Pernai liepą valdžią Nigeryje perėmusi chunta kovą pareiškė nutraukianti karinio bendradarbiavimo susitarimą su Vašingtonu, kuris sutiko išvesti savo karius ir nusiuntė į Niamėjų delegaciją, turinčią susitarti dėl tvarkingo pasitraukimo.
Iki 2023-iųjų perversmo Nigeris buvo laikomas paskutiniu patikimu JAV kovos su džihadistais Vakarų Afrikoje partneriu regione. Jame buvo įsikūrusi 100 mln. dolerių vertės (94 mln. eurų) amerikiečių dronų bazė ir maždaug 1 tūkst. JAV karių.
Rusijai 101-ojoje oro pajėgų bazėje dislokavus karius, rusų ir amerikiečių kariai Niamėjuje atsiduria labai arti vieni kitų tuo metu, kai Vašingtonas labai nesutaria su Maskva dėl karo Ukrainoje.
Rusai yra atskirame komplekse
L. Austinas ketvirtadienį spaudos konferencijoje sakė, kad Rusijos dislokavimas nekelia „didelės problemos (...) kalbant apie mūsų pajėgų apsaugą“.
„101-oji oro bazė, kurioje yra mūsų pajėgos, yra Nigerio karinių oro pajėgų bazė, įsikūrusi toje pačioje sostinės vietoje kaip ir tarptautinis oro uostas. Rusai yra atskirame komplekse ir neturi prieigos nei prie JAV karių, nei prie mūsų įrangos“, – aiškino jis spaudos konferencijoje Havajuose.
Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas per spaudos konferenciją Maskvoje nei patvirtino, nei paneigė pranešimus apie Rusijos karių dislokavimą Nigerio bazėje, tik pasakė, kad Maskva siekia stiprinti ryšius su Afrikos šalimis visose srityse, įskaitant gynybą.
Po išrinktojo prezidento Mohamedo Bazoumo nuvertimo Nigerio chunta nurodė išvesti buvusios kolonijinės valdytojos Prancūzijos karius.
Praėjusį mėnesį į Nigerį atvyko Rusijos kariniai instruktoriai su oro gynybos sistema ir kita įranga, pranešė Nigerio valstybinė žiniasklaida. Tai įvyko po Nigerio karinės vyriausybės vadovo generolo Abdourahamane Tiani ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino derybų.
JAV pasitraukimas reikštų naują regioninį laimėjimą Rusijai, kuri vis daugiau dėmesio skiria Afrikai ir remia karinius režimus kaimyniniuose Malyje ir Burkina Fase.
Nigerį krečia džihadistų grupuotės „Boko Haram“ ir kovotojų iš judėjimo „Islamo valstybės Vakarų Afrikos provincija“ (ISWAP) smurtas pietrytiniame Difos regione, Nigerijos pasienyje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!