Mohammedo Salemo iš naujienų agentūros „Reuters“ padarytoje nuotraukoje matyti Inas Abu Maamar, laikanti penkerių metų Saly, kuri drauge su motina ir seserimi žuvo raketai pataikius į jų namus Kan Junise, kūną.
M. Salemas, spalio 17 dieną lankydamasis Kan Juniso Nassero ligoninėje, jos morge pamatė 36-erių I. Abu Maamar, verkiančią ir spaudžiančią prie krūtinės į baltą drobulę susuktą dukterėčios kūną.
Nuotrauka buvo padaryta praėjus 10 dienų nuo karo pradžios. Karą išprovokavo Gazos Ruožą valdančio palestiniečių islamistų judėjimo „Hamas“ beprecedentis spalio 7-osios išpuolis Izraelio teritorijoje.
„Tai buvo paveiki ir liūdna akimirka, pajutau, kad ši nuotrauka yra platesnio pojūčio apie tai, kas vyksta Gazos Ruože, apibendrinimas“, – sakė M. Salemas.
„Tai išties nepaprastai paveikiantis atvaizdas“, – sakė vertinimo komisijos pirmininkė Fiona Shields.
„Kartą jį pamačius, jis tarsi įsirėžia prote, – kalbėjo ji. – Tai tarsi tiesioginė žinia ir metafora apie konflikto siaubą ir beprasmiškumą.“
„Tai nepaprastai įtaigus argumentas taikai“, – pridūrė F. Shields.
Metų istorijos apdovanojimą pelnė Lee-Ann Olwage iš Pietų Afrikos, fotografavusi žurnalui GEO. Jos nuotraukoje įamžinta malagasių šeima, besirūpinanti demencija sergančiu senyvu giminaičiu.
„Ši istorija bendrą sveikatos klausimą parodo per šeimos ir rūpesčio objektyvą“, – nurodė vertinimo komisija.
Atrinkti vaizdai pasižymi „šiluma ir švelnumu, primenančiais žiūrovams apie meilę ir artumą, būtinus karo ir agresijos visame pasaulyje laikais“, sakoma pranešime.
Venesuelietis Alejandro Cegarra pelnė „Ilgalaikio projekto“ apdovanojimą nespalvotomis migrantų ir prieglobsčio prašytojų, bandančių kirsti Meksikos pietinę sieną, fotografijomis.
Fotografuojant žiniasklaidos priemonėms „The New York Times“ ir „Bloomberg“ A. Cegarrai jautrią, į žmogų orientuotą perspektyvą suteikė jo paties, kaip migranto, patirtis.
„Atviro formato“ kategorijoje nugalėjo ukrainietė Julija Kočetova, kurianti savo interneto svetainę, kur „derinama fotožurnalistika ir asmeninis dokumentinis dienoraščio stilius, siekiant parodyti pasauliui, ką reiškia gyventi su karu kaip kasdienybės tikrove“.
2024 metų apdovanojimus pelniusios nuotraukos buvo atrinktos iš 61 062 fotografijų, kurias pateikė 3 851 fotografas iš 130 šalių.
Nuotraukos iki liepos 14 dienos bus eksponuojamos Amsterdamo Naujojoje bažnyčioje.
Pasaulio spaudos fotografijos apdovanojimus teikia organizacija „World Press Photo Foundation“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!