Šie mirties skaičiai Indijoje neatsiduria laikraščių pirmuosiuose puslapiuose, bent jau ne moterų savižudybės. Bet kraupi statistika nuo to nesikeičia. Nuo 1997 metų namų šeimininkių Indijoje savižudybių skaičius nesiskiria: kiekvienais metais mirčių skaičiuojama apie dvi dešimtis tūkstančių. Savižudybių skaičius didžiausias buvo 2009 metais. Užfiksuotas skaičius – daugiau nei 25 tūkst. nusižudžiusių moterų.
Savižudybė baisesnė nei karas
Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos tyrimą, beveik milijonas žmonių nusižudo kasmet, daugiau nei žūsta karuose.
Pagal šį tyrimą, pasaulyje savižudybė įvyksta kas 40 sekundžių. Didžiausias savižudžių skaičius yraBaltijos valstybėse, kur kasmet nusižudo apie 40 iš 100 000 žmonių. Mažiausiai savižudžių – Maltoje, kur dažnai metai praeina be savižudybių.
Išskyrus Meksiką, Centrinę Ameriką, Venesuelą, Peru, Boliviją, Pietų Afrikos Respubliką ir Braziliją, savižudybių atvejų yra daugiau nei žmogžudysčių.
Problema mažose šalyse
Trumpam pamirškime neapdorotus skaičius.
Indija ne vienintelė šalis, kurioje fiksuojamas toks milžiniškas kiekis savižudybių. Panašūs skaičiai fiksuojami ir daugelyje kitų šalių, kuriose yra nedidelis gyventojų skaičius. Pavyzdžiui, Goa, Gujaratas, Kerala, Punjabas, Vakarų Bengalija ir kitos, pripažinkime, mažai kam girdėtos šalys.
Adelaidės universiteto dėstytojas Peteris Mayeris dėsto politiką. Šiuo metu daugiausiai savo dėmesio skiria sociologiniams tyrimams, kurių epicentre – savižudybės Indijoje. Dėstytojas ir sociologas bando išsiaiškinti, kodėl namų šeimininkės Indijoje yra tokios nelaimingos, kad taip dažnai nusprendžia pakelti prieš save ranką.
Viena iš sociologo versijų – Vakarų visuomenėse, anot P. Mayerio, santuoka apsaugo nuo polinkio į savižudybę. Remiantis atliktais tyrimais, susituokę žmonės rečiau pakelia prieš save ranką. Geriausias to įrodymas – santykinai nedidelis savižudybių skaičius Jungtinėse Amerikos Valstijose, Australijoje. Akivaizdu, kad Indija šiame vakarietiškų šalių kontekste išsiskiria ženkliai.
Tyrimas, paskelbtas medicinos žurnale Lancet 2012 metais rašo, kad savižudybių skaičius Indijoje daugiau nei du kartus lenkia statistinius duomenis tarp to paties amžiaus grupių moterų kitose šalyse. Tiesa, gana panašus savižudybių skaičius fiksuotas Kinijoje. Daugiausia savižudybių yra tarp 30-40 metų moterų.
Šokiruojantys skaičiai
Nustatyta, kad 100 tūkst. moterų Pietų Indijoje tenka 148 savižudybės, 100 tūkst. jaunų vaikinų - 58. Visame pasaulyje 100 tūkst. gyventojų vidutiniškai tenka 14,5 savižudybės.
2000 metais visame pasaulyje, anot tyrimų, nusižudė 815 tūkst. 15-19 metų žmonių. Jauni vyrai žudosi dažniau nei merginos. Komentuodami žurnale pristatytą tyrimą, Ohajo medicinos koledžo Jungtinėse Valstijose ekspertai Vun Jung Kimas ir Tanviras Singhas pareiškė, kad aukštas savižudybių lygis tarp jaunų merginų buvo nustatytas ir Kinijoje bei Singapūre.
Ekspertai pažymėjo, kad tam įtakos gali turėti kultūriniai ir religiniai veiksniai bei politinių ir ekonominių sistemų pokyčiai. "Galima apibendrinti, kad lyčių konfliktai ir nesutarimai, susiję su integracija, yra stipresni tradicinėje žemės ūkio visuomenėje, besikeičiančioje į visuotinę lygybę palaikančią pramoninę visuomenę, nei stabiliose, išsivysčiusiose valstybėse", - sakė jie.