turėtų nuosekliai remti Rusijos opozicinių jėgų koalicijos kūrimą, o ne versti jas likti atskiromis grupėmis, konkuruojančiomis dėl paramos lėšų“, – pažymėjo M. Chodorkovskis.
Kad sustiprintų Rusijos demokratinę opoziciją, M. Chodorkovskis siūlo, jog Vakarai taip pat turi protingiau taikyti sankcijas.
„Reikia nuspėjamo asmeninių sankcijų įvedimo ir panaikinimo mechanizmo. Selektyvus sankcijų panaikinimas suteikiant vizas, bankines paslaugas ir laisvą nuosavybės teisę į turtą galėtų paskatinti kovą prieš režimą. Tuo pat metu turėtų būti taikoma nulinė tolerancija rusams, kurie nori gyventi Europos šalyse, bet atsisako atsiriboti nuo V. Putino režimo. Tai tiesiog pavojinga, nes reiškia jų priklausomybę nuo režimo ir tikėtiną norą būti jo įrankiu“, – vardija disidentas.
Ir galiausiai M. Chodorkovskis siūlo, kad Vokietija, atsižvelgdama į ilgamečius ir glaudžius ryšius su Rusijos visuomene, galėtų atlikti svarbesnį vaidmenį formuojant Europos politiką ir darant įtaką JAV politikai dėl Rusijos ateities.
„Vokietija turi suvokti, kad Rusija yra neatsiejamai susijusi su Europa ir kad šiandien pasaulyje nėra sienos, kuri galėtų ją izoliuoti. Rusija visada bus pagrindinė problema arba esamų Europos iššūkių sprendimo dalis.
Berlyne 2023 m. balandį daugelis Rusijos opozicijos narių pasirašė Rusijos demokratinių jėgų deklaraciją ir paragino Vakarus bendradarbiauti. Griežtas susidorojimas su V. Putino režimu yra gyvybiškai svarbus, tačiau taip pat labai svarbu remti tuos Rusijos visuomenės narius, kurie atmeta režimo imperializmą ir siekia jį pakeisti demokratine alternatyva. Teisinė, demokratinė Rusija yra įmanoma, tačiau nebegalime būti abejingi žingsniams, kurių reikia jai pasiekti“, – savo komentarą baigė M. Chodorkovskis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!