REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prognozuoti tikrai nėra lengva. Kartais politikos prognozuotojai net yra prilyginami būrėjams iš kavos tirščių, tačiau tai nesustabdo jų nuo tolimesnių prognozių, kurios neretai pasirodo esančios itin trumparegiškos ir kvailos. Žurnalas „Foreign Policy“ išrinko prasčiausias prognozes 2008 metams. Susipažinkite su aktualiausiomis, tačiau nepasitvirtinusiomis prognozėmis.

REKLAMA
REKLAMA

„Jei Hillary Clinton rungsis su Johnu Edwardsu ir Baracku Obama, tai ji taps Demokratų partijos kandidate JAV prezidento rinkimuose. Alas Gore'as šiuo metu yra vienintelis pavojus jai... B. Obama nenugalės H. Clinton nė vienuose pirminiuose rinkimuose. Aš tai galiu nuspėti jau dabar“ – Williamas Kristolas, „Fox News Sunday“, 2006 metų gruodžio 17 diena.

REKLAMA

„Weekly Standard“ redaktorius ir „New York Times“ autorius Williamas Kristolas nebuvo vienintelis, galvojantis, kad H. Clinton lengvai laimės pirminius Demokratų partijos rinkimus. Tačiau W. Kristolas turėjo tiek pasitikėjimo savimi, kad H. Clinton pergalę prognozavo dar likus metams iki pirmojo balsavimo pirminiuose rinkimuose Ajovoje. Po Ajovos W. Kristolas persimetė į kardinaliai priešingą stovyklą ir ėmė šaukti, kad H. Clinton pralaimės ir Naujajame Hampšyre ir kad Clintonų šeima į valdžią jau negrįš. Galiausiai antrą kartą grubiai W. Kristolas prašovė „Times“ straipsnyje, kurio pavadinimas skambėjo taip: „Prezidentas Mike'as Huckabee?“ Kaip žinia, šis kandidatas pirminiuose  Respublikonų partijos rinkimuose triuškinamai pralaimėjo Johnui McCainui. Sklinda gandai, kad „Times“ ieško apžvalgininko, kuris galėtų pakeisti šį nevykusį prognozuotoją.

REKLAMA
REKLAMA

„Realybėje pavojus naftos transportavimui jūra yra žymiai mažesnis, nei apskritai manoma. Pirmiausia, tanklaiviai yra žymiai mažiau pažeidžiami, nei teigia konvencinė išmintis. Visų antra, riboti regioniniai konfliktai veikiausiai nesutrukdys transportui, o teroristų išpuoliai prieš laivybos objektus turės dar mažiau ekonominių pasekmių. Trečia, tik tokia jūrinė galia kaip JAV gali rimtai sutrikdyti naftos gabenimą jūra“ – 2007 metų gegužę žurnale „Foreign Affairs“ rašė Dennisas Blairas ir Kennethas Lieberthalas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2008 metų lapkričio 15 dieną Somalio piratai Indijos vandenyne užgrobė Saudo Arabijos tanklaivį, kuris gabeno 2 mln. barelių naftos. Tai buvo tik vienas iš daugelio Adeno įlankoje siautėjančių Somalio piratų išpuolių. Šiais metais piratai užgrobė daugiau nei 50 laivų, o praėjusiais metais buvo pagrobę vos 13. Per Adeno įlanką kiekvieną dieną praplukdomi 4 proc. pasaulio naftos. Prognozuotojai net neįtraukė Adeno įlankos į naftos transportavimui pavojingų vietų sąrašą.

„Kiekvienas, kuris teigia, kad mes esame arba įžengiame į recesiją – ypač blogiausią nuo pat Didžiosios depresijos laikų, kuria savo privatų recesijos apibrėžimą“ – Donaldas Luskinas, „The Washington Post“, 2008 metų rugsėjo 14 diena.

REKLAMA

Tą pačią dieną, kai pasirodė šis rašinys, bankrutavo „Lehman Brothers“. Liberalūs tinklaraščių autoriai jau buvo spėję pakrikštyti neformalų J. McCaino patarėją „kvailiausiu dar gyvu žmogumi“. Šįkart jie tikrai gavo pakankamai įrodymų, kad D. Luskino pravardė yra teisinga.

„Iš viso to matyti, kad tai yra pavyzdys kitiems“, – taip įtakingas savaitraštis „The Economist“ rašė apie Kenijos prezidento rinkimus.

Likus savaitei iki Kenijos prezidento rinkimų, įtakingas Didžiosios Britanijos savaitraštis negailėjo pagyrų Kenijai ir savo redakciniame straipsnyje siekė parodyti šią šalį kaip Afrikos demokratijos pavyzdį. Tačiau po savaitės vykę rinkimai pasižymėjo ne tik balsų klastojimu. Iš karto po rinkimų kilo mėnesį trukę etniniai neramumai, per kuriuos žuvo 800 žmonių, o dar 200 tūkst. neteko pastogės. Galiausiai neramumai baigėsi valdžios pasidalijimo susitarimu tarp dviejų konkurentų – prezidento Mwai Kibakio ir jo varžovo Railo Odingos.

REKLAMA

„Galimybė, kad per ateinančius 6 ar 24 mėnesius barelis naftos kainuos 150-200 dolerių, tampa vis realesnė“ – Arjunas Murtis, „Goldman Sachs“ naftos analitikas, 2008 metų gegužės 5 diena.

„New York Times“ jau buvo spėjęs pakrikštyti A. Murtį naftos orakulu, tačiau šįkart jis smarkiai prašovė. Liepą naftos kainos pasiekė savo aukščiausią ribą – 147 dolerius – ir nuo to laiko tik smunka. Dėl globalinės recesijos sumažėjusi paklausa lėmė tai, kad šiuo metu naftos barelio kaina artėja prie 40 dolerių ribos. Kai kurie specialistai prognozuoja, kad kaina kitąmet gali nukristi iki 25 dolerių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Visa tai prasideda su Pietų Osetijos ir Abchazijos užėmimu, kas jau įvyko. Po to bus sugriautos Gruzijos karinės pajėgos, kas būtent vyksta dabar. Trečiajame etape išrinkta provakarietiška vyriausybė veikiausiai bus pakeista marionetine vyriausybe ir tai greičiausiai įvyks per savaitę ar dvi“ – Charlesas Krauthammeris, „Fox News“, 2008 metų rugpjūčio 11 diena.

Šią nepasitvirtinusią C. Krauthammerio prognozę papildė dar ir jo kalbos apie tai, kad Ukraina taps kitu Rusijos taikiniu ir dėl to JAV šioje šalyje turi dislokuoti savo karines pajėgas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų